Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Twoja firma w UK -> Mój czy nasz biznes?

Mój czy nasz biznes?

2008-11-10 18:17:23

Do podjęcia tego tematu skłonił mnie mail od Czytelniczki, w którym pyta ona, jaką formę działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii wybrać: samozatrudnienie- czy spółkę? Prościej to ujmując: działać samemu czyż kimś? Jak zwykle w takich wypadkach odpowiedź nie jest prosta, bo obie z tych form mają swoje plusy i minusy

Jeden z polskich przedsiębiorców w Londynie powiedział mi kiedyś, że na początek najlepszym doświadczeniem jest praca u kogoś, a potem przejście na swoje, oraz odpowiedzenie sobie na bardzo ważne pytanie - czy do otwarcia ewentualnej spółki mamy zaufanego partnera? To prawda - w prowadzeniu firmy dużo zależy od kapitału, koniunktury, ale najwięcej od ludzi.

Polskie podmioty gospodarcze w Zjednoczonym Królestwie są traktowane na równi z innymi państwami Europejskiego Obszaru Gospodarczego i podlegają tym samymi przepisom. Zatem nie będzie ograniczenia co do transferu zysku i kapitału oraz wymogu przedstawiania specjalnych licencji, poza usługami w dziedzinie bankowości, ubezpieczeń, doradztwa inwestycyjnego oraz produkowania i sprzedawania niektórych lekarstw, trucizn, substancji chemicznych oraz mocnych alkoholi.

Reklama ogólnosieciowa

Pierwszą kwestią jest szybkość i łatwość rejestracji działalności. Jednoosobowa działalność gospodarcza (sole trader) wymaga rejestracji (selfemployment) i zajmuje to w zasadzie kilka godzin. W Polsce, aby założyć własną działalność gospodarczą, trzeba spędzić w urzędach około tygodnia, wszystko załatwiając osobiście przy okienku, a w Wielkiej Brytanii wystarczy zadzwonić do Urzędu Skarbowego (HM Revenue) i zgłosić rejestrację firmy. Musimy uzbroić się jednak w cierpliwość i dużą kawę, bo konsultant HM Revenue może zgłosić się dopiero po 40 minutach, ale zapyta tylko o nazwę firmy i adres. Przed lub krótko po rejestracji należy uzyskać numer ubezpieczenia społecznego (National Insurance Numer). W tym celu trzeba umówić się na spotkanie w lokalnym oddziale lub Center Plus lub wypełnić wniosek CWF1 i wysłać na adres National Insurance Contributions Office. Wniosek ten znajdziemy na stronie internetowej HM Revenue, dostępne są tam również obszerne broszury informacyjne dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Zarejestrować musimy się w ciągu 3 miesięcy od daty rozpoczęcia działalności, w innym wypadku możemy zapłacić karę 100 funtów. Jako osoby samozatrudnione musimy płacić podatek dochodowy od osób fizycznych oraz odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne. Do tego potrzebne jest prowadzenie rzetelnej dokumentacji finansowej. Pamiętajmy o tym, że na wszystkie pieniądze, które przelewane są na nasze konto lub wpłacamy je czekiem, musimy mieć potwierdzenie w wystawionych rachunkach (invoice). Warto zaznaczyć, że osoba samozatrudniona może podjąć również umowę o pracę, zatem np. krawcowa może szyjąc dla jakiegoś zakładu krawieckiego, przyjmować po godzinach pracy, w swojej firmie prywatnych klientów.

Obywatele polscy, jak wszyscy obywatele Unii Europejskiej, nie podlegają Programowi Rejestracji Pracowników, ale chcąc przerwać działalność i utrzymać prawo pobytu w Wielkiej Brytanii, trzeba będzie wykazać, że potrafimy utrzymać się bez korzystania z pomocy socjalnej - chyba, że minął rok prowadzenia przez nas działalności, w którym regularnie płaciliśmy podatki, wtedy nabywamy niektóre prawa do korzystania z pomocy państwa.

Podstawową różnicą miedzy samozatrudnieniem a spółką oprócz czasu ich rejestracji jest odpowiedzialność. Osoba prowadząca działalność gospodarczą za powstałe zobowiązania odpowiada majątkiem, a nie tak jak w przypadku spółki wniesionym kapitałem. Ciekawą formą działalności jest spółka partnerska (partnership), która polega na wspólnej działalności dwóch lub więcej samozatrudnionych. Partnerzy wspólnie zarządzają spółką, solidarnie odpowiadają za zobowiązania i partycypują w podziale zysków. Z kolei spółka partnerska z ograniczoną odpowiedzialnością (limited liability partnership, LLP) to forma pośrednia pomiędzy spółka kapitałową a spółką partnerską. Partnerzy partycypują w zyskach i obowiązkach, natomiast odpowiedzialność za zobowiązania spółki ograniczona jest do wysokości wniesionych wkładów oraz udzielonych poręczeń. Taką spółkę rejestrujemy w Companies House (odpowiednik Krajowego Rejestru Sądowego w Polsce). Rejestracja spółki partnerskiej z ograniczoną odpowiedzialnością jest droższa i bardziej skomplikowana niż rejestracja spółki partnerskiej.

Prowadzenie spółki LLP nakłada także na partnerów dodatkowe obowiązki np. składanie dokumentów finansowych do Companies House, audytowania sprawozdań finansowych. Ta forma prawna wykorzystywana jest do prowadzenia firm prawniczych czy audytorskich. Jeżeli chodzi limitem spółki kapitałowe (limited libility companies), posiadają one osobowość prawną. Ich finanse są odrębne od finansów właścicieli spółki. Udziałowcy czy akcjonariusze odpowiadają za zobowiązania powstałe w wyniku działalności do wysokości wniesionych wkładów. Zyski spółek kapitałowych podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych (Corporation tax). Spółki kapitałowe też rejestrowane są w Companies House oraz objęte obowiązkiem audytowania sprawozdań finansowych i przesyłania danych na temat sytuacji finansowej do Companies House.

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (private limited company, Itd.) nie istnieje wymóg co do minimalnej wysokości kapitału założycielskiego. W ramach spółek z.o.o. rozróżniamy spółki z ograniczoną odpowiedzialności do wysokości wniesionych wkładów oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do wysokości gwarancji. Te ostatnie są formą prawną zarezerwowaną dla organizacji, których zyski przeznaczane są na cele statutowe (np. organizacje charytatywne). W przypadku likwidacji spółki lub jej niewypłacalności udziałowcy (members) są zobowiązani do uzupełnienia funduszy spółki poprzez wniesienie należnych i niewpłaconych dotychczas udziałów. Trzeba też pamiętać, że przy tworzeniu umowy spółek z zakresu limited warto skorzystać z pomocy adwokata. Podsumowując zatem otwarcie działalności gospodarczej jest zdecydowanie prostsze i -co ważne - tańsze niż spółki oraz nie wymaga posiadania kapitału Paradoksalnie nasza odpowiedzialność w spółce jest mniejsza niż gdy prowadzimy jednoosobową działalność gospodar¬czą, ale bank zdecydowanie szybciej przyzna kredyt spółce niż samozatrudnionemu. Zatem jeżeli nigdy wcześniej, również w Polsce, nie prowadziliśmy firmy - warto zacząć od samodzielnej działalności lub od spółki partnerskiej, aby później rozwinąć skrzydła.

W celu zarejestrowania spółki kapitałowej (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka cywilna) jej założyciele zobowiązani są do przedłożenia w Companies House - wraz z opłatą rejestracyjną - następujących dokumentów;

MEMORANDUM OF ASSOCIATION - spełnia Jednocześnie rolę umowy założycielskiej i statutu spółki. Zawiera informacje określające: nazwę, miejsce zarejestrowanej siedziby, cele i zakres działalności, oświadczenie o ograniczonej odpowiedzialności, sumę kapitału i Jego podział na stałe części oraz ewentualnie oświadczenie o przyjęciu formy public limited company.

ARTICLES OF ASSOCIATION - określają prawa udziałowców akcjonariuszy, zasady przekazywania udziałów/akcji i ich nowych emisji, procedurę zwoływania i prowadzenia walnego zgromadzenia, kompetencje zarządu, zasady wypłaty dywidend oraz tworzenia rezerw.

FORMULARZ FORM 10 - formularz ten zawiera informacje na temat dyrektorów spółki, sekretarza oraz adresu spółki;

FORMULARZ FORM 12 - formularz jest deklaracją spełniania wszystkich wymagań prawnych odnoszących się do zarejestrowania firmy

Artykuł pochodzi z:
Cooltura

Oceń artykuł
(głosów: 4, średnia ocena: 4,5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa

Poradnik

Witaj w Infolinia.org

portalu społecznościowym łączącym wszystkich Polaków - tych na emigracji i tych w kraju. Nasz serwis to sieć ponad 100 stron o miastach w Wielkiej Brytanii lista

Twój panel administracyjny pozwoli Ci w łatwy i szybki sposób dotrzeć do każdego miejsca w naszym serwisie, poświęć chwilę i zapoznaj się z możliwościami, które dla ciebie stworzyliśmy, abyś nie przegapił niczego ważnego.

ok