Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Koszty mieszkania

2008-11-07 11:25:15

Wysokość czynszu

Zależy od wielu czynników: lokalizacji, miasta, wielkości mieszkania, standardu wyposażenia, itd. Najtańsze są pokoje wynajmowane w większym domu dzielonym z innymi lokatorami.
W Londynie ceny są przynajmniej dwukrotnie wyższe, ale wszystko zależy od lokalizacji (im bliżej centrum tym drożej).
Jeśli szukasz pokoju dla siebie (single room) to spodziewaj się ceny w granicach 150 - 250 funtów miesięcznie. Pokój dla pary (double room) zaczyna się najczęściej od ok. 250 funtów miesięcznie. Są to pokoje w domach typu share house gdzie będziesz mieszkać wraz innymi ludźmi dzieląc łazienkę i kuchnie.
Mieszkania zaczynają się od ok. 300 funtów, podział jest mniej więcej taki:

  • Studio - od 300 funtów
  • One bed flat - od 400 funtów
  • Two bed flat - od 500 funtów
  • Three bed flat - od 600 funtów

Ceny są przybliżone i oczywiście mogą się wahać w zależności od standardu i położenia danego mieszkanie czy pokoju.

Wprowadzanie się do nowego lokum najbardziej będzie bolało twoją kieszeń gdyż opłaty są pobierane z góry oraz zostaniesz poproszony(na) o zapłacenie również depozytu (bond) najczęściej jest to kwota w wysokości miesięcznego wynajmu. W dniu wyprowadzki Bond dostajemy spowrotem.

 

Council Tax

Cuncil Tax (podatek lokalny) jest to podatek, który musi płacić każdy wynajmujący lub posiadający dane mieszkanie. Jego wysokość zalezy od wartości danego miejsca i ogólnie nie jest on niski, np. za mieszkanie 2 pokojowe zostaniecie poproszeni zapłacić ok. 600 funtów rocznie. Można płacić go w 10 miesięcznych ratach oraz starać się o zniżki lub, jeśli studiujesz dziennie w UK jesteś zwolniony takich opłat - o odpowiednie zaświadczenie zwalniające z Council Tax należy pytać w sekretariacie uczelni. O wspomniane zniżki możesz się starać jeśli mieszkasz sam - do 25 % zniżki, lub studiujesz mniej niż 20 godzin w tygodniu.

Przykładowy koszt w Cardiff (Walia) za to dom to ok. 800 funtów rocznie (można płacić w 10 ratach), lub ok. 500 funtów od osoby. Niemniej jednak wysokość Council Tax zależy silnie od wartości domu, dlatego też podane wyżej sumy należy traktować tylko orientacyjnie.

Opłaty można uiszczać na poczcie, drogą internetową, za pomocą Direct Debit oraz w tzw. pay-pointach (kartą magnetyczną dostarczaną po rejestracji).
Rejestracji w Council Tax trzeba dokonać osobiście.

Więcej informacji o Council Taxie znajdziesz w naszym poradniku w kategorii Council TAX.

Najkorzystniej jest płacić używając stałych zleceń z naszego konta (direct debit), wiele firm daje wtedy rabaty, można rownież płacić na poczcie - nawet jeśli nie posiada się konta bankowego oraz przez internet.

 

Rachunki

Woda
Niektóre domy wyposażone są w liczniki wody, inne nie. Jeśli w domu mieszka niewiele osób, to wówczas może się opłacać założenie licznika. Jest to darmowe - wystarczy tylko skontaktować się z firmą, dla której płaci się rachunki za wodę. Jeśli jednak w domu mieszka wiele osób, to wtedy założenie licznika może podwyższyć rachunki.

Gaz i Elektryczność
Gaz jest najtańszym źrodłem energii cieplnej. Większość domów posiada gazowe centralne ogrzewanie, które jest bardzo wygodne w użyciu - można je zaprogramować na określone godziny ogrzewania (np. rano i wieczorem).
W UK działa kilku dostawców gazu i elektryczności: Powergen, British Gas, Swalec (czytaj: sueilek) i inne. Większość spraw (w tym rachunki jeśli posiada się brytyjską kartę debetową lub kredytową) daje się rozwiązać telefonicznie. Bez większego problemu można również zmienić dostawcę usług - wystarczy zadzwonić pod odpowiedni numer kontaktowy (podany zazwyczaj na rachunku).

Niektóre domy przeznaczone na wynajem są zaopatrzone w specjalne liczniki elektryczności, które działają tylko po włożeniu do nich specjalnej karty. Działa to na podobnej zasadzie jak karta telefoniczna - dopóki są impulsy na koncie to można rozmawiać, ale z chwilą wykorzystania całego kredyty zostaje odcięty dostęp do usługi. Pomimo wielu zalet takich liczników ciągłe kupowanie kart uzupełniających jest na dłuższą metę dość uciążliwe, dlatego też warto na to również zwrócić uwagę.

Brytyjska Egzekutywa do Spraw Zdrowia i Bezpieczeństwa wydała bardzo ciekawą ulotkę po polsku, czy też raczej poradnik, w którym zebrano podstawowe porady dotyczące bezpieczeństwa gazowego. Poradnik ten jest dostepny w artykule "Bezpieczeństwo gazowe".

Oceń artykuł
(głosów: 11, suma ocen: 42)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn