english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Samochodem po Europie

2008-11-11 10:34:54

Wyjeżdżasz na wakacje za granicę? Ubezpiecz się, a w razie wypadku drogowego dostaniesz odszkodowanie

Gdy przebywając za granicą, stajemy się uczestnikami wypadku czy kolizji drogowej, nie powinniśmy załamywać rąk. Możemy uzyskać odszkodowanie za poniesione straty. Jednak wcześniej należy zadbać o kilka rzeczy.

POLISA OC A ZIELONA KARTA

Przed wyjazdem należy sprawdzić ważność polisy OC, która jest obowiązkowa również za granicą. Od 1 maja 2004 roku, podróżując do krajów Unii Europejskiej, nie musimy posiadać Zielonej Karty i żadna służba drogowa nie może od nas jej wymagać. Wystarczy, że samochód ma polskie tablice rejestracyjne. Na tej podstawie uznaje się, że właściciel samochodu ma odpowiednie ubezpieczenie OC Trzeba jednak pamiętać, że polisa OC nie jest respektowana przez wszystkich, w przeciwieństwie do Zielonej Karty, która nadal może służyć jako międzynarodowy dowód ubezpieczenia, a w razie wypadku ułatwia uzyskanie odszkodowania.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?

Przed wyjazdem za granicę warto ze sobą zabrać druk wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Jest on zamieszczony na stronie internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (www.pbuk.pl) w wersji polsko-angielskiej. Pamiętaj! W razie wypadku drogowego za granicą nie wolno podpisywać żadnych oświadczeń, jeżeli nie można ich przeczytać lub zrozumieć. Zawsze trzeba nalegać na przetłumaczenie, a podpis składać dopiero po świadomym zaakceptowaniu treści pisma. Nie należy także oddawać oryginalnego dokumentu ubezpieczenia OC

GDY ZDARZY SIĘ NAJGORSZE..

Bezpośrednio po wypadku trzeba zapewnić poszkodowanym pomoc lekarską oraz wezwać policję. Powinniśmy także niezwłocznie powiadomić zagranicznego przedstawiciela swojej firmy ubezpieczeniowej. Do momentu przybycia policji nie wolno zmieniać położenia pojazdów uczestniczących w kolizji. Funkcjonariusze policji sporządzają protokół wypadkowy, który otrzymuje każda ze stron. Jeśli nie ma policji, sami musimy uzyskać dane drugiej strony. Będą one podstawą dochodzenia odszkodowania z polisy sprawcy.

SPRAWCA WYPADKU

Jeżeli jesteśmy uczestnikami wypadku za granicą, którego sprawcą jest właściciel samochodu zarejestrowanego w tym kraju, powinniśmy spisać jego dane osobowe (imię, nazwisko i adres) oraz dane dotyczące posiadanej przez niego polisy OC (numer polisy, okres jej ważności, numer rejestracyjny pojazdu, którego dotyczy, nazwę i adres zakładu ubezpieczeń, który ją wystawił). Kolejnym krokiem jest zgłoszenie się do zakładu ubezpieczeń, który wystawił polisę. To on jest odpowiedzialny za likwidację szkody i wypłatę odszkodowania. Jeżeli sprawcą wypadku jest inny cudzoziemiec, posiadający ważną Zieloną Kartę, naszym obowiązkiem jest spisanie numeru Zielonej Karty, okresu jej ważności, danych osobowych posiadacza pojazdu, numeru rejestracyjnego samochodu i jego marki, nazwy i adresu zakładu ubezpieczeń, który wydał Zieloną Kartę. Następnie musimy skontaktować się z Biurem Narodowym (Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych) kraju, w którym doszło do wypadku. Jego adres znajduje się na odwrocie Zielonej Karty. BN powinno udzielić nam wskazówek, co do dalszego postępowania.

STARANIA O ODSZKODOWANIE W POLSCE

Swojego prawa do uzyskania odszkodowania możemy również dociekać po powrocie do Polski. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, na podstawie spisanych danych sprawcy, wskaże reprezentanta ds. roszczeń zagranicznego zakładu ubezpieczeń. Ma on obowiązek udzielić nam odpowiedzi w terminie 90 dni od daty zgłoszenia roszczenia. Jeśli w tym terminie nie uzyskamy od właściwego reprezentanta uzasadnionej odpowiedzi, możemy zgłosić swoje roszczenie do organu odszkodowawczego, którego funkcję pełni Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Należy tak postąpić również w przypadku, gdy zagraniczny zakład ubezpieczeń, w którym ubezpieczony był winowajca, nie ustanowił na terytorium Polski swojego reprezentanta do spraw roszczeń.

Dominika Górecka

Artykuł pochodzi z:
Praca i życie za granicą

Oceń artykuł
(głosów: 2, suma ocen: 9)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn