Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Warto zobaczyć

2008-11-03 23:53:55

Cardiff Castle
Cardiff Castle to niepowtarzalny, romantyczny zamek, mieszczący się w samym centrum miasta. Wybudowany jest na rzymskich fasadach w okresie wiktoriańskim przez III markiza Bute oraz architekta Williama Burgesa. Zamek łączy style klasyczne, arabskie i średniowieczne.
www.cardiffcastle.com

Civic Centre
Civic Centre jest kompleksem reprezentacyjnych budynków administracyjnych Cardiff. Znajdują się one w malowniczym parku dzielnicy miasta - Cathays. Kompleks został wybudowany w stylu Edwardiańskim, w jego skład wchodzą:
City Hall - ratusz, jeden z pierwszych budynków użyteczności publicznej, budowla wyróżniająca się kopułą na której umieszczony jest smok. W ratuszu jest również sala marmurowa, w której są znajdują się statuy walijskich bohaterów (np. Henry Tudor czy Owain Glyndwr).National Museum - Wal. Amgueddfa Genedlaethol Caerdydd, Jest muzeum i galerią sztuki. Kamienny fundamenty powstały w 1912 ale budowa została opóźniona przez Pierwszą Wojnę Światową i Muzeum Narodowe nie było otwarte dla użytku publicznego aż do 1927. Muzeum posiada dużą kolekcję zbiorów, między innymi słynne Evolution of Wales oraz jeden z największych zbiorów impresjonizmu i postimpresjonizmu, mieszczący się poza granicami Francji. Muzeum jest częścią Narodowego Muzeum Walii.


Law Court - obecnie budynek Cardiff University    
       
The National Assembly for Wales
Główny gmach administracji Walii. Budynek znany również jako senat, który sprawuje władze nad większością departamentów Walli. Znajduje się w Cardiff Bay, otwarty przez Królową w marcu 2006 roku.
Cardiff Market
Jest to ruchliwy i żywy rynek wiktoriański w samym sercu miasta. Jest to raj dla kolekcjonerów unikalnych nagrań czy książek, a także miejsce na to by znaleźć niecodzienne podarunki i pamiątki. Jak można się spodziewać, na rynku znajdziemy ogromny wybór świeżego walijskiego jedzenia, mianowicie: mięso, ryby, owoce oraz nabiał.    
Castell Coch
Czerwony zamek - W dosłownym tłumaczeniu walijskiego. Piękne i romantyczne miejsce wybudowane w stylu wiktoriańskim zaprojektowany przez Williama Burgesa dla markiza Bute III. Postawiony został na ruinach średniowiecznego zamku, poza kilkoma wyjątkami, zamek jest bliski oryginału.
Public Art
Cardiff posiada bogate dziedzictwo dzieł sztuki. Powstawały i rozwijały się przez ostanie stulecie i są częścią obszarów publicznych. Są tutaj pomniki i posągi które przedstawiają historie Cardiff oraz dzieła sztuki, które tworzą poczucie tożsamości miasta.

Millennium Stadium
Jeden z największych stadionów sportowych w Europie. Od otwarcia w lipcu 1999 roku, stadion odwiedza co roku ponad 1,3 mln ludzi. Pierwszy stadion w UK z wysuwanym dachem, który nie tylko kryje pod sobą ważne wydarzenia sportowe, choćby jak puchar świata w rugby czy the British Speedway Grand Prix, ale także wielkie wydarzenia kulturalne. Stadion gościł takie gwiazdy jak: The Manic Street Preachers, Tina Turner, Bon Jovi, Robbie Williams, The Stereophonics czy Madonna.

Oceń artykuł
(głosów: 18, suma ocen: 72)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn