Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Nostryfikacja dyplomu

2008-11-04 17:08:35

Jeśli Jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie, możesz w swoim facnu pracować wszędzie. Zawód zdobyty w Polsce możesz-równie dobrze wykonywać np. w Wielkiej Brytanii

Marek jest architektem. Pracę dyplomową obronił w 2000 roku na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Przez kilka lat po studiach bezskutecznie próbował znaleźć pracę w zawodzie. W końcu zaryzykował i wyjechał do Anglii. - Od razu zacząłem szukać pracy jako architekt. Znalazłem ją po trzech miesiącach - opowiada. Zatrudniono go tylko na podstawie tłumaczenia dyplomu, ale kazano mu jak najszybciej postarać się o nostryfikację. Procedura trwała kilka miesięcy. Bez problemu uznano polski dyplom za równy angielskiemu. Od 2004 r. obejmuje nas prawo unijne ułatwiające profesjonalistom przenoszenie kwalifikacji między krajami UE. Warto to wykorzystać i pozostać sobą - bez względu na miejsce, w którym jesteśmy.

CO TO JEST NOSTRYFIKACJA?

Nostryfikacja dyplomu w Wielkiej Brytanii to urzędowe uznanie dyplomu uzyskanego w Polsce za równy jego brytyjskiemu odpowiednikowi. Może się o nią starać każdy, kto uzyskał w Polsce kwalifikacje w określonym zawodzie, w spełniającej standardy krajowe szkole, na kursie trwającym nie krócej niż 200 godzin. Nie ma na Wyspach Brytyjskich wspólnego dla wszystkich zawodów trybu postępowania nostryfikacyjnego. Każdą z większych grup zawodowych reprezentuje odrębny urząd.

JAK SIE UBIEGAĆ O NOSTRYFIKACJĘ?

Przede wszystkim trzeba znaleźć adres odpowiedniej dla zawodu instytucji. Spis adresów znajduje się na stronie internetowej "Europe Open for Professions" www.dfes.gov.uk, utworzonej przez brytyjskie Ministerstwo Edukacji i Umiejętności dla osób chcących przenieść swe kwalifikacje z zagranicy. Na stronie www klikamy na link "EU to UK", wybieramy z zamieszczonej tam listy swoją profesję i od razu pojawia się adres odpowiedniej dla nas instytucji. Przy każdym adresie widnieje numer telefonu i adres elektroniczny. Wstępne informacje najlepiej uzyskać prosząc o nie w e-mailu, dzwoniąc na podany numer telefonu lub pisząc zwykły list. Później postępujemy według przysłanych nam instrukcji.
Marek poproszony został przez"Architects Registration Board" o przesłanie paszportu, tłumaczenia dyplomu oraz jego potwierdzenia wydanego przez Ministerstwo Infrastruktury w Warszawie.

INNE INSTYTUCJE

W przypadku, gdy w tym spisie nie znaleźliśmy swojego zawodu, o znalezienie angielskiego odpowiedniki naszych kwalifikacji zwracamy się do instytucji o nazwie NARIC www.naric.org.uk, porównuje onkwalifikacje zagraniczne z Kwalifikacjami brytyjskimi. Opłata za nostryfikację dyplomu wynosi około 42 funtów. Ile wart jest polski dyplom na Wyspach? Polskiego magistra NARIC porównuje z brytyjskim tytułem Bachelors honours degree standard, co może wydawać się niesprawiedliwe, jako że do jego uzyskania potrzeba spędzić na uczelni o całe dwa lata więcej. NARIC tłumaczy się tym. że stopień magistra to first degree. Czyli, że nie ma przed nim żadnego niższego stopnia akademickiego, co jednak nie jest zgodne z prawdą, bo nie od dziś w Polsce obowiązuje stopień licencjata. Jest on porównywany z National Vocational Oualification (N/SVQ) level 4 standard.

Wyżej cenieni są absolwenci uczelni technicznych. Dzięki przynależności polskich uczelni do Europejskiej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Inżynierskich, polski magister inżynier otrzyma automatycznie w Wielkiej Brytanii tytuł Master of Science, a polski inżynier zostanie Bachelor of Science. Podobnie wychodzą na porównaniu przeprowadzonym przez NARIC posiadacze stopnia doktora lub doktora habilitowanego - odpowiednio otrzymują oni brytyjskie stopnie PhD standard i Post Doctorate degree standard. "Zdegradowani" absolwenci uniwersytetów nie muszą jednak się niepokoić. Najlepszą weryfikację kwalifikacji przeprowadza nie skostniała instytucja, jaką jest NARIC. ale pracodawca, który zwykle bardziej od dyplomu ceni umiejętności i doświadczenie kandydata.
Jeśli nie posiadamy wykształcenia wyższego, powiniśmy zgłosić się do UKNRP. Do tych urzędów (NARIC i UK NRP działają w koordynacji) przesyłamy kopię dyplomu i jego tłumaczenie oraz list motywacyjny, w którym zamieszczamy uzasadnienie swojej petycji (najprościej wytłumaczyć się planami przyszłego poszukiwania zatrudnienia w Wielkiej Brytanii). List możemy napisać po polsku, dołączając jego angielską wersję, możemy też napisać go wyłącznie po angielsku. Zanim urzędnicy rozpatrzą prośbę, poproszą nas o dokonanie opłaty w wysokości ok. 35 funtów, którą uiszczamy czekiem, przekazem pocztowym lub kartą kredytową. Dokładny adres instytucji znajduje się na stronie internetowej: www.uknrp.org.uk

CZY WARTO SIĘ NOSTRYFIKOWAĆ?

Nostryfikacja dyplomu nie jest gwarancją zatrudnienia, ale jest do niego istotnym krokiem. To bowiem j dowód, że mamy oficjalnie potwierdzone prawo do wykonywania zawodu w Wielkiej Brytanii. Jest też ogromnym atutem w oczach przyszłego pracodawcy. Pokazuje, że jesteśmy pewni swych umiejętności, kwalifikacji i kochamy swój zawód. 

Artykuł pochodzi z:
Praca i życie za granicą
oraz
Goniec

Oceń artykuł
(głosów: 9, suma ocen: 32)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn