Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Pytania o szkołę

2008-11-04 17:18:31

Jeśli wyjeżdżacie do Wielkiej Brytanii z dziećmi, musicie pomyśleć o szkole Edukacja na Wyspach jest obowiązkowa od 5. do 16. roku życia. Ale która szkoła będzie najlepsza dla twojego dziecka?

OBOWIĄZKOWA SZKOŁA W WIELKIEJ BRYTANII SKŁADA SIĘ Z DWÓCH ETAPÓW - SZKOŁY PODSTAWOWEJ PRIMARY I ŚREDNIEJ (SECONDARY). PÓŹNIEJ NASTĘPUJE ETAP SZKOŁY WYŻSZEJ (TERTIARY)

JAKIE SA RODZAJE SZKÓŁ W WIELKIEJ BRYTANII?

Na Wyspach działają szkoły państwowe i prywatne. Szkoły państwowe finansowane są z funduszy publicznych - przez lokalne władze oświatowe lub przez rząd. Placówki nie finansowane przez państwo są nazywane szkołami prywatnymi, niezależnymi lub - co może być mylące - szkołami publicznymi. Szkoły prywatne i publiczne to niezależne instytucje, które same się finansują, pobierając opłaty od rodziców, którzy zapisali do nich swoje dzieci. Ale my skupimy się na szkołach państwowych – dostępnych za darmo. W Wielkiej Brytanii są trzy rodzaje szkół państwowych:

 • szkoły kontrolowane przez władze lokalne, realizujące ich politykę i etos,
 • szkoły kontrolowane przez członków zarządu szkoły (governors), mające bardziej indywidualny charakter,
 • szkoły finansowane przez firmy i prywatnych darczyńców.

Szkoły państwowe mogą się różnić także z innych powodów. Niektóre szkoły, tak zwane szkoły wyznaniowe, są finansowane przez kościoły, w tym Kościół anglikański, Kościół rzymskokatolicki, Kościół metodystów i społeczność muzułmańską. W tych szkołach w nauczaniu i kulturze można spodziewać się nacisku na wiarę.


CZY SZKOŁY NA WYSPACH DZIELĄ SIĘ - TAK JAK W POLSCE- NA PODSTAWOWE, GIMNAZJALNE I ŚREDNIE?

Obowiązkowa szkoła w Wielkiej Brytanii składa się z dwóch etapów - szkoły podstawowej (primary) i średniej (secondary). Później następuje etap szkoły wyższej (tertiary).
Do szkoły podstawowej dzieci idą po piątych urodzinach - we wrześniu lub styczniu, zależnie od połowy roku, w której się urodziły Kończą ją w wieku 11 lat przechodząc do szkoły średniej. W niektórych dzielnicach można spotkać jeszcze middle school - etap przejściowy między podstawówką a szkołą średnią, która przyjmuje dzieci w wieku od 9 do 13 lat. Od l992 w całym kraju obwiązuje jednolity Krajowy Program Nauczania, który określa cztery etapy nauczania (Key stages):
Szkoła podstawowa:

 • Key Stage 1 - do 7 lat (rok 1 i 2)
 • Key Stage 2 - od 7do 11 lat (rok 3,4,5 i 6)

Szkoła średnia:

 • Key Stage 3 - od 11 do 14 lat (rok 7,8 i 9)
 • Key Stage 4 - od 14 do 16 lat (rok 10 i 11)

Dzieci nie dostają ocen za pojedyncze przedmioty ale zdobywają kolejne poziomy za całokształt osiągnięć. Pod koniec każdego Key Stage - w połowie maja - odbywają się testy, dzięki którym można określić, na jakim poziomie w porównaniu z rówieśnikami, znajduje się dziecko oraz jakie wyniki nauczania osiąga szkoła. Wszystkich poziomów jest osiem, do końca Key Stage 1 większość dzieci osiąga poziom drugi, do końca Key Stage 2 - poziom czwarty


JAKICH PRZEDMIOTÓW BĘDZIE SIC UCZYŁO DZIECKO W ANGIELSKIEJ SZKOLE?

Przedmioty obowiązkowe wykładane w szkole to:

 • język angielski (english)
 • matematyka (mathematics)
 •  przyroda (science),
 • technika (design and technology)
 • informatyka (information and communication technology)
 • historia (history)
 • geografia (geography),
 • plastyka (art. And design)
 • muzyka (music)
 • wychowanie fizyczne (physical education).

Do nich dochodzi czasem religia, higiena i wiedza o społeczeństwie.

 

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ SZKOŁĘ?

Szkoły państwowe w Wielkiej Brytanii obowiązuje rejonizacja, dlatego wybór będzie ograniczony. Szukanie, szkoły najlepiej zacząć od wizyty w (County Council) w departamencie edukacji. Problem ze znalezieniem miejsca w szkole mogą mieć starsze dzieci - nie wszystkie szkoły będą dysponowały wolnymi miejscami w określonej grupie wiekowej. Żeby szkoła mogła wpisać dzieci na listę, niezbędny jest adres zamieszkania (potwierdzeniem adresu może być rachunek za prąd, gaz, wodę, council tax, telefon, ale nie telefon komórkowy z ostatniego miesiąca i wystawiony na twoje nazwisko, wyciąg z banku lub karty kredytowej, brytyjskie prawo jazdy).w rejonie. To odległość od szkoły najczęściej decyduje o przyjęciu do niej dziecka. Bardzo rzadko szkoły przyjmą dzieci spoza rejonu. Jak sprawdzić, czy konkretna szkoła jest dobra? Najlepiej zacząć od rozmowy z innymi rodzicami mieszkającymi w rejonie. Przydatne są raporty Ofsred (Office' for Standards - Biuro standardów w edukacji). Department for Education and Skills (Ministerstwo Edukacji i Umiejętności) publikuje tabele osiągnięć szkół, na podstawie których również można porównać poziom szkół.
Wybierając szkołę dla dziecka warto pamiętać, że tabele i wyniki to nie wszystko. Atmosfera panująca w szkole jest równie ważna. Dlatego przed podjęciem decyzji warto odwiedzić kilka okolicznych placówek. Większość szkół organizuje raz w tygodniu dzień otwarty dla rodziców, którzy rozważają zapisanie do nich dzieci. Można obejrzeć budynek, poznać kierownika szkoły, zobaczyć, jak zachowują się dzieci. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne.


JAK ZAPISAĆ DZIECKO DO WYBRANEJ SZKOŁY?

Żeby aplikować do szkoły podstawowej, należy wypełnić formularz publikowany przez lokalną (Local Education Authority) LEA. Na formularzu wpisuje się trzy wybrane szkoły, zaznaczając preferowaną kolejność. Wcześniej warto sprawdzić, jaki jest termin składania podań – spóźnione aplikacje mogą nie zostać wzięte pod uwagę. Ulotki informujące o terminach i warunkach, z dołączonym formularzem, można dostać w lokalnej bibliotece. Warto uważnie wybrać nie tylko szkołę, która zostanie wpisana na pierwszej pozycji, ale również dwie pozostałe. Najlepsze szkoły są zwykle najpopularniejsze, mogą więc być trudności z uzyskaniem w nich miejsca dla dziecka. Przed złożeniem podania można sprawdzić warunki, jakie szkoła bierze pod uwagę przy przyznawaniu miejsc. Niektóre szkoły dają pierwszeństwo dzieciom, które mają rodzeństwo w tej samej szkole, inne preferują dzieci mieszkające najbliżej szkoły. Szkoły religijne zazwyczaj dają pierwszeństwo dzieciom rodziców aktywnie praktykujących.

 

CO ZROBIĆ, JEŚLI NASZE DZIECKO MA SPECJALNE POTRZEBY EDUKACYJNE (SPECIAL EDUCATIONAL NEEDS - SEN)?

Prawie każde polskie dziecko ma specjalne potrzeby - należy do nich konieczność dodatkowych lekcji z języka angielskiego. Jeśli wasze dziecko jest niepełnosprawne lub upośledzone i wymaga specjalnej opieki lub przystosowania miejsca nauki do jego potrzeb, możecie zadeklarować, do jakiej szkoły państwowej chcecie posłać dziecko - do zwykłej czy specjalnej. Wiele zwykłych szkół również ma odpowiednie warunki, takie jak łatwy dostęp dla uczniów niepełnosprawnych albo specjalne metody nauczania dla uczniów niedowidzących, niedosłyszących lub z dysleksją. Możecie zażyczyć sobie wglądu w politykę SEN danej szkoły, by mieć pewność, co oferuje. Lokalne władze oświatowe prześlą szczegółowe informacje o szkołach zwykłych i specjalnych w okolicy. Podadzą również listę wszystkich szkół zwanych "non maintained" special schools oraz wszystkich niezależnych szkół, które zostały uznane przez Secretary of State for Education and Skills (ministra edukacji) za odpowiednie dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. Kontakt do lokalnych władz oświatowych (LEA) w swojej okolicy znajdziecie pod adresem www.dfes.gov.uk/leas.

14tys. funtów - tyle kosztuje przeciętnego rodzica posyłanie dziecka do szkoły państwowej od 5 do 16 roku życia (transport, mundurki, itp..)

County Coucil - to hrabstwo(odpowiednik i polskiego urzędu gminy).Tam urzędują lokalne władze oświatowe, czyli rada hrabstwa (county council) lub gminy miejskiej (borough council). Kontakty do lokalnych władz oświatowych można znaleźć pod adresem www.dfes.gov.uk/leas

Office for standards In education - Biuro standardów w edukacji to rządowy departament, zajmujący się inspekcjami angielskich szkół Local Education Authorities i placówek zajmujących się opieką nad dziećmi. Raport znajdziesz na stronie www.ofsted.gov.uk

Magdalena Gignal

Artykuł pochodzi z:
Praca i życie za granicą

Oceń artykuł
(głosów: 19, suma ocen: 83)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (6)
Najlepsza szkoła w Anglii to szkoła katolicka
 • 2010-06-30 21:11:49
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
ja1977 napisał(a):
Najlepsza szkoła w Anglii to szkoła katolicka


Możesz rozwinąć dlaczego tak sądzisz?
 • 2010-06-30 23:19:57
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
nikulanikula
i cisza...a myslalam,ze sie czegos dowiem...konkretnego.Zeby stwierdzic,która szkola jest najlepsza,trzeba to sprawdzic,a nie powtarzac wyuczone i wygodne rególki.ja nei wiem,czy chce by mojemu dziecku wmawiano,ze kazda aborcja to zlo,a zaplodnienie inwitro to smiertelny grzech....ale trzeba miec jeszcze swoje zdanie na te tematy,a zeby je miec trzeba myslec....po chwili namyslu nic nie jest juz takie oczywiste...nie jestem idealna katoliczka,uprawialam sex przed slubem,nie biegam co niedziela do kosciólka by sie pochwalic nowymi butami...

ale chetnie dowiem sie jak to wyglada w praktyce....jak wyglada nauczanie w katolickich szkolach ,interesuje mnei rejon Luton.....

prosze o kontakt równiez na maila....

[email protected]
 • 2010-07-18 21:48:04
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
KingaKinga
Moim zdaniem tak szkoły nie wybierzemy, mam 13 lat i w te wakacje przeprowadziłam się do Anglii, mieszkam obok niedużego miasta Doncaster. Moim zdaniem trzeba wybierać szkolę tam gdzie się znajdujemy (gdzie mieszkamy), ja będę chodzić do szkoły Donvaley School (sorki za błędy nie wiem jak pisać nazwę tej szkoły, jeżeli ktoś z odwiedzających tą stronę też idzie do tej szkoły proszę pisać na moje gg 5573646
 • 2010-08-17 17:10:34
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
JAJA
Nie do konca prawda z ta szkola katolicka. Ja mam dziecko w innej skzole, dziecko ma super szkole i nauczyciela oraz rezultaty ponad przecietne. To co moze miec lepiej w innej szkole, Dodam, ze jest tu super dyrektor, do ktorego zawsze mozna isc i sie poskarzyc))

 • 2011-05-18 20:08:52
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
andzusiaandzusia
Witam.

Mam problem co do wyboru collegu w belfascie,moze ktos wie na temat szkoły ;-malone

-logan.
 • 2011-05-31 21:42:37
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn