Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Wielka Brytania -> Zwrot podatku za pracę w Wielkiej Brytanii

Zwrot podatku za pracę w Wielkiej Brytanii

2014-02-11 14:40:03

Wyjazdy do Wielkiej Brytanii w celu znalezienia dogodnej pracy są nadal aktualne wśród Polaków. Osoby, które znają język angielski mogą szukać pracy będąc w Polsce. Internet jest prawdziwą skarbnicą ofert pracy na angielskim rynku. Sposobów na znalezienie odpowiedniego zajęcia jest bardzo dużo. Możesz skorzystać z usług angielskich agencji pracy lub przeglądać oferty na lokalnych stronach internetowych. Jeżeli wiesz dokładnie w jakiej branży chciałbyś pracować, możesz wyszukać firmy, które cie interesują i bezpośrednio do nich wysłać swoją aplikację. Dobrym rozwiązaniem jest także wyjazd do Anglii i szukanie pracy na miejscu. Będziesz mógł uczestniczyć w rozmowach kwalifikacyjnych od razu, a twoja dyspozycyjność na pewno wpłynie korzystanie na stawiane wymagania. Jeżeli lubisz łączyć edukację z pracą, możesz skorzystać z szeregu opcji wyjazdu, takich jak: wolontariat zagraniczny, praktyki lub staż zagranicą.

Decydując się na wyjazd do pracy na wyspach, warto pamiętać o swoich prawach i obowiązkach. Jako osoba zatrudniona legalnie w Wielkiej Brytanii stajemy się podatnikami, których część dochodów jest odprowadzana do angielskiego urzędu skarbowego. Jeżeli część tego dochodu była odprowadzana w nadmiarze, można ubiegać się o zwrot nadpłaconej części. Poniżej podpowiemy jak w łatwy i przyjemny sposób można tego dokonać. 

Reklama ogólnosieciowa

System podatkowy w Wilkiej Brytanii

Brytyjski urząd skarbowy nosi nazwę HR Revenue & Customs (HMRC). Rok podatkowy trwa od 05.04 do 06.04 następnego roku. Kwota wolna od podatku Personal Allowance wyniosła w roku 2012/2013 £8105 brutto. Dla zarobków powyżej tej kwoty obowiązują 3 progi podatkowe: 10%, 20%, 40% i 50%. Ostatni rok, za jaki można ubiegać się o zwrot podatku to 2009/2010.

Każda osoba pracująca w Wielkiej Brytanii powinna otrzymać od swojego pracodawcy odpowiednie dokumenty. Co miesiąc powinieneś otrzymywać odcinek wypłaty, tak zwany Payslip. Na zakończenie pracy u danego pracodawcy powinieneś otrzymać dokument P45. Dokument ten przedstawia uzyskany dochód oraz pobrany podatek. Na zakończenie danego roku podatkowego pracodawca powinien wystawić ci dokument P60. Podobnie jak P45 jest to zestawienie dochodów i odprowadzonego podatku, z tym, że wystawione na koniec roku.

 

W jaki sposób rozliczyć swój podatek

Chcąc rozliczyć się z urzędem angielskim i w najlepszym wypadku otrzymać zwrot, należy przygotować odpowiednie dokumenty. Przygotowanie deklaracji podatkowej jest dosyć żmudnym zajęciem, natomiast najprostszym sposobem jest złożenie deklaracji poprzez stronę internetową HR Revenue. Każdy podatnik ma możliwość złożenia deklaracji przez swoje konto internetowe. Dlatego, jeśli znasz język angielski, na pewno pójdzie ci to sprawnie. Jeżeli potrzebujesz podpowiedzi, warto, abyś znalazł odpowiednią firmę specjalizującą się w zwrocie podatku z zagranicy.

Samozatrudnienie w Anglii Self Employed

W Wielkiej Brytanii możesz pracować jako osoba zatrudniona na podstawie konkretnej umowy z pracodawcą lub osoba samozatrudniona, czyli prowadząca działalność gospodarczą. Jeden jak i drugi rodzaj zatrudnienia wymaga od nas specjalnego rozliczenia z urzędem. Pierwszy rodzaj został opisany powżej.

Osoby sprowadzące dziłalność gospodarczą w Anglii opłacają podatek dochodowy od osób fizycznych oraz są zobowiązane do odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. Obowiązek rozliczenia podatku wymaga od nas przedstawienia w urzędzie odpowiednich dokumentów.

Osoby będące na samozatrudnieniu w Wielkiej Brytanii muszą rozliczyć się z urzędem do 31.10. Jeżeli tego nie uczynią zostaną obciążeni karą!

Wg RT Tax Sp. z o.o., średnia kwota do zwortu z UK wynosi 3440 zł.


Oceń artykuł
(głosów: 3, średnia ocena: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa