english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Logo: Infolinia.org Zapytaj eksperta mapa galeria galeria czat Forum

Poradnik

Tanie telefonowanie do Polski i nie tylko

2008-11-06 13:05:45

Chyba każdy z Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii ma rodzinę w Polsce, z którą od czasu do czasu chciałby się skontaktować. Oczywiście najtańszym sposobem na kontakt jest skype, gadu-gadu czy poczta internetowa.

Najwygodniejszym sposobem kontaktu jest jednak telefon, normalne zadzwonienie do Polski z Wielkiej Brytanii może kosztować nawet do 60 pensów za minutę. Dlatego też, należy raczej korzystać z tzw. tanich numerów telefonów. Są to firmy, które przesyłają zwykłe rozmowy telefoniczne znacznie taniej. Nie potrzeba podpisywać żadnych umów, ani instalować dodatkowego sprzętu - po prostu wykręcamy odpowiedni numer (najczęściej rozpoczynający się od 0870...), potem wykręcamy numer do Polski (czyli 0048...), na końcu przyciskamy przycisk #, i... rozmawiamy bardzo tanio (w weekendy nawet 1 pens za minutę!).

Należy zwrócić uwagę na ceny, ponieważ rozmowy te najczęściej są najtańsze w weekendy, podczas, gdy w godzinach szczytu w środku tygodnia ceny mogą być nawet 4 razy wyższe (co i tak wychodzi na poziomie poniżej 10 pensów za minutę).

Opłata za połączenie dodawana jest automatycznie do rachunku telefonicznego. Można dzwonić także z komórki (nawet z komórki na kartę).

Każdy serwis liczy czas od momenciu wybrania numeru, a nie od momentu połączenia - jeśli w Polsce nikt nie będzie odbierał telefonu, to również za ten czas zapłacimy. Większość firm ma tzw. minimalną opłatę w wysokości 5 pensów (nawet jeśli rozmowa jest krótsza). Dlatego też, przy problemach z połączeniem należy raczej odczekać dłuższy czas, niż dzwonić co 5 minut, gdyż każda próba połączenia będzie kosztować.

Dzwonienie na polskie komórki jest tylko troszeczke droższe - rzędu 7 pensów za minutę.

Niektóre firmy wymagają rejstracji przed użyciem - w zamian są trochę tańsze.

Oto adresy internetowe kilku tanich międzynarodowych firm telefonicznych:

  • Auracall - rozmowy już od 2p za minutę
  • www.TeleDiscount.co.uk
  • www.TeleStunt.co.uk
  • www.TeleSavers.co.uk
  • www.AuraCall.com,
  • www.MegaCalls.com

Inna możliwość tanich rozmów z Polską, to wykupienie specjalnej międzynarodowej karty telefonicznej. Zasada działania jest podobna, ale jeśli nie możemy się w prosty sposób rozliczyć z posiadaczem telefonu, to wówczas lepiej jest używać karty, bo koszty są odejmowane z limitu karty - posiadacz telefonu nic nie płaci (dzwoni się pod bezpłatny numer 0800...)

W zależności od tego gdzie mieszkamy, dostępne są różne karty. Jedną z nich jest np. Bananas, na której rozmowy do Polski kosztują 4p/min, czyli za kartę, za którą zapłacimy 5 funtów, będziemy rozmawiać ok. 2 godziny (przy jednorazowej rozmowie, która zawsze bardziej się opłaca). Karty takie można zazwyczaj kupić w małych Newsagents

W krytycznej sytuacji, kiedy koniecznie trzeba zadzwonić do Polski, a nie pozwala na to brak pieniędzy, można skorzystać z usługi Poland Direct TP, w której koszty romowy ponosi nie dzwoniący, ale osoba do której dzwonimy. Aby zadzwonić na koszt odbiorcy z Wielkiej Brytanii do Polski należy wykręcić numer 0800 890 048 (również ze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej). Po wykręceniu numeru zgłosi się operator, który w języku polskim poinformuje o dalszych krokach.
Usługa ta kosztuje ok. 1,50 zł za minutę połączenia.

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
Komentarze (0) Zaloguj sie lub zarejestruj aby dodać komentarz