english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Poradnik

Emerytura po brytyjsku

2008-11-05 22:41:37

Brytyjczycy swoje emerytury w większości uzyskują z samodzielnie inwestowanych środków, a emerytura państwowa jest jedynie uzupełnieniem tych świadczeń.

TRZY SYSTEMY EMERYWNE

Poza emeryturą państwową (State Pension), w Wielkiej Brytanii możesz korzystać dodatkowo z dwóch rodzajów emerytury: prywatnej (Personal Pension) i firmowej (Company Pension).
Personal Pension otrzymasz od banku, kasy oszczędnościowej lub towarzystwa ubezpieczeniowego i możesz ją zacząć pobierać już w wieku 50 lat Natomiast warunki uzyskania Company Pension, z zakładowego funduszu emerytalnego zależą od jego istnienia w danym zakładzie pracy oraz od umowy z pracodawcą.

 

KTO MOŻE OTRZYMAĆ EMERYTURĘ PAŃSTWOWĄ?
Aby uzyskać brytyjską emeryturę państwową (State Pension), wystarczy, że:

  • legalnie pracujesz
  • gromadzisz dokumenty potwierdzające zatrudnienie (np. świadectwa pracy, paski wynagrodzeń czy zeznania podatkowe)
  • płacisz składki na ubezpieczenie lub pilnujesz, aby robił to za ciebie pracodawca
  • uzyskasz minimalny łączny czas pracy w krajach UE: 11 lat będąc mężczyzną, lub 9 lat i 9 miesięcy jeżeli jesteś kobietą
  • osiągniesz obowiązujący wiek emerytalny 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, który od 2021 roku będzie zrównany do 65 lat dla obojga płci.

JAKA JEST WYSOKOŚĆ ŚWIADCZENIA?

Emerytura państwowa w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie maksymalnie 82,05 funta tygodniowo. Będąc mężczyzną, jesteś uprawniony do jej pobierania, jeżeli opłacałeś składki na ubezpieczenie społeczne (National Insurance Contributions) przez 44 lata. W stosunku do kobiet okres ten wynosi 39 lat Jeśli nie przepracowałeś wymaganych lat wciąż możesz uzyskać emeryturę państwową w wysokości co najmniej 20,05 funta tygodniowo. Musisz jednak mieć przepracowane co najmniej 25 proc. wymaganych lat, tj. odpowiednio 11 dla mężczyzn oraz 9 lat i 9 miesięcy dla kobiet. Wówczas jednak wysokość świadczenia jest obniżana o 2,5 proc. za każdy brakujący rok. Żeby przepracowany rok został zaliczony do emerytury, musisz zarobić w nim co najmniej 4.264 funty, będąc zatrudnionym, i 4.345 funtów, jeżeli jesteś „samozatrudniony".

ŚWIADCZENIA DODATKOWE

Pobierając emeryturę, możesz być dodatkowo uprawniony do pomocy socjalnej ze strony państwa, otrzymując m.in. wyrównanie z tytułu osiągniętego wieku, a także pomoc w pokryciu kosztów ogrzewania mieszkania podczas zimy, zniżki na bilety autobusowe czy zwolnienie z opłacania licencji telewizyjnej.

GDZIE UBIEGAĆ SIĘ O EMERYTURĘ?

Instytucją odpowiedzialną za wypłatę emerytur w Wielkiej Brytanii jest Department for Work and Pensions
The Pension Service Tyneview Park Newcastle Upon Tyne NE 98 1 BA
tel. 00 44191 218 77 77 lub 0044191218 78 78 www.dwp.gov.uk

Natomiast w Irlandii Północnej jest to Department for Social Development Northern Ireland Social Security Agency Network Support Branch Overseas Benefits Unit Block 2St ormont Estate Belfast BT4 3SJ Northern Ireland tel. 00 44 28 905 205 00 www.dsdni.gov.uk

Mariusz Gierus Artykuł pochodzi z:
„Praca i życie za granicą”

Oceń artykuł
(głosów: 12, suma ocen: 40)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
Komentarze (0) Zaloguj sie lub zarejestruj aby dodać komentarz