Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Edukacja -> Edukacja w Wielkiej Brytanii - informacje ogólne

Edukacja w Wielkiej Brytanii - informacje ogólne

2008-11-03 12:26:45

System edukacyjny w Wielkiej Brytanii jest trochę bardziej skomplikowany niż w Polsce. Po części wynika to z rejonizacji kraju (inne przepisy obowiązują np. dla Szkocji), a po części również z samej struktury szkolnictwa. Zarys ogólny jest jednak bardzo podobny do polskiego - można go przedstawić tak jak w tabeli poniżej:

Professor (profesor)
 
Doctor (doktor)

Master (magister)
 
Bachelor (licencjat)
University (szkoła wyższa)
 
College (szkoła średnia)
 
High school (gimnazjum)
 
Primary school (szkoła podstawowa)
 
Nursery (żłobek i przedszkole)

 

Reklama ogólnosieciowa

Rzeczywista struktura systemu edukacyjnego jest dużo bardziej skomplikowana - tak jak to przedstawiono na rysunku poniżej: (kliknij aby powiększyć)

 

Etapy nauczania a wiek dziecka:

Foundation stage
Nursery class (żłobek, przedszkole)   3-latki
4-latki
Reception class (zerówka)   5-latki (przed pierwszą klasą)
Key stage one
Year one (klasa pierwsza)   5/6
Year two (klasa druga)   6/7
Key stage two
Year 3 (klasa trzecia)   7/8
Year 4 (klasa czwarta)   8/9
Year five (klasa piata)   9/10
Year six (klasa szósta)   10/11


Edukacja szkolna składa się z edukacji na poziomie podstawowym (primary), które czasami dzieli się na infant i junior oraz średnim (nie należy mylić z polską szkołą średnią). W Anglii i Walii szkoły dzieli się czasami na primary, middle i upper (high). W Szkocji system jest tylko dwupoziomowy. Szkoły utrzymywane są przez samorząd bądź prywatnie - z pieniędzy rodziców i innych prywatnych źródeł (private/public/ preparatory schools).

Plan nauczania, obowiązujący w Anglii i Walii, obejmuje 10 podstawowych przedmiotów. Trzy z nich to przedmioty kluczowe: matematyka, angielski i nauki ścisłe, a reszta to geografia, muzyka, historia, języki obce, wychowanie fizyczne (wf), komputery, technika, sztuka, wychowanie obywatelskie. Zgodnie z programem nauczania, realizuje się kolejne cele w obrębie każdego przedmiotu w czterech tzw. key stage (kluczowych okresach). Szkoła podstawowa realizuje dwa pierwsze key stage. Na każdym z tych poziomów dzieci podchodzą do egzaminów: w wieku lat 7,11,14 i 16. Te dwa ostanie egzaminy zdaje się w szkole średniej (key stage 3 i 4).

Edukacja przedszkolna (nursery) może się zacząć już w wieku 2 lat i trwa do 5 roku życia. Następnie zaczyna się edukacja w szkole podstawowej, która trwa od 5 do 7 roku życia oraz od 7 do 11 roku życia. W Walii język walijski może być nauczany jako pierwszy (główny) lub drugi (obcy) język.

Następnie dzieci rozpoczynają High School (nazywaną również czasem Secondary School). Trwa od 11 do 16 roku życia. W 9 roku edukacji (więc około 13 roku życia dziecka) odbywają się egzaminy SAT, którymi kończy się 3 etap nauki (key stage 3). Na tym etapie używa się skali ocen od 8 (najlepszy) do 1 (uczeń nie zdaje). Następnie rozpoczyna się etap 4 (key stage 4) po którym odbywają się egzaminy GCSE (można wybrać do 11 przedmiotów). Skala ocen to: A* (ocena najlepsza), A, B, C, D, E, F, G (najniższa) oraz U (uczeń nie zdaje).

Następnym poziomem jest College. Po pierwszym roku odbywają się egzaminy AS (z 5 wybranych przedmiotów). Skala ocen to A (najlepsza) do F (nie zdaje). College kończy się egzaminami A-levels (odpowiednik polskiej matury), które zdaję się z 3 wybranych przedmiotów (często kontynuowanych z egzaminu AS). Skala ocen to od A (najlepsza), B, C, D, E, F, G oraz U (nie zdaje). Egzaminy A-levels pozwają na rozpoczęcie edukacji wyższej lub edukacji profesjonalnej, np. GNAV, B-tech lub NVQ.

NVQ (National Vocational Qualification) to nic innego jak tylko umiejętności i doświadczenie potrzebne bardziej w pracy zawodowej niż naukowej. Jest 5 poziomów: od NVQ1 do NVQ5, które może zdobyć każdy bez względu na wiek i wykształcenie. Poziomy te mniej więcej można opisać jako:
NVQ1 - Rutynowa i przewidywalna praca
NVQ2 - Jak wyżej ale z dodatkową odpowiedzialnością osobistą
NVQ3 - Złożone zadania wymagające kierowania innymi
NVQ4 - Praca techniczna lub profesjonalna
NVQ5 - Duża odpowiedzialność, osobisty nadzór nad zadaniami oraz zarządzanie środkami

Edukację wyższą rozpoczyna się 3-letnim kursem B-Eng (Bachelor of Engineering), BSc (Bachelor of Science) albo BA (Bachelor of Arts). Ilość studiowanych przedmiotów jest wybierana indywidualnie tak, aby uzyskać np. 120 credits na semestr (wybiera się moduły, które dają np. 10 kredytów). Ocena jest wynikiem średniej procentowej (100 - ocena maksymalna, 40 - minimalny próg zdawalności). Ocena końcowa wynika zarówno z ocen z poszczególnych przedmiotów jak i projektu końcowego i obrony pracy dyplomowej (dissertation). Skala ocen to: first class (najwyższa), 2.1, 2.2, 2.3, pass, fail (nie zdaje). Studia architektoniczne lub medyczne mogą trwać 4 lub 5 lat.
Następnie student może studiować dalej na MEng (Master of Engineering, jako kontynuacja BEng), MSc (Master of Science, kontynuacja BSc) albo MA (Master of Arts, kontynuacja BA). Kurs ten trwa 1 rok i kończy się obroną dyplomu.

Kolejnym poziomem jest doktorat (PhD, DPhil, EdD, itd.). Jeśli student miał bardzo dobre wyniki w nauce może bezpośrednio po BSc lub BEng rozpocząć doktorat.

Wiecej informacji o konkretnych systemach edukacji w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandi Północnej można znaleźć tutaj:

  • www.teachernet.gov.uk
  • www.eurydice.org
  • www.ukstudentlife.com

 

Oceń artykuł
(głosów: 47, średnia ocena: 4,1)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (1)
bielshoth bielshoth
iabelek:  eeee fajne
  • 2011-11-07 21:17
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 1

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa