english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Wymagania Brytyjskich uczelni

2008-11-04 16:59:37

Alfabet studenta
Zanim podejmiesz decyzję o studiach w Wielkiej Brytanii, sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić, żeby uczyć się na wymarzonym kierunku

A

Accountancy / Banking / Finance (księgowość / bankowość / finanse) Wszystkie uniwersytety wymagają egzaminu z matematyki na poziomie GCSE - (General Certificate of Secondary Education), egzamin zdawany z wielu przedmiotów na zakończenie szkoły średniej (secondary school), w wieku 16 lat. Oceny od A* (najwyższa) do G (najniższa). Polacy, którzy nie zdawali egzaminu GCSE, mogą zaprezentować świadectwo ukończenia gimnazjum lub świadectwa z poszczególnych etapów nauki w liceum. Czasem uczelnia może przeprowadzić dodatkowy test sprawdzający wiedzę. Większość wymaga również matury (A level) z matematyki.
Architecture (architektura) A level z matematyki i fizyki będzie niezbędny. Niektóre uniwersytety wymagają również matury ze sztuki (Art).
Art & Design also Fashion, Graphic Design (sztuka i projektowanie, moda, grafika) Musisz zaprezentować portfolio swoich prac przygotowanych na maturę ze sztuki lub projektowania.
Art and Design (Industrial Product Design) (sztuka użytkowa) Matura z matematyki i nauk ścisłych (najlepiej fizyki) jest konieczna.

B

Biological Sciences (Bio-chemistry, Genetics, Bio-technology, Microbiology, Physiology, Environmental Science, and Food Science etc) (nauki biologiczne - biochemia, genetyka, biotechnologia, mikrobiologia fizjologia, ochrona środowiska, technologia żywienia) Matura z biologii i chemii.
Business Studies / Economics (biznes / ekonomia) Większość- szkół wymaga matury z matematyki oraz znajomości przynajmniej jednego języka obcego.

C

Chemistry (chemia) A level z chemii i innej nauki ścisłej zazwyczaj są niezbędne. Przydaje się też matura z matematyki.
Computing Science (informatyka) ponad połowauczelni wymaga matury z matematyki.

D

Dentistry (stomatologia) Egzaminy z biologii i chemii na poziomie A level są niezbędne. E Education / Teacher training (nauczanie) Matura z wybranego przedmiotu, egzamin GCSE z angielskiego i matematyki i naukę.
Engineering (inżynieria) Matematyka i fizyka na świadectwie maturalnym są niezbędne. Technikę i matematykę, i naukę należy zaliczyć na maturze. Niektóre uczelnie wymagają egzaminu z Further Matys.
English (angielski) Matura z literatury angielskiej jest niezbędna.

G

Geography (geografia) Zęby podjąć studia na kierunku geografia na poziomie BSc (Bachelor of Science), trzeba mieć geografię i jeden z przedmiotów ścisłych na świadectwie maturalnym. Kursy na poziomie BA (Bachelor of Arts) nie wymagają matury z geografii.
Geology (geologia) Uniwersytety wymagają matury z matematyki i dwóch innych przedmiotów ścisłych.

H

History (historia) Wymagana matura z historii.


L

Law (prawo) Wymagane wysokie oceny z egzaminów maturalnych. Preferowane przedmioty powinny obejmować szerokie spektrum umiejętności komunikacji, pisania i liczenia.

M

Marine Studies / Oceanography (szkoła morska / oceanografia) Większość uczelni wymaga A-Level z matematyki, nauki geografii.
Mathematics (matematyka) Matura z matematyki to wymóg wszystkich uniwersytetów. Oxford i Cambridge wymagają również Further Matys.
Medicine (medycyna) Wymagane wysokie oceny na świadectwie maturalnym, matura z dwóch przedmiotów ścisłych, najczęściej biologii i chemii, oraz egzaminy na poziomie przynajmniej AS z dwóch kolejnych. Trzeba też zdać GCSE z angielskiego, matematyki i nauki z oceną przynajmniej B. Wymagany jest również egzamin GCSE z fizyki, jeśli student nie zdawał matury z tego przedmiotu.
Modern European Languages (języki europejskie) Wymagany egzamin na poziomie A level z wybranego języka. Osoby, które wybrały studia na kierunku takim jak np. japonistyka, muszą zdać maturę z jednego z języków europejskich.
Music (muzyka) A level z muzyki.

N

Nutrition (odżywianie) Wymagane 2-3 egzaminy z przedmiotów ścisłych (chemia i biologia).

P

Pharmacy / Pharmacology (farmacja / farmakologia) Wymagane 2-3 egzaminy maturalne, najczęściej z biologii i chemii.
Physics (fizyka) A level z matematyki i fizyki.
Physiotherapy (fizjoterapia) A level z biologii.
Psychology (psychologia) Kursy na poziomie BS wymagają matury z jednego lub dwóch przedmiotów ścisłych, kursy na BA nie stawiają takich wymagań. Większość uczelni wymaga egzaminu GCSE z matenatyki.

R

Radiography (radiografia) Przynajmniej jeden egzamin maturalny z przedmiotów ścisłych.
Religious Studiem (teologia) Niektóre uczelnie wymagają egzaminu maturalnego z religii.

S

Speech Therapy (logopedia) Większość uniwersytetów wymaga matury z biologii.
Sports Studiem (sport) Wymagany A level z jednego przedmiotu ścisłego.

T

Textiles Courses (włókiennictwo) Matura z matematyki i ze sztuki.
Town and Country Planning (planowanie przestrzenne) Wymagany A level z ekonomii i geografii.

V

Veterinary Science (weterynaria) Najwyższe oceny z egzaminów maturalnych z trzech przedmiotów ścisłych, w tym i biologii.

 

Gdzie studiować?

Wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii oferujące studia na wybranym przez ciebie kierunku i w wybranym regionie znajdziesz na stronie www.hotcourses.com.

Przewodnik po egzaminach

GCE A-level (General Certificate of Education Advanced Level) - odpowiednik polskiej matury, egzamin zdawany w wieku 18 lat.
(Advanced Supplementary) są egzaminami dodatkowymi, które pozwalają uczniom wykazać się wiedzą odpowiadającą ich indywidualnym zainteresowaniom. Uwaga! Polska matura jest uznawana przez wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii. Każdy student jest traktowany indywidualnie, co oznacza, że nawet jeśli Polak nie miał możliwości zdać egzaminu maturalnego z literatury angielskiej, jego droga na uczelnię nie jest zamknięta.

Żeby studiować w Wielkiej Brytanii wystarczy znać język angielski, zdać maturę i mieć wsparcie finansowe.

Magdalena Gignal

Artykuł pochodzi z:
Praca i życie za granicą

Oceń artykuł
(głosów: 5, suma ocen: 23)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn