english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Poradnik

Odzyskaj swoje wynagrodzenie

2008-11-05 23:58:52

Brytyjski pracodawca nie wypłaca ci pensji? Podpowiemy ci, jak ją zdobyć.

Aż za 250 tys. godzin pracy nie otrzymali wynagrodzenia pracownicy w Wielkiej Brytanii - donosi dziennik „The Sun". Problem niewypłacania pensji cudzoziemcom na Wyspach znany jest nie od dziś. Ale można sobie z nim poradzić. Wystarczy zgłosić się do zespołu negocjacyjnego ACAS (Advisory, Conviction and Arbitration Service). Jego zadaniem jest przekonanie obu stron do porozumienia. Żeby skorzystać z takiej pomocy, trzeba się zarejestrować w ramach WRS (chyba że pracuje się krócej niż 30 dni) i posiadać dowód zatrudnienia (umowę o pracę).

PROBLEMY Z PRACODAWCĄ
Jednak przed zgłoszeniem się do ACAS warto samemu porozumieć się pracodawcą. Wystarczy powiedzieć mu o braku uzgodnionego wynagrodzenia. Każdy pracodawca ewidencjonuje i rozlicza czas pracy pracowników. Jeśli jego wyliczenia co do czasu pracy będą się różniły od twoich, poproś go o ponowne ich sprawdzenie. Może nastąpiła pomyłka, np. personalna lub przy księgowaniu. Jeżeli pracodawca nie będzie chciał w ogóle rozmawiać, zgłoś się wtedy do ACAS. Z najbliższym biurem ACAS skontaktujesz się: - telefonicznie pod ogólnokrajowym numerem 0-845 7474747, który połączy cię z najbliższym biurem. Linia zgłoszeniowa jest czynna od 9 do 17 (po godzinach pracy biura działa automatyczna sekretarka, można więc zostawić zgłoszenie oraz numer kontaktowy) - za pośrednictwem biura JobCentre / JobCentre Plus. Tam skierują cię do odpowiedniego pracownika, który przyjmie zgłoszenie i skontaktuje się z biurem ACAS. Po zgłoszeniu do ACAS twoja sprawa zostanie przydzielona odpowiedniemu pracownikowi. Skontaktuje się on z tobą w celu dokładnego zapoznania się z problemem i w zależności od tego, czy jest to incydent, czy kolejne uchybienie, rozpocznie odpowiednią procedurę. Swój problem powinieneś przedstawić na piśmie ze wskazaniem, czego się domagasz od pracodawcy, a następnie pismo to przesłać do biura ACAS. W razie wątpliwości jego pracownik skontaktuje się z tobą.

ACAS A PRACODAWCA
Teraz ACAS zwróci się pisemnie w twoim imieniu do pracodawcy z prośbą o ustosunkowanie się do zarzutów. Z reguły takie pismo rozwiązuje sytuację. Pracodawca sprawdza czas pracy i wypłaca wynagrodzenie lub zobowiązuje się do jego wypłaty. O wyniku postępowania informuje biuro ACAS, które następnie przesyła ci kopię pisma od pracodawcy. Jeżeli jednak pracodawca nadal będzie twierdził, że zarzuty są bezpodstawne, pracownik ACAS skontaktuje się z nim osobiście. Często wtedy skontroluje nie tylko twój czas pracy, ale i pozostałych pracowników. Jeśli przedstawiciel ACAS stwierdzi uchybienie, zwróci się pisemnie do pracodawcy o wyjaśnienie sytuacji. Może też wnioskować o przeprowadzenie kontroli przez odpowiednie służby, np. inspekcję bezpieczeństwa i higieny pracy (Health & Safety) czy urząd podatkowy (Inland Revenue). Po takiej kontroli pracodawca zazwyczaj wypłaca wynagrodzenie. W skrajnych wypadkach ACAS kieruje sprawę na drogę sądową. Występuje wtedy na prawach strony, reprezentując poszkodowanego pracownika.
W czasie postępowania i po jego zakończeniu poszkodowany jest chroniony przed negatywnymi i przykrymi działaniami ze strony pracodawcy, np. mobbingiem czy zwolnieniem z pracy bez powodu. W ostateczności należy się zwrócić o pomoc do policji. Korzystanie z usług ACAS jest bezpłatne. Koszty postępowania ponosi pracodawca.

Strona internetowa: www.acas.org.uk

Michał Soszyński
Artykuł pochodzi z:
„Praca i życie za granicą”

Oceń artykuł
(głosów: 2, suma ocen: 10)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
Komentarze (0) Zaloguj sie lub zarejestruj aby dodać komentarz