Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Depozyt - czyli jak go zabezpieczyć

2008-11-07 09:20:35

Koniec z chowaniem depozytu za wynajem do kieszeni. Od 6 kwietnia właściciel nieruchomości musi wpłacić kaucję najemcy na chronione konto albo ją ubezpieczyć. Jeśli tego nie zrobi, zapłaci trzy razy tyle.

O tym, że nowe prawo jak najbardziej dotyczy Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, świadczy chociażby to, że przygotowano specjalne ulotki w języku polskim o wchodzących właśnie w życie przepisach. Przecież to my wynajmujemy dziesiątki tysięcy lokali i oddajemy kaucje właścicielom.

 

 

Co się stało z moją kaucją

Depozyt za wynajem w Wielkiej Brytanii jest często traktowany przez właścicieli lokali jak źródło dodatkowego zarobku. Kaucja trafia do kieszeni, a wpłacającym trudno ją już stamtąd wyciągnąć.
– Właściciel mieszkania, które wynajmowałam, powiedział, że mam się wynieść w ciągu dwóch dni – opowiada 28-letnia Monika. – Gdy mąż zapytał o depozyt, usłyszał, że porysowaliśmy podłogę, która nadaje się do wymiany, więc o zwrocie pieniędzy możemy zapomnieć. Policzono nam koszty robocizny i materiałów. Dyskusja nie miała sensu.

Niewiele osób idzie na wojną z właścicielami, większość daje sobie spokój, a kaucja przepada. Czasem nawet wynajęcie mieszkania poprzez agencję nie zapewnia spokojnego rozstania.
– Ja straciłam w ten sposób sześćset funtów – mówi 24-letnia Dominika. – Gdy zwróciłam się do agencji o zwrot kaucji, pośrednik odpowiedział mi, że muszę odnaleźć właściciela. A ten wyjechał do Francji. Agencja nawet nie kiwnęła palcem, żeby mi pomóc.
Gdy przychodzi do wypłacenia choćby części depozytu, okazuje się zazwyczaj, że właścicielowi zginęły drogie, domowe sprzęty, na oko dziesięcioletni dywan został zniszczony podczas pobytu najemców, a grzyb w łazience to wina niewłaściwego z niej korzystania. Zawsze znajdzie się powód, by nie zwracać pieniędzy, które się tak łatwo dostało.
– Właściciele potrafią być bardzo skrupulatni – zauważa Marek. – Nam policzyli jeden wyszczerbiony talerz, stłuczony kubek, który przedstawiał dla nich olbrzymią wartość i przetarty dywan w pokoju dziennym. Nieważne, że trudno było ustalić, kto te potworne szkody wyrządził. Część depozytu przepadła.

 

Kary liczone w milionach

Od 6 kwietnia zatrzymanie depozytu przez właścicieli będzie o wiele trudniejsze. Tego dnia wchodzi w życie, zaaprobowany przez brytyjski rząd, program „Ochrona kaucji od wynajmu nieruchomości” (Tenancy Deposit Protection Scheme). Zgodnie z nowym prawem każda kaucja od nowych umów najmu – podpisanych po 6 kwietnia – musi trafić do systemu chronionych kont albo zostać ubezpieczona. Jeśli się to nie stanie w ciągu 14 dni od daty przekazania depozytu, najemca może pójść do sądu i zażądać wypłaty na swoją rzecz odszkodowania. Kara dla właściciela jest drakońska – to trzykrotność wpłaconej kaucji.
– Rząd obrał twardy kurs na eliminację nieuczciwych właścicieli i pośredników, a nowemu prawu będą musieli się podporządkować wszyscy, zarówno te najdrobniejsze, jak i największe podmioty wynajmujące nieruchomości po 6 kwietnia. Nie ma od tego ucieczki – mówi David Salusbury, prezes National Landlords Association.
Jego zdaniem, kara za unikanie prawa może być dla wielkich inwestorów nad wyraz kosztowna, nie tylko pod względem finansowym. Mogą też stracić bezcenną reputację.
- W najgorszym wypadku możemy się spodziewać milionów, jeśli nie dziesiątek milionów funtów, wypłacanych najemcom przez właścicieli w ramach kar. W efekcie wielu z nich może się znaleźć za burtą – ostrzega szef NLA.

 

Gdy pojawia się spór

Właściciele mają do wyboru trzy systemy kont. Pierwszy to system nadzorczy (custodial scheme), bezpłatny dla jego użytkowników, którzy deponują w nim kaucje na początku okresu najmu. Dwa pozostałe to systemy ubezpieczeniowe (insurance-based schemes), które ubezpieczają zdeponowany depozyt. W ich przypadku właściciel zatrzymuje kaucję i płaci ubezpieczenie na wypadek niezwrócenia najemcy należnej sumy.
Gdy dochodzi do wyprowadzki, właściciel i najemca powinni uzgodnić, jaką część kaucji należy zwrócić. Najczęściej wtedy dochodzi do sporu.
Oto przykład: najemca wpłacił właścicielowi £700 depozytu; został on zdeponowany w ramach systemu ubezpieczeniowego. Podczas wyprowadzki właściciel stwierdził szkody w wysokości £300, a sprawa trafiła do sądu.
Tak czy inaczej - właściciel musi natychmiast (w ciągu 10 dni) wypłacić resztę depozytu, która nie podlega sporowi – w naszym przykładzie £400. Z kolei sporna część kaucji (£300) musi zostać wpłacona przez właściciela na konto rządowe. Komu zostanie ta suma przyznana lub jak podzielona, decyduje sąd.
Podobnie ma się sprawa z depozytem zdeponowanym w systemie nadzorczym, z tym że właściciel nie dysponuje kaucją najemcy w żaden sposób. Co więcej, jeśli landlord nie przekazał kaucji do wymaganego systemu, nie ma nawet szans, by sąd wydał nakaz eksmisji najemcy! 

 

Rzesza polskich najemców

Polacy w Wielkiej Brytanii to w olbrzymiej większości wynajmujący, a nie właściciele. Dlatego też nowe prawo dotyczące depozytów to krok ku ochronie również naszych interesów. Jest jeden warunek – trzeba podpisywać umowy.
– Zgłaszają się do nas polscy klienci, którzy mają problem z odzyskaniem kaucji – przyznaje Katarzyna Bogucka z kancelarii prawnej Dean Manson Solicitors. – Wielu jest takich, którzy nie podpisali umowy i szukają pomocy. Podstawowa rada jest następująca: zawsze możesz zażądać kontraktu. W ten sposób masz prawo domagać się później sprawiedliwości w sądzie.
Deponowanie depozytów w systemach ubezpieczeniowych kosztuje. Czy zdarzy się, że właściciele lub agenci będą chcieli obciążyć tymi kosztami najemców?
– Nie sądzę – mówi pracownik biura London Metropolis Estates na Greenford. – W naszej agencji bardzo rzadko dochodzi do sporów między wynajmującym a landlordem. Jeśli już, to właściciel ma dobrze udokumentowane szkody i na tej podstawie zachowuje część wpłaconego depozytu. Naprawdę wyjątkowe są przypadki, gdy żąda całej kaucji.
Wszystko zależy od jakości podpisanej umowy – im więcej w niej szczegółów, tym mniej pretensji podczas rozstania. Pośrednicy w handlu nieruchomościami czekają jeszcze na dodatkowe informacje związane z nowym prawem o ochronie depozytów. – Tak naprawdę, co przyniosą nowe przepisy, to jeszcze zagadka – dodaje pośrednik z LME.

źródło:www.polishexpress.co.uk

Oceń artykuł
(głosów: 19, suma ocen: 78)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (6)
Jest to bardzo dobry artykul, pelen cennych informacji. Wielu z nas mialo, czy nadal ma problemy z odzyskaniem kaucji. Nie wiedzielismy do tej pory, co sie dzieje z naszymi ciezko zarobionymi pieniedzmi. Artykul ten wyjasnia bardzo szczegolowo na czym polega nasze prawo. Depozyt nie jest wlasnoscia landlorda i on nie moze decydowac o naszych pieniadzach. Landlord ma obowiazek wplacic nasza kaucje na chronione konto. Dziekuje za informacje. 

Joanna 

www.jakkupicmieszkaniewanglii.com
 • 2010-06-09 18:38:30
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Tak, popieram przedmówczynię, ten artykuł to bardzo cenne informacje.
 • 2010-06-12 15:16:18
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
no ja akurat miałam takie szczęście, że nie musiałam płacić depozytu, ale mam wielu znajomych, którzy mieli ogromne problemy z odzyskaniem go.
 • 2010-06-12 15:27:18
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
No ja podobnie.

Mam za to znajomych którzy mieli nawet przejścia z agencjami mieszkaniowymi.
 • 2010-06-12 15:35:45
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
adamadam
czy moge policzyc ostatni miesiac najmu w ramach depozytu?
 • 2011-03-27 22:59:45
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
adam napisał(a):
czy moge policzyc ostatni miesiac najmu w ramach depozytu?


wszystko zależy od tego czy dogadasz się z landlordem, że "przemieszkasz" depozyt.
 • 2011-03-28 00:13:50
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn