Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Twoja firma w UK -> Pomysł na biznes

Pomysł na biznes

2008-11-10 22:18:10

Pomysł na biznes W życiu zawodowym są zawsze dwie drogi rozwoju. Obie atrakcyjne i obie mające różne scenariusze. Jedna to praca u kogoś, druga własna działalność. Wielu Polaków pracuje w Londynie w dużych korporacjach, bankach, funduszach ubezpieczeniowych i brokerskich, inni w szeroko pojętych usługach i rzemiosłach. Najwięcej jednak decyduje się otworzyć firmę. Własny biznes wymaga przede wszystkim dobrego pomysłu i nie jest to w tym przypadku truizm. To właśnie w Wielkiej Brytanii, jeżeli ma się dobry pomysł, jest szansa na jego zrealizowanie, dużo większa niż w Polsce.

Z zapytań, jakie napływają do Ambasady RP w Londynie, wynika, że Polacy zaczynają się rozglądać za innymi dziedzinami działalności niż wcześniej. Interesują się, zatem otwarciem nie tylko sklepu lub pubu, ale salonu kosmetycznego czy gabinetu medycyny estetycznej. Niewielu jednak decyduje się na projekty oparte na wiedzy, wynalazczości oraz innowacyjności, czyli dziedzinę wysokich technologii. A szkoda, bo to właśnie ta branża jest na Wyspach przyszłością. Na wszelkiego rodzaju projekty z dziedziny produkcji przemysłowej oraz informatyki znajdą tu wsparcie zarówno lokalne, jak unijne. Niestety niewielu Polaków zakłada w Wielkiej Brytanii firmy zajmujące się produkcją przemysłową, informatyzacją, a znacznie trudniej otrzymać jakieś wsparcie w dziedzinie zwykłych usług. Nie każdy jest jednak w stanie i nie każdy musi otwierać od razu firmę z zakresu high technology. Na pewno wśród Polaków w UK znajdzie się niedługo drugi Bill Gates lub jeszcze lepsi twórcy wyszukiwarki Google, zanim to jednak nastąpi można skorzystać z innych udogodnień, które proponowane są przedsiębiorcom w Wielkiej Brytanii. Bardzo często lokalne władze zainteresowane są wspieraniem drobnych przedsiębiorstw, proponując różne formy pomocy tym, którzy zakładają nową firmę. W każdym oddziale administracji lokalnej dowiemy się, na co możemy liczyć ze strony hrabstwa bądź państwa.

Reklama ogólnosieciowa

  Są lepsze i gorsze hrabstwa do prowadzenia działalności gospodarczej. Najlepszym przykładem są Cambridge i Oxford, dwa ośrodki ekonomiczne o światowej sławie. Cambridge potrafił powiązać gospodarkę z uniwersytetem i jest to w tej chwili najbardziej dynamiczne rozwijający się rejon w Wielkiej Brytanii. Tu lokuje się bardzo wiele innowacyjnych firm i są ogromne możliwości uzyskania dofinansowania. Z drugiej strony Oksford, też światowy uniwersytet, gdzie umiejętność powiązania nauki z biznesem już tak dobrze nie wyszła jak w Cambridge, dlatego Oksford już się tak dobrze nie rozwija. Najlepszym miejscem na otwarcie działalności dla małych polskich firm jest hrabstwo Kent. Stworzyło ono bardzo dobrze rozwinięty system inkubatorów przedsiębiorczości dla nowo powstałych firm. Inkubator to miejsce, gdzie otrzymamy powierzchnię na biuro dla firmy, wyposażone w media, faks i telefon. Można w nich otworzyć firmę, płacąc za to symboliczne pieniądze. Ma się przy tym prawo do bezpłatnej porady prawnej i księgowej. Takie firmy mogą funkcjonować w inkubatorze przez rok. Władze wychodzą, bowiem z założenia, że rok pozwala stwierdzić, czy firma ma szanse utrzymać się i poradzi sobie na warunkach rynkowych lub też, czy należy ją zamknąć. Jeżeli chcemy otworzyć firmę w takim inkubatorze, musimy udać się do hrabstwa i złożyć bussines plan. Procedura naprawdę nie jest trudna. Adresy oddziałów znajdziemy na stronie internetowej hrabstwa. Dodatkową korzyścią z posiadania firmy w Kent jest bliskość Londynu, kolejką ekspresową można dostać się do centrum w zaledwie 40 minut.

  Ze środków unijnych polscy przedsiębiorcy w UK raczej nie mogą skorzystać, z wyjątkiem wspomnianych już projektów innowacyjnych. Zresztą Wielka Brytania dysponuje niewielkimi środkami z Unii Europejskiej, ponieważ jej dochód PKB (produkt krajowy brutto) na jednego mieszkańca jest wysoki i nie spełnia wymogów wyrównania strukturalnego. W tym miejscu chciałabym jednak gorąco zachęcić tych wszystkich, którzy wieczorami siedzą przed komputerem do wysilenia głów. Potrzeba matką wynalazku i właśnie w ten sposób rodziły się wszystkie udogodnienia – program gadu-gadu, czy skype. Wszystkim zainteresowanym polecam kontakt z departamentem ekonomicznym Ambasady RP w Londynie. Tam eksperci odpowiedzą na pytania, jakie projekty mają szanse na wsparcie.

  Czasem w regionach o podwyższonym bezrobociu, ze środków unijnych skorzystać mogą osoby poniżej 30 roku życia, które nabyły prawo do zasiłku, czyli przepracowały rok. Pomoc to raczej doraźna, głownie z Funduszu Społecznego. Jeżeli jednak polski przedsiębiorca w UK prowadzi biznes też z Polską, może otworzyć firmę córkę w Polsce i starć się o granty, np. z tytułu zmniejszania bezrobocia kojarząc polskich pracowników z brytyjskimi pracodawcami. Aplikacje o środki należy składać w Powiatowych Urzędach Pracy, właściwych dla siedziby firmy. Właśnie projekty z zakresu zmniejszania bezrobocia Unia Europejska szczególnie chętnie obecnie finansuje. Wszystkie programy dostępne są na stronach internetowych, właściwych urzędów marszałkowskich. Można też w wyszukiwarce gogle wpisać np.: fundusze strukturalne, małopolska – wówczas dowiemy się, jakie obecnie programy przewidziane są dla tego regionu.

  Poza tym w Wielkiej Brytanii stosunkowo łatwo jest uzyskać kredyt. Wiele banków zainteresowanych jest finansowaniem polskich projektów. Z doświadczeń Ambasady RP w Londynie wynika, że najłatwiej uzyskać kredyt w Barclays Bank. Na stronie internetowej ambasady znajdziemy też kontakt do doradców księgowych czy prawnych, współpracujących z ambasadą Również wiele funduszy kapitałowych zainteresowanych jest współpracą z zakresu wysokich technologii. Firmy te najczęściej zlokalizowane są w City, niestety rzadko wchodzą w inwestycję poniżej miliona funtów. Biorąc pod uwagę, że zasada finansowania to pół na pół, to uzyskanie pomocy staję się trudne, ale jak podkreślają doradcy, jeżeli ktoś ma genialny pomysł, fundusz może pójść na rękę.

  Prowadzenie własnej działalności na pewno nigdzie na świecie nie jest łatwe, ale Wielka Brytania stwarza ogromne szanse dla ludzi, którzy mają otwarte głowy, dlatego warto z tego skorzystać. Naprawdę!

   

  DOMINIKA JAŚKOWIAK

  Artykuł pochodzi z:
  Cooltura

  Oceń artykuł
  (głosów: 17, średnia ocena: 3,8)
  Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

  Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
  Komentarze (9)
  Pewnie że Polacy się rozwijają w tym kierunku - tutaj jest jako taki możliwy start, co nie można o tej dziedzinie rozwoju powiedzieć w ojczystym kraju.
  Wstyd panowie politycy z Polszy.
  • 2010-08-03 03:26
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
  Poparcie: 1
  Tutaj państwo i prawo stoi za człowiekiem a w Polsce jedynie układy stoją za obywatelem
  • 2010-08-23 21:17
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
  Poparcie: 0
  yolanta napisał(a):
  Tutaj państwo i prawo stoi za człowiekiem a w Polsce jedynie układy stoją za obywatelem

  Dobrze powiedziane.
  • 2010-08-24 14:36
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
  Poparcie: 0
  Gdybyśmy mieli kiedyś takie szanse jakie miał Bill Gates..... Trzymam kciuki za ambitnych Polaków!
  • 2010-08-26 01:18
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
  Poparcie: 0
  yolanta napisał(a):
  Gdybyśmy mieli kiedyś takie szanse jakie miał Bill Gates.....

  Ja jestem przekonany, ze nadal takie szanse sa tylko potrzeba pomysłu, samozaparcia i ciężkiej pracy aby osiągnąć zamierzony cel. Nie bez powodu powstało to powiedzonko: "Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie milionera".
  Tu w tym pogańskim kraju w porównaniu do Polandii mamy jeszcze większe szanse a przede wszystkim ułatwienia ze strony rządu.

  trzymam kciuki za polskich Billów G.
  • 2010-08-26 02:39
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
  Poparcie: 0
  Cenzor napisał(a):  Pewnie że Polacy się rozwijają w tym kierunku - tutaj jest jako taki możliwy start, co nie można o tej dziedzinie rozwoju powiedzieć w ojczystym kraju.


  A CO SĄDZICIE O ROBIENIU ISTALACJI INTELIGENTNYCH DOMÓW? WYPALI TO?

  pacjent_buntownik
  • 2010-08-26 03:48
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
  Poparcie: 0
  pacjent_buntownik napisał(a):
  Cenzor napisał(a):  Pewnie że Polacy się rozwijają w tym kierunku - tutaj jest jako taki możliwy start, co nie można o tej dziedzinie rozwoju powiedzieć w ojczystym kraju.


  A CO SĄDZICIE O ROBIENIU ISTALACJI INTELIGENTNYCH DOMÓW? WYPALI TO?

  pacjent_buntownik

  No wiesz tu nie ma złotego środka, jak nie spróbujesz - się nie dowiesz.
  Ważny jest moim zdaniem sposób reklamy itd..
  Najważniejsze zatem aby zdobyć klientów, jak w większości interesów usługowo handlowych.
  • 2010-08-26 17:35
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
  Poparcie: 0
  Inteligentne domy? Martwa dziedzina w UK, wynik głębokiego konserwatywizmu. Ale Twój sukces zależeć będzie głównie od Twojej determinacji. Dobry plan, trafna reklama i działaj! Musi wypalić. Informuj na bieżąco.
  • 2010-08-26 19:10
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
  Poparcie: 0
  Jeśli te domy będą inteligentne w kierunku oszczędzania energii i ekologiczne to może się biznes udać.
  Ja mam kilka pomysłów ale niestety nie mam odpowiednich funduszy ani inwestora
  • 2011-11-13 09:32
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
  Poparcie: 0

  Dodaj komentarz

  Przepisz kod*

  Nazwa użytkownika:*

  Treść komentarza:*

  angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

  Reklama ogólnosieciowa

  Poradnik

  Witaj w Infolinia.org

  portalu społecznościowym łączącym wszystkich Polaków - tych na emigracji i tych w kraju. Nasz serwis to sieć ponad 100 stron o miastach w Wielkiej Brytanii lista

  Twój panel administracyjny pozwoli Ci w łatwy i szybki sposób dotrzeć do każdego miejsca w naszym serwisie, poświęć chwilę i zapoznaj się z możliwościami, które dla ciebie stworzyliśmy, abyś nie przegapił niczego ważnego.

  ok