Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Historia miasta

2008-10-28 17:55:37

Pierwsze artefakty świadczące o obecności człowieka na terenie dzisiejszego Wrexham datowane są na okres około 8000 lat temu. Pierwsza znana osada na tym terenie nazywała się Wristleham Castle. Wristleham - typ zamku nazywany również Motte-and-bailey, znajdujący się w miejscu gdzie obecnie jest Erddig Park, to budowla, którą wzniesiono w  1161.

Edward I, angielski król, budowniczy zamków, które miały  powstrzymywać Walijczyków przed uzyskaniem niepodległości – miał podobno przebywać w Wrexham w roku 1294 – w drodze na wyprawę, której celem było zgniecenie rewolty księcia Madog’a ( ap Llywelyn)
Miasto Wrexham w momencie utworzenia w roku 1536 było początkowo częścią okręgu Denbighshire i istniał wyraźny podział na dwie dzielnice Wrexham Regis – kontrolowana prze króla oraz Wrexham Abbot – starsza część miasta, wcześniej należąca do opactwa Valle Crucis Abbey w pobliskim Llangollen.
Do pierwszej połowy 18 wieku Wrexham było tylko małym miastem targowym w którym mieszkało około 2000 mieszkańców, natomiast w ostatniej dekadzie tego samego wieku w rezultacie Rewolucji Przemysłowej Wrexham rozbudowało się znacząco, stając na czele miast posiadających bardzo rozbudowany przemysł.

W  1762 przemysłowiec Wilkinson (1728-1808) zwany również 'Iron Mad Wilkinson'  (Wilkinson Stalowy Szaleniec) otworzył hutę stali Bersham a w 1793 oraz odlewnie w Brymbo.

Rok 1848 to rok wydanie pierwszej gazety w Wrexham, a w mieście funkcjonowało wiele garbarni oraz browarów. W 19 wieku Wrexham uzyskało status niezależnego okręgu.

Oceń artykuł
(głosów: 2, suma ocen: 6)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (2)
jaaajaaa
co za brednie!!! piiekne miasto z piekna hyistoria ale moderatorzy ograniczyli sie do skopiowania kilku informacji z internetu na temat tego miasta z baaaardzo burzl;iwa historia!
  • 2010-07-09 15:45:48
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
jest mozliwosc edycji artykulow, prosze dopisac, a nie tylko pisac ogolniki
  • 2010-07-10 21:31:42
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn