Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Ubezpieczenie samochodu w UK

2008-11-11 09:37:58

Ubezpieczenie samochodu w Wielkiej Brytanii może kosztować nawet połowę jego wartości. Ale są też tańsze oferty. Jak je znaleźć i nie zginąć w gąszczu formalności, których trzeba dopełnić? Zniżki ubezpieczeniowe za bezwypadkową jazdę zaczynają się od 10, a kończą na 70 procent. Warto więc jeździć ostrożnie.

Jeśli chcesz jeździć samochodem po Wielkiej Brytanii, musisz mieć ubezpieczenie. - Jazda nieubezpieczonym autem jest traktowana przez policję jak przestępstwo kryminalne - ostrzega Andrzej Tutkaj z Tutkaj Services, firmy pomagającej Polakom uzyskać odszkodowania powypadkowe na Wyspach. Najprościej wykupić ubezpieczenie przez Internet, wypełniając wniosek online. Na wysokość ceny mają wpływ: wiek kierowcy (najdroższe ubezpieczenie obejmuje osoby do 21. roku życia), lata posiadania prawa jazdy, historia ubezpieczeniowa (ilość stłuczek i wypadków), rocznik samochodu, pojemność silnika, informacja, gdzie będzie stało auto (ubezpieczenie samochodów trzymanych w garażu będzie niższe), oraz liczba kierowców, na których ubezpieczasz samochód. Im więcej użytkowników pojazdu, tym więcej będzie kosztowało ubezpieczenie. W razie wypadku ubezpieczenie pokryje koszty tylko wtedy, jeśli kierowca biorący udział w zdarzeniu był ubezpieczony.

Drogocenna składka

Ubezpieczenia w Wielkiej Brytanii nie należą do najtańszych, zwłaszcza jeśli nie możesz pochwalić się udokumentowaną historią bezwypadkowej jazdy. Przykładowa - najtańsza według serwisu InsureSupermarcet.com - oferta dla forda fiesty z 2001 r., z przebiegiem 9 tys. mil rocznie, niegarażowanego, nieużytkowanego przez osoby trzecie, wynosi w wersji podstawowej 446,7 funta rocznie. Można płacić w miesięcznych ratach po 44,47 funta. Wersja rozszerzona, obejmująca np. holowanie, auto zastępcze na czas remontu czy ubezpieczenie radia, kosztuje ok. 624,54 funta.

Komu zniżka, komu?

Zniżki za bezkolizyjną jazdę (no clim discount) zaczynają się od 10 proc. i sięgają 60, a w niektórych firmach nawet 70 proc. Brytyjskie firmy ubezpieczeniowe akceptują zniżki za bezwypadkową jazdę dla kierowców z krajów Unii Europejskiej, jeśli przedstawi się pisemne potwierdzenie z informacją o liczbie lat, w trakcie których dana osoba nie spowodowała żadnego wypadku. Dodatkową zniżkę przy zakupie ubezpieczenia uzyskują kierowcy, którzy skończyli w Wielkiej Brytanii specjalistyczny kurs - Pass Plus. Certyfikat ukończenia kursu jest dla ubezpieczyciela gwarancją, że kierowca jeździ bezpiecznie i zgodnie z brytyjskimi przepisami.

Dobre rady:

Tomek, zawodowy kierowca:
Przy szukaniu ubezpieczenia polecam wyszukiwarkę na stronie Auto Trader (www.autotrader.co.uk). Po podaniu danych samochodu i kierowcy wyszukiwarka w ciągu dwóch minut poda ceny kilkudziesięciu ubezpieczycieli, zaczynając od najtańszych ofert. Angielskie ubezpieczalnie niechętnie uznają polskie zniżki, rozmawiając jednak z konsultantem przez telefon, można coś wynegocjować. Przy załatwianiu mojego pierwszego ubezpieczenia udało mi się dostać od Norwich Union zniżkę za rok bezszkodowej jazdy bez żadnego potwierdzenia. Podpisując umowę, warto zwrócić uwagę m.in. na tzw. excess, czyli udział własny. Jest to kwota, którą musisz wypłacić z własnej kieszeni, kiedy spowodujesz szkodę. W mojej polisie wynosi ona 250 funtów. Im większa kwota udziału własnego, tym tańsze ubezpieczenie.

Kinga:
Najlepszym wyjściem jest obdzwonienie większości firm ubezpieczeniowych lub wypełnienie w Internecie kierowanych do nich wniosków. Kryteriów jest mnóstwo, koszt ubezpieczenia będzie się różnił nawet ze względu na kod pocztowy, pod jakim samochód będzie parkowany.
Szukanie ubezpieczenia warto zacząć od odwiedzenia strony www.moneysupermarket.com/motor, na której można porównać od razu oferty 50 ubezpieczycieli. Nie wszystkie wyniki dadzą konkretną cenę, ale zyskasz ogólny obraz sytuacji, namiary firm i warunki ubezpieczenia.

Wycena samochodu
Firmy ubezpieczeniowe, podobnie jak w Polsce, wyceniają samochód na podstawie jego wartości rynkowej, pojemności silnika, jak również zainstalowanych zabezpieczeń antywłamaniowych. Są 22 grupy: grupa 1 odpowiada najmniejszemu i najtańszemu samochodowi, a grupa 22 to Ferrari. Zazwyczaj można znaleźć bardzo dobry samochód w grupie 5. Auta z grup powyżej 10 są bardzo drogie i istnieje spore ryzyko, że zostaną skradzione.

Wypłata odszkodowań
Firmy ubezpieczeniowe nie kwapią się zbytnio z wypłatą odszkodowań powypadkowych i preferują kierowców posiadających brytyjskie prawo jazdy, ponieważ mogą sprawdzić czy kierowca jest dobry (poprzez system punktów karnych). Niemniej jednak prawa jazdy z krajów Unii Europejskiej są akceptowane bez dodatkowych opłat. W chwili obecnej najtańsze ubezpieczenia oferuja Tesco oraz Egg. Dla przykładu: w Tesco ubezpieczenie Opla Astry z grupy 5 kosztuje ok. 500 funtów rocznie, podczas gdy w The AA życzy sobie za podobny samochód aż 1400 funtów. Zawsze warto zajrzeć na stronę internetową danego ubezpieczyciela, ponieważ często jest tam kalkulator pozwalający oszacować wysokość ubezpieczenia (zobacz np. www.its4me.co.uk).

Zielona Karta
Od 1 maja 2004 r. zielona karta nie jest dokumentem obowiązkowym przy wyjeździe samochodem do krajów UE i EOG szczegóły patrz www.pbuk.com.pl Nadal może ona jednak służyć jako międzynarodowy dowód ubezpieczenia, który, w razie wypadku, ułatwia uzyskanie odszkodowania.

 

Magdalena Gignal oraz opracowanie własne

Artykuł pochodzi z:
Praca i życie za granicą

Oceń artykuł
(głosów: 33, suma ocen: 133)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (14)
polecam stronkę confused . com
 • 2009-11-02 15:10:46
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Zachecam wszystkich do zapoznania sie z mozliwosciami ubezpieczen w Anglii. Pracuje jako doradca polsko-jezyczny w jednej z najwiekszych firm w Anglii - bezplatna porada - 07510205816.
 • 2010-10-04 17:53:33
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Witam,W zwiazku z licznymi pytaniami dodaje, ze pracuje w dziae ubezpieczen osobistych.Pozdrawiam,Witek
 • 2010-11-27 02:23:09
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
LilianaLiliana
Witam!Jezeli potrzebujesz porady dotyczacej ubezpieczenia samochodowego zadzwon do mnie na 0843 22 76 341 od Pon-Pt 9.00-18.00

lub wyslij maila ze swoimi danymi kontaktowymi a ja oddzwonie. Moj adres e-mail: [email protected]

Porada lub wycena jest bezplatna i niezobowiazujaca.

Pozdrawiam!

Liliana
 • 2010-12-10 19:16:55
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
misia ;)misia ;)
Zielona Karta

Od 1 maja 2004 r. zielona karta nie jest dokumentem obowiązkowym przy wyjeździe samochodem do krajów UE i EOG szczegóły patrz www.pbuk.com.pl

Chcialabym dodac ze ostatnio wybralam sie z UK do Polski, mialam wypadek na autostradzie w Niemczech i moja ubezpieczalnia nawet nie chciala ze mna rozmawiac o jakimkolwiek pomocy z ich strony, nawet o zholowaniu auta, poinformowali mnie ze nie mialam zielonej karty i nie moga mi pomoc, nie wiem gdzie lezy prawda
 • 2010-12-16 04:11:50
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
zapraszam do dokładnego przeczytania polisy ubezpieczeniowej. Mogę się założyć, że ubezpieczenie nie obejmuje wypadków poza granicami UK. Przed wyjazdem należało poinformować ubezpieczyciela o planowanym wyjeździe i wtedy nie byłoby problemów.

Wiem, że ktos morze zarzucic, że takie podejście jest troszkę dziwne ale... jeśli mam auto i nie planuje nim wyjeżdżać poza granice UK więc nie muszę płacic dodatkowej kwoty za rozszerzone ubezpieczenie zwane "zielona kartą". Jeśli mam zamiar wyjechać zadzwonię, poinformuję, dopłace ubezpieczenie na określony czas i po problemie.
 • 2010-12-17 00:09:25
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
daviddavid
EJ LOL WSZEDLEM NA TO CONFUSED I MI WYSZLO 3000 ZA UBEZPIECZENIE XDDDDD WRACAM DO POLSKI!
 • 2011-01-05 23:57:52
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Bo źle szukasz.

Na confused ogłaszaja się najdroźsi ubezpieczyciele. Sprawdź Tesco, Zurich.
 • 2011-01-06 01:44:01
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
PIOTR STANISZEWSKIPIOTR STANISZEWSKI
SZUKAM KOGOS KTO POMOZE MI W ZROBIENIU UBEZPIECZENIA AUTA  MUJ NR KONTAKTOWY TO 07964869756
 • 2011-01-10 15:01:43
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
PIOTR STANISZEWSKI napisał(a):
SZUKAM KOGOS KTO POMOZE MI W ZROBIENIU UBEZPIECZENIA AUTA  MUJ NR KONTAKTOWY TO 07964869756
A z czym dokładnie masz problem?

Ostatnio jak pomagałem wykupic ubezpieczenie samochodu to sała moja pomoc polegała na wklepywaniu danych samochodu, adresu właściciela itd. itp a z tym to prawie każdy powinien sobie poradzić.
 • 2011-01-10 19:08:14
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
michas28101991michas28101991
Mam poważny problem a mianowicie mój wiek... szukam ubezpieczenia dla mnie i mojej dziewczyny... moja data urodzenia widnieje w nazwie użytkownika potrzebuję dobrej oferty dla młodych kierowców ponieważ nie uśmiecha mi się płacić 4 tyś funtów najprościej mówiąc nie stać mnie proszę o pomoc!!
 • 2011-09-05 19:29:11
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
zadzwon do firmy zurich i zapytaj o koszt ubezpieczenia.
 • 2011-09-09 21:31:40
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
marekmarek
szukam ubezpieczenia na vana rok 2005 ja niemam zadnych znizek ile bedzie mnie to kosztowac moj numer 07540582423
 • 2012-02-12 21:20:07
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
zadzwoń do Zurich albo Direct Lane. W tej ostatniej firmie znajomy ma ubezpieczonego vana i nawet ma niski koszt ubezpieczenia
 • 2012-02-13 11:34:48
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn