Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Lista Płac w Wielkiej Brytanii

2008-11-04 22:12:46

Ile naprawdę Polacy zarabiają? Przedstawiamy listę płac naszych rodaków pracujących w Europie
I
le zarabiają Polacy na Zachodzie? Na pewno więcej niż w Polsce. W niektórych krajach miesięczny zarobek wynosi tyle, co roczny dochód w kraju. W innych przebicie nie jest tak duże.

Lista płac, którą prezentujemy, powstała na podstawie wywiadów z Polakami zatrudnionymi w Wielkiej Brytanii. Za każdym zawodem kryje się jeden człowiek. Nasi zagraniczni korespondenci pytali Polaków pracujących za granicą o zakres wykonywanych obowiązków, tygodniowy wymiar pracy, wiek pracownika, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, znajomość języka oraz miesięczne zarobki netto (na rękę). Dziennikarze szukali Polaków w zawodach, w których najczęściej pracują za granicą. Należą do nich m.in. budowlańcy, spawacze, kierowcy, pielęgniarki i opiekunowie osób starszych.
Pensje polskich pracowników zależą od miejsca pracy, doświadczenia, znajomości języka i wykształcenia. Ale nie tylko. Duży wpływ na wynagrodzenie mają kondycja firmy, stosunek pracodawcy do pracownika oraz.. szczęście.

W ciągu ostatniego roku brytyjska płaca minimalna wzrosła do 5,35 funta (29 zł) brutto za godzinę. Stawka minimalna dotyczy zawodów niewymagających specjalnych kwalifikacji, np. opiekunów osób starszych, kelnerów, sprzątaczek czy pomywaczy. Mimo ciągłego napływu Polaków na Wyspy wciąż brakuje dentystów, spawaczy, murarzy i innych budowlańców, inżynierów oraz kierowców, zwłaszcza autobusów. Jednak niektórzy obwiniają Polaków o to, że przyczynili się do wzrostu bezrobocia w Wielkiej Brytanii. Jego poziom wzrósł od ubiegłego roku z 4,7 do 5,5 proc. Paradoksalnie - najwięcej bezrobotnych mieszka w Londynie, o czym warto pamiętać, wybierając się na Wyspy w ciemno.

FRYZJERKA w niewielkim salonie na obrzeżach Londynu; pracuje 3 dni w tygodniu, 8 godzin dziennie, praca na zmiany; 30 lat; wykształcenie zawodowe uzupełnione kursami dokształcającymi; 11 lat doświadczenia w zawodzie; w Anglii od 4 lat; angielski komunikatywny - 550 funtów (3,2 tys. zł) miesięcznie plus napiwki - ok. 300 funtów (1,7 tys. zł) miesięcznie; prowadzi też własny salonik fryzjerski w domu, 4 dni w tygodniu plus wieczory - ok. 900 funtów (5,2 tys. zł) miesięcznie.

Instruktor sztuk walki pracuje w londyńskiej szkole Krav Maga; 6 dni w tygodniu, 2 godziny dziennie; 24 lata; wykształcenie średnie; 4 lata doświadczenia w zawodzie; w Anglii od 2 lat; angielski komunikatywny - 1,5 tys. funtów (8,8 tys. zł) miesięcznie; dodatkowo prowadzi lekcje indywidualne, na czarno - 60 funtów (352 zł) za godzinę.

Inżynier budownictwa w dużej firmie projektowej w Londynie; pracuje 40 godzin tygodniowo, 9 godzin dziennie z godzinną przerwą na lunch; 28 lat; wykształcenie wyższe zdobyte w Polsce; 3 lata doświadczenia w zawodzie w Polsce; w Anglii od roku; angielski bardzo dobry - 1,61 tys. funtów (9,4 tys. zł) miesięcznie.

Kierowca ciężarówki w dużej firmie prowadzącej transport na własne potrzeby; pracuje 5 dni w tygodniu, tylko w nocy, zmiana trwa 10-11 godzin; 26 lat; 5 lat doświadczenia w zawodzie; w Anglii od 2 lat; angielski komunikatywny - 1,6 tys. funtów (9,3 tys. zł) miesięcznie.

Kosmetyczka w salonie kosmetycznym
w fitness klubie, w dobrej dzielnicy Londynu; pracuje 5 dni w tygodniu, 8 godzin dziennie; 27 lat; wykształcenie średnie plus szkoła pomaturalna; 6 lat doświadczenia w zawodzie; w Anglii od 4 lat; angielski komunikatywny - 980 funtów (5,7 tys. zł) miesięcznie plus 10 proc. prowizji od ceny każdego wykonanego zabiegu i od sprzedanych kosmetyków; dorabia na czarno usługami w domach klientek - ok. 400 funtów (2,3 tys. zł) miesięcznie.

Lekarz stomatolog prowadzi jednostanowiskową klinikę stomatologiczną NHS w Szkocji; w pracy spędza 5 dni w tygodniu, od 8.30 do 17, z godzinną przerwą na lunch; przysługuje jej 40 dni urlopu w roku; wykształcenie wyższe; 6 lat doświadczenia w zawodzie; w Szkocji od 1,5 roku; angielski bardzo dobry - 2,5 tys. funtów (14,6 tys. zł) miesięcznie.

Listonosz w Londynie; pracuje 4 dni w tygodniu, od 6 rano do rozniesienia wszystkich przesyłek (najczęściej kończy ok. południa); 22 lata; wykształcenie średnie; rok doświadczenia w zawodzie; w Anglii od 2 lat; angielski komunikatywny - 1,1 tys. funtów (6,5 tys. zł) miesięcznie plus bonusy uzależnione od wypracowanego przez Royal Mail zysku i palety znaczków przed świętami.

Nauczycielka języka angielskiego w katolickiej szkole podstawowej
w Londynie; pracuje 5 dni w tygodniu, 5 godzin dziennie; wykształcenie wyższe; 4 lata doświadczenia w zawodzie; w Anglii od 2 lat; angielski bardzo dobry - 1,4 tys. funtów (8,2 tys. zł) miesięcznie.

Operator CCTV (branża ochroniarska) w oddziale monitorującym centrum Londynu; pracuje w systemie zmianowym, po 4 dniach i 3 nocach w pracy następują 3 dni wolnego, zmiana trwa 12 godzin; 23 lata; wykształcenie średnie; pół roku doświadczenia; w Anglii od 1,5 roku; angielski bardzo dobry - 1,55 tys. funtów (9,1 tys. zł) miesięcznie.

Opiekunka (care assistant) opieka nad osobami starszymi - mycie, ubieranie, pielęgnacja ran, karmienie; 26 lat; wykształcenie wyższe humanistyczne; żadnego doświadczenia w zawodzie przed podjęciem pracy; angielski bardzo dobry - ok. 800-850 funtów (4,6-4,9 tys. zł) miesięcznie, w zależności od liczby godzin (stawka 5,6 funta brutto za godzinę - 32,8 zł).

Opiekunka do dzieci zajmuje się trójką dzieci u londyńskiej rodziny; pracuje 5 dni w tygodniu, 12 godzin dziennie, dodatkowo jeden wieczór w tygodniu baby-sitting; 29 lat; wykształcenie wyższe; 2 lata doświadczenia; w Anglii od 3 lat; angielski bardzo dobry - 1,68 tys. funtów (9,8 tys. zł) miesięcznie; za opiekę nad dziećmi w nocy, podczas nieobecności rodziców, dodatkowe 100 funtów (587 zł).

Śmieciarz pracuje w londyńskich zakładach oczyszczania miasta; pracuje 5 dni w tygodniu, od 6 do 12; 23 lata; wykształcenie wyższe; rok doświadczenia w zawodzie; w Anglii od roku; angielski komunikatywny - 680 funtów (3,9 tys. zł) miesięcznie; dorabia nadgodzinami - do 200 funtów (1,1 tys. zł) miesięcznie; zbiera sprzęt elektroniczny z "wystawek", który potem sprzedaje; nielegalnie za opłatą zabiera gruz - do 200 funtów miesięcznie.

Magdalena Gignal
Beata Bujnowska-Kowalska
Beata Kopyt
Barbara Gruca
Agnieszka Basek
Katarzyna Kozak
Małgorzata Ejme

Artykuł pochodzi z:

"Praca i życie"

Oceń artykuł
(głosów: 13, suma ocen: 35)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn