Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Bezpieczeństwo gazowe

2008-11-06 22:52:04

HSE infolinia: porady dotyczące bezpieczeństwa gazowego - 0800 300 363 (tylko w języku angielskim)

Ta ulotka zawiera ważne informacje. Przeczytaj - może to uratować Twoje życie.
Co roku około 30 osób umiera w rezultacie zaczadzenia tlenkiem węgla z urządzeń gazowych i kanałów spalinowych, które nie zostały właściwie zainstalowane lub konserwowane. Poza tym wielu innych ludzi choruje.

Kiedy gaz nie spala się właściwie, podobnie jak w przypadku innych rodzajów paliwa jak węgiel, drewno czy olej, dochodzi do wytwarzania się nadmiernej ilości trującego tlenku węgla.

Nie możesz go zobaczyć. Nie możesz skosztować. Nie możesz nawet powąchać. Jednak tlenek węgla może spowodować śmierć bez ostrzeżenia w ciągu kilku godzin. Największe ryzyko powstaje w czasie snu ponieważ nie jesteś w stanie rozpoznać pierwszych objawów zatrucia tlenkiem węgla. Objawy te to zmęczenie, senność, ból głowy, nudności, bole klatki piersiowej i brzucha. Objawy te sa podobne do objawów wielu innych dolegliwości i łatwo można je pomylić z grypa czy zwykłym zmęczeniem.

Jeśli u Ciebie lub Twojej rodziny wystąpią powyższe objawy i sadzisz, ze powodem może być tlenek węgla, musisz natychmiast pójść do lekarza. Lekarz będzie musiał pobrać krew lub wydychane powietrze do analizy. Tlenek węgla szybko wydostaje się z krwi toteż badania przeprowadzone po okresie dłuższym niż cztery godziny po zaczadzeniu mogą być niedokładne.

Grozi Ci zatrucie tlenkiem węgla jeśli:

  • urządzenie nie zostało właściwie zainstalowane;
  • urządzenie nie funkcjonuje należycie;
  • nie sprawdzono czy urządzenie jest bezpieczne lub nie było ono poddane regularnej konserwacji;
  • w pokoju nie ma wystarczającej ilości świeżego powietrza;
  • komin lub kanał spalinowy został zablokowany; korzystasz z usług instalatorów nie zarejestrowanych w organizacji CORGI do instalowania lub konserwacji urządzeń.

Szczególne ryzyko powstaje gdy spisz w pokoju w którym włączone jest w nocy urządzenie nie posiadające zamkniętej komory spalania (np. zwykły piecyk gazowy). (Ujścia kanałów spalinowych w przypadku urządzeń z zamkniętą komorą spalania zazwyczaj znajdują się w ścianie zewnętrznej raczej na niskim poziomie niż na wysokości dachu lub wyżej i są zabezpieczone klatka.)

NIGDY nie używaj urządzenia gazowego jeśli uważasz, że nie funkcjonuje ono należycie. Znaki ostrzegawcze to między innymi żółty lub pomarańczowy płomień (z wyjątkiem piecyków ze sztucznym efektem paliwowym pokazujących płomień w tym kolorze), sadza lub plamy wokół urządzenia lub płomyk, który często gaśnie.

NIGDY nie przykrywaj urządzenia ani nie blokuj przewiewu w odpowietrznikach.

NIGDY nie zatykaj ani nie zapychaj kratek lub cegieł wentylacyjnych.

NIGDY nie blokuj ani nie zakrywaj zewnętrznych kanałów spalinowych.

UWAGA: Jeśli w pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie gazowe, montuje się uszczelnianie drzwi, wentylatory sufitowe lub ekstrakcyjne, okna próżniowe lub przybudówki cieplarniane, należy wówczas sprawdzić czy urządzenie to nadal jest bezpieczne.

WSZYSCY użytkownicy gazu powinni przynajmniej co 12 miesięcy mieć sprawdzony stan bezpieczeństwa swoich urządzeń przez instalatora zarejestrowanego w organizacji CORGI.

Być może należy Ci się bezpłatna kontrola bezpieczeństwa. Jeśli masz powyżej 60 lat, jesteś chronicznie chory, niepełnosprawny, głuchy lub z upośledzeniem słuchu, niewidomy lub z upośledzeniem wzroku, masz prawo aby Twój dostawca zarejestrował Cię w Rejestrze Priorytetowego Serwisu. Rejestracja taka jest bezpłatna, a będąc na liście, masz prawo, między innymi, do corocznego, bezpłatnego sprawdzenia bezpieczeństwa urządzeń gazowych (chyba, że mieszkasz w wynajętym mieszkaniu, gdzie dopilnowanie tego jest obowiązkiem właściciela domu). Więcej informacji znajdziesz na odwrocie rachunku za gaz.

URZĄDZENIA ALARMOWE WYKRYWAJĄCE TLENEK WEGLA są pożytecznym zapasowym środkiem ostrożności, ale NIE mogą zastąpić właściwej instalacji i konserwacji sprzętu gazowego przez instalatora zarejestrowanego w CORGI. Jeśli zdecydujesz się na zakup takiego urządzenia alarmowego, upewnij się, ze odpowiada ono bieżącym normom bezpieczeństwa (BS 7860 lub BS EN 50291) i zaopatrzone jest w znak zgodności z normą brytyjską (Kitemark). Jeśli masz wątpliwości, poproś o poradę członka personelu. Zawsze stosuj się do instrukcji producenta dotyczących umiejscowienia urządzenia.

Według prawa, jedynie kompetentna osoba może dokonywać robót przy urządzeniach i instalacjach gazowych. Majsterkowanie przy urządzeniach i instalacjach gazowych może być niebezpieczne i najprawdopodobniej jest nielegalne.

Według prawa, nie wolno używać żadnych urządzeń czy instalacji gazowych, o których wiesz albo podejrzewasz, ze są niesprawne. HSE (Egzekutywa ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa) zwróciła się za pośrednictwem CORGI do wszystkich zarejestrowanych instalatorów o wyłączanie urządzeń lub instalacji gazowych, które są na tyle niebezpieczne, że w razie użycia stanowią groźbę dla życia. Jeśli instalator poprosi o pozwolenie wyłączenia takiego urządzenia lub instalacji, wyrażenie zgody będzie w interesie Twojego i innych ludzi bezpieczeństwa. Zanim ponownie użyjesz tego urządzenia lub instalacji, niech je naprawi zarejestrowany w CORGI instalator.

Według prawa, właściciele mieszkań są z reguły odpowiedzialni za dopilnowanie aby instalacje gazowe i kanały spalinowe były utrzymane w dobrym stanie i żeby bezpieczeństwo urządzeń gazowych i kanałów spalinowych było sprawdzane raz na 12 miesięcy. Muszą oni również przechowywać dokumenty kontroli bezpieczeństwa przez co najmniej dwa lata i wydać ostatni certyfikat mieszkającym lokatorom i każdym nowym lokatorom zanim się wprowadzą. Jeśli jesteś właścicielem jakiegoś urządzenia to jesteś odpowiedzialny za jego konserwacje i kontrole bezpieczeństwa.

Prawo ogranicza instalowanie urządzeń gazowych takich jak piecyki, kotły i grzejniki (z wyjątkiem urządzeń z zamknięta komorą spalania) w pomieszczeniach sypialnych. Ograniczenia te dotyczą jedynie urządzeń zainstalowanych po 1 stycznia 1996 roku i tych które były juz zainstalowane w wynajmowanych pomieszczeniach przerobionych na sypialnie po 31 października 1998 roku. Urządzenia które nie maja zamkniętej komory spalania, np. tradycyjne piecyki gazowe o mocy cieplnej 14 kilowatów lub mniej, mogą być zainstalowane tylko jeśli maja mechanizm automatycznie odcinający dopływ gazu zanim nagromadzenie spalin osiągnie niebezpieczny poziom. Jeśli chodzi o instalowanie urządzeń o mocy cieplnej ponad 14 kilowatów, to tylko te wyposażone w zamkniętą komorę spalania dozwolone są w takich pomieszczeniach.

Według prawa, od 31 października 1998 roku, nielegalne jest instalowanie w jakimkolwiek pokoju natychmiastowego podgrzewacza wody jeśli nie jest wyposażony w zamkniętą komorę spalania lub nie ma wmontowanego mechanizmu automatycznie odcinającego dopływ gazu zanim nagromadzenie spalin osiągnie niebezpieczny poziom.

Zgodnie z prawem, firmy odpowiedzialne za rurociąg gazowy i usługi awaryjne (ESP) musza w razie awarii zapewnić bezpieczeństwo. Powinni oni ustalić przyczynę ulatniania się gazu i podjąć działania zapobiegające wydobywaniu się gazu w ciągu 12 godzin. W przypadku rzeczywistego lub domniemanego ulatniania się tlenku węgla powinni oni zareagować na doniesienia użytkowników i zabezpieczyć urządzenie.

Dodatkowa lektura

Bardziej szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w następujących publikacjach HSE (Egzekutywy ds. Bezpieczeństwa i Zdrowia): Safety in the installation and use of gas systems and appliances. Gas Safety (Installation and Use) Regulations 1998. Approved Code of Practice and Guidance L56 (Second edition).

Biuro wicepremiera wydało następująca ulotkę:
Danger: Carbon monoxide poisoning. Solid fuel, wood and oil burning appliances. Get them checked, sweep your chimneys and be safe 1999.
Zamawiac pod adresem:
Free Literature Service,
PO Box 236,
Wetherby,
West Yorkshire
LS23 7NB
tel.: 0870 1226 236, fax: 0870 1226 237,
wiadomość tekstowa 0870 1207 405,
lub informacja na stronie internetowej: www.safety.odpm.gov.uk/bregs/br19.htm

Dalsze informacje

Publikacje HSE, płatne i bezpłatne można zamówić pisząc na adres: 

HSE Books,
PO Box 1999,
Sudbury,
Suffolk
CO10 2WA
Tel.: 01787 881165
fax: 01787313995
Strona internetowa: www.hsebooks.co.uk
(Płatne publikacje HSE można również nabyć w księgarniach, a bezpłatne ulotki można ściągnąć z witryny HSE: www.hse.gov.uk.)

Normy Brytyjskie (British Standards) można otrzymać od:

BSI Customer Services,
389 Chiswick High Road,
London
W4 4AL;
tel.: 020 8996 9001
fax: 020 8996 7001
Strona internetowa: www.bsi-global.com

Informacje dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa otrzymasz poprzez Infolinie HSE,

tel.: 08701 545500
Fax: 02920 859260
e-mail: albo piszac do: HSE Information Services, Caerphilly
Business Park, Caerphilly CF83 3GG

Witryna HSE poświęcona Bezpieczeństwu Gazowemu: www.hse.gov.uk/gas/index.htm

Porady HSE dotyczące bezpieczeństwa gazowego: 0800 300 363


Niniejszy poradnik został wydany przez Egzekutywę ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa (Health and Safety Executive). Stosowanie się do wskazówek nie jest obowiązkowe i można postępować inaczej. Jednak, jeśli się do nich zastosujesz będziesz w zgodzie z prawem. Inspektorzy badający warunki zdrowia i bezpieczeństwa dążą do zapewnienia przestrzegania prawa i mogą przedstawić niniejszy poradnik jako przykład właściwego postępowania.

źródło HSE

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn