Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Szkoły podstawowe w Wielkiej Brytanii

2008-11-03 15:51:53

Edukacja szkolna składa się z edukacji na poziomie podstawowym (primary), które czasami dzieli się na infant i junior oraz średnim (nie należy mylić z polską szkołą średnią). W Anglii i Walii szkoły dzieli się czasami na primary, middle i upper (high). W Szkocji system jest tylko dwupoziomowy. Szkoły utrzymywane są przez samorząd bądź prywatnie - z pieniędzy rodziców i innych prywatnych źródeł (private/public/ preparatory schools).

Plan nauczania, obowiązujący w Anglii i Walii, obejmuje 10 podstawowych przedmiotów. Trzy z nich to przedmioty kluczowe: matematyka, angielski i nauki ścisłe, a reszta to geografia, muzyka, historia, języki obce, wychowanie fizyczne (wf), komputery, technika, sztuka, wychowanie obywatelskie. Zgodnie z programem nauczania, realizuje się kolejne cele w obrębie każdego przedmiotu w czterech tzw. key stage (kluczowych okresach). Szkoła podstawowa realizuje dwa pierwsze key stage. Na każdym z tych poziomów dzieci podchodzą do egzaminów: w wieku lat 7,11,14 i 16. Te dwa ostanie egzaminy zdaje się w szkole średniej (poziom 3 i 4).

Każdy kto mieszka w Wielkiej Brytanii na stałe (tzn. że nie jest np. turystą) ma prawo do wysłania swoich dzieci do lokalnej szkoły. Zgodnie z prawem, dzieci mają OBOWIĄZEK uczęszczania do szkoły do 16 roku życia.

W szkołach prywatnych albo przykościelnych nie ma obowiązku lokalizacji - w przeciwieństwie do szkół publicznych, gdzie można posłać dziecko tylko do szkoły w danym rejonie (a nie np. w innej dzielnicy miasta). Szkoły przykościelne różnią się niewiele od szkół publicznych, ale mają określone kryteria przyjmowania dzieci: np. łatwiej jest o przyjęcie jeśli rodzice i dzieci są chrześcijanami, itd.

Szkoły podstawowe nie wymagają żadnych dokumentów potwierdzających poziom edukacji dziecka (np. świadectwa z Polski). Jednak szkoła na pewno poprosi o odpis aktu urodzenia - na tej podstawie bowiem będzie można stwierdzić wiek dziecka (więc i klasę do której dziecko przystąpi).

Jeśli okaże się, że dziecko nie jest w stanie nadążyć za tokiem nauczania, wówczas można to skonsultować z władzami szkoły i poprosić o przeniesienie dziecka do niższej klasy.

Co się tyczy języka angielskiego, to niektóre szkoły posiadają specjalne klasy dla dzieci słabiej mówiących po angielsku (np. dzieci imigrantów). Jeśli dana szkoła nie ma takich możliwości, to pomimo wszystko na pewno dziecko takie będzie otoczone szczególną opieką, która będzie miała na celu nadgonienie braków językowych. Oczywiście jeśli dziecko nie mówi prawie w ogóle po angielsku, wówczas jest to bardziej problematyczne. W każdym jednak przypadku można to indywidualnie przedyskutować z władzami szkoły, które chętnie pomogą w rozwiązaniu takiego problemu. W każdej większej miejscowości znajdują się bowiem prywatne szkoły językowe, w których dziecko może się uczyć języka angielskiego - niektóre szkoły są nawet dofinansowane, więc czesne w takiej szkole jest naprawdę niewielkie.

Przy przyjmowaniu dziecka do szkoły raczej nie przeprowadza się żadnych egzaminów wstępnych - bardziej decudujący jest tutaj wiek dziecka. Ale oczywiście najlepiej (a właściwie jest to jedyna metoda) jest sie wybrać do lokalnej szkoły i tam zapytać o szczegóły.

Obowiązek szkolny

Dziecko musi zacząć uczeszczać do szkoły w semestrze zaczynającym się zaraz po jego/jej piątych urodzinach - albo w semestrze jesiennym (zaczynającym się we wrześniu) albo wiosennym (w styczniu). Dziecko nie może zaczść chodzić do szkoły od semestru letniego (brytyjski rok szkolny dzieli się na trzy semestry).

Oznacza to, ze:

 1. jeżeli dziecko urodziło się pomiędzy 1 września a 31 lutego, to zacznie chodzić do szkoły w semestrze zimowym
 2. jeżeli dziecko urodziło się pomiędzy 1 marca a 31 sierpnia, to zacznie chodzić do szkoły w styczniu kolejnego roku

Rodzaje szkól podstawowych

 

 1. community primary schools / public primary schools - szkoły państwowe
 2. voluntary aided primary schools - szkoły prowadzone przez organizacje wolontariackie
 3. Church (Catholic and Church of England) - szkoły przkościelne
 4. private schools - szkoły prywatne (odpłatne)

Szkoly sa zazwyczaj koedukacyjne (tzn. dla dziewczynek i chłopców).

Kiedy i jak zapisać dziecko do szkoły?

Zapisy zwykle kończą sie w lutym roku poprzedzajacego. Dzieci uczęszczające do przedszkola w danej szkole zwykle automatycznie przenoszone są do klasy reception w tej samej szkole. Nie zawsze jest to jednak zagwarantowane, dlatego też należy złozyć podanie o przyjęcie dziecka do szkoły tak samo jak rodzice dzieci, które do danej szkoły wcześniej nie uczęszczały.

Jezeli rodzice zadecydują już, do której szkoły posłac dziecko, należy się z tą szkołą skontaktować, aby otrzymać formularz. Formularz ten należy odesłać do szkoły najpóźniej w dniu zamknięcia zapisów. Spóźnione podania będą rozpatrywane tylko wtedy, gdy szkoła będzie miała wolne miejsca.

Należy pamiętać, aby adres podany na formularzu był aktualnym adresem zamieszkania dziecka, a nie np. adresem opiekunki czy adresem poprzednim. Szkoły mają bowiem prawo prosić o dowód adresu i jeżeli okaże się że to nie jest aktualny adres, mogą nie przyjąc dziecka do szkoły (z powodu rejonizacji).Jeżeli dziecko nie zostanie przez szkołę przyjęte, szkoła może na życzenie rodziców zachować podanie i w przypadku, gdy zwolni się miejsce przyjąć dziecko.

Szkoły przykościelne i prowadzone przez organizacje wolontariackie - takie szkoły mają własne ustalenia dotyczace zapisów i dat składania podań. Należy skontaktować się bezpośrednio z taką szkołą.

Jeśli do szkoły wpłynie zbyt wiele podań (jest ograniczenie do 30 uczniów na klasę), wówczas szkoła może zastosować poniższe kryteria przyjęcia:

 1. dziecko ma specjalne potrzeby (edukacyjne, medyczne i in.) i szkoła realizuje te potrzeby (potrzeby takie muszą być udokumentowane w momencie starania się o miejsce w szkole)
 2. do szkoły uczęszcza już rodzeństwo dziecka
 3. dzieci mieszkające najbliżej szkoły w momencie przyjmowania dziecka

Od decyzji odmownej można się odwołać - o odpowiednie formularze należy pytać w danej szkole.

Oceń artykuł
(głosów: 4, suma ocen: 20)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (1)
Witam.

Czy moze mi ktos wytlumaczyc dlaczego kaza placic mi czesciowo za 15 godzin/tydzien free, czyli 38 tyg./rok, ktore przysluguja mojemu synkowi w przedszkolu,a przeciez te 15 godzin mialo byc zupelnie za darmo.Bylam juz w 3 lub 4 przedszkolach i w kazdym to samo.

Pozdrawiam, mama z Colchester.
 • 2010-12-16 12:42:46
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn