Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Informacje o Walii

2008-11-03 21:17:06

Jest to najmniejszy region Wielkiej Brytanii, obszarem obejmuje on południowo-zachodnią części wyspy. Z trzech stron otacza ją morze, od zachodu graniczy z Anglią. Walię można podzielić na dwa główne regiony – północny i południowy. Większa część ludności zamieszkuje południowe, bardzo uprzemysłowione, wybrzeże. Stolicą Walii zostało Cardiff 20 grudnia 1955 r. i jest to najmłodsza stolica Europy.
Dla wielu zaskoczeniem będzie, że angielski nie jest tu jedynym językiem używanym na codzień. Bardzo wielu ludzi, bo aż 26% mówi po walijsku. Język ten jest widoczny wszędzie: radio, TV, w urzędach, w szkole, nawet na ulicy na znakach. Dla wielu Walijczyków jest on pierwszym językiem którego się uczą, a niektórzy nawet nie znają angielskiego!
smok Symbolami Walii są: smok oraz żonkil.

Walijska gospodarka ma się bardzo dobrze i jest jedną z najmocniejszych w Europie. Skoncentrowana jest głównie na południu przy kanale Bristolskim (Cardiff, Newport, Barry, Swansea, Bridgend). Obecnie najwięcej pracy jest w sektorze usług tzn. hotele, restauracje, puby, sprzątanie. Wokół największych miast jest bardzo dużo fabryk z takich sektorów jak: przemysł petrochemiczny (rafinerie w Milford Haven i Swansea), elektrotechniczny, maszynowy, metalowy, chemiczny, włókienniczy i spożywczy. Największe firmy to: The Big Food Plc., Corus Plc., Lloyds TSB Asset Fince, Redrow Plc., Alcoa UK Holdings Ltd., Glas Cymru Gyfyngedig oraz Christie-Tyler Ltd.

Na północy gospodarka skoncentrowana jest wokół Wrexham. Tereny przemysłowe Wrexham Industrial Estate są największe w Walii i trzecie co do wielkości w Wielkiej Brytanii. W tym rejonie duży udział mają te branże: lotnictwo, części samochodowe, artykuły chemiczne, elektroniczne, tworzywa sztuczne, włókna optyczne/optoelektronika. Swoje siedziby mają tam takie firmy jak: Air Products, BOS Automotive Products, Cytec Fiberite, Duracell, Flexsys Rubber Chemicals, Fribo Foods, IntelicoatTechnologies, Trefn Engineering, Cadbury.

Największe zapotrzebowanie jest na: kierowców ciężarówek, elektryków, dentystów, hydraulików, osób do opieki nad osobami starszymi oraz budowlańców.

Statystyki
Populacja 2,952,462 mln
Powierzchnia: 20 779 km²

Największe miasta w Walii:
Cardiff (stolica) 320 tyś
Swansea 226 tyś
Newport 139 tyś
Neath Port Talbot 135 tyś
Wrexham 130 tyś
Bridgend 130 tyś
Barry 50 tyś
Caerphilly 30 tyś

Przestępczość: 294 tyś przestępstw
Spraw wyjaśnionych: 36 %

Oceń artykuł
(głosów: 13, suma ocen: 48)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn