Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Prasa Polonijna -> XI Festyn Kultury Polskiej "Znad Issy" 2013

XI Festyn Kultury Polskiej "Znad Issy" 2013

2013-06-14 19:19:35

8-9 czerwca 2013 roku na Laudzie odbyły się Dni Kultury Polskiej - XI Festyn Kultury Polskiej "Znad Issy". Większość uczestników w piątek zwiedzała Wilno lub Kowno, by już od rana w sobotę uczestniczyć w imprezach w Kiejdanach. Chociaż w piątek pod Wilnem aura nie za bardzo sprzyjała i padał deszcz, po wycieczce po Wilnie, Orkiestra Dęta i Zespół Mażoretek „Arabeska” z Szumowa wystąpili w Gimnazjum im. Św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu, zwiedzili turecki Meczet i kościółek.

Reklama ogólnosieciowa

W sobotę od rana przed samorządem Kiejdan grały orkiestry dęte i tańczyły zespoły mażoretek, skąd zespoły przy dźwiękach orkiestr dętych, barwnym korowodem, z biało-czerwonymi flagami, sztandarami trzech państw, reklamą swoich miast, godłami zespołów, serdecznie witani przez mieszkańców spokojonego miasta, wyruszyły przez kiejdańską starówkę na Stary Rynek, by tam przedłużyć pokazy orkiestr i mażoretek. Wspaniale brzmiały utwory wykonywane przez połączone orkiestry. W południe goście przeszli do Centrum Wielokulturowego na otwarcie wystawy fotografii „Cześć  Polsko!“ Instytutu Polskiego w Wilnie. Na otwarcie wystawy przybyła dyrektor Małgorzata Kasner. Splędoru tradycyjnemu świętu Laudanczyków dodało przybycie wielu zaszczytnych gości, a byli to m.in.: poseł na Sejm RL, prezes ZPL Michał Mackiewicz, burmistrz Ciechanowca  Mirosław Reczko, wicemer Samorządu Rejonu Kiejdańskiego Nijole Naujokiene, wicedyrektor administracji Samorządu Rejonu Kiejdańskiego Arunas Kacewiczius, dziekan ciechanowiecki, ks. kan. Tadeusz Kryński, kapelan Wrocławskiej Fundacji "Polskie Gniazdo"  ks. kan. Stanisław Draguła z Wrocławia, ks. Janusz Szymański z Ciechanowca, sekretarz Gminy Szumowo  Robert Rosiak, sekretarz UM w Ciechanowcu Agnieszka Uszyńska, Inspektor Oświaty UM w Ciechanowcu Barbara Czarnecka, prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej z Olsztyna dr. Zygfryd Gładkowski, znany kompozytor prof. Vilnis Salaks z Rygi na Łotwie, wieloletnia prezes Związku Polaków na Łotwie Wanda Krukowska, dyrektor  Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i SportuMirosława Chojnowska, dyrektor GOK w Szumowie MirosławaGwardiak, dyrektorGOK-O wLelisieAnna Ogniewska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Zambrowie Krzysztof Witkowski, prezes Koła Łowieckiego „Kaczor” w Dobrym Mieście  Marian Pieczuro, członek Rady ZPL, prezes Oddziału ZPL w Kownie Franciszka Abramowicz, prezes Oddziału w Wędziagole Ryszard Jankowski, prezes Koła ZPL w Poniewieżu Regina Czyrycka, prezes klubu "Aktywne kobiety" w Poniewieżu Danuta Kriščiuniene z delegacją i wielu innych zaszczytnych gości.

 W Dniach Kultury Polskiej na Żmudzi uczestniczyło 19 zespołów z Polski, Łotwy i Litwy: Orkiestra Dęta i Zespół Mażoretek„Arabeska” (kapelmistrz Krzysztof Witkowski - Szumowo); Orkiestra Dęta OSP i Mażoretki (kapelmistrz Konrad Józef Grygowski - Dzietrzkowice); Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP i Mażoretki (kapelmistrz Andrzej Kalinowski - Pułtusk);  Młodzieżowa Orkiestra Dęta (kapelmistrz Józef Żukowski - Sejny), Miejska Orkiestra Dęta (kapelmistrz Weronika Kordowska - Olecko);   Młodzieżowa Orkiestra Dęta COKiS (Ciechanowiec); Orkiestra kurpiowska (kier. Anna Ogniewska - Lelis); ZPiT „Połoniny” (Alina Rusin-Kościółek, Marcin Zych - Rzeszów); Chór „Pasjonata”  (Natalia Kaczmarczik - Olsztyn); Chór „Concordia“ (Andrzej Ilkiewicz, Joachim Zawacki - Dobre Miasto); Zespół Ludowy Gozdawa (kier. Wanda Kulbacka - Raczki); Męski Zespół Wokalny DK VEF (kier. Vilnis Salaks - Ryga, Łotwa);  "Jutrzenka" (kier. Irena Iwanowa, Natalia Driagunowa - Rezekne, Łotwa); "Jutrzenka" (kier. Leonarda Klukowska, Niemenczyn); „Kotwica” (kier. Marian Zienkiewicz - Kowno); "Issa" (kier. Waleria Wansewicz - Kiejdany).

Po obiedzie uczestnicy udali się do pobliskich Krok, które zamieniło się raptem w wesołe miasteczko,  piękne melodie i dźwięki orkiestr były  słychać wszędzie. Kroki znane są dla rodaków z tego, że jest tam pochowany dziad Marszałka Józefa Piłsudskiego Piotr Piłsudski, co prawdę szczątki krzyża z 1852 roku w podmurówki plebanii zadecydował wmurować ówczesny proboszcz parafii ks. V. J. Brusokas, w tym roku świętujący Jubileusz 50-lecia kapłaństwa w Domu Opieki w Mariampolu. Dziś na miejscu pochówku Piotra Piłsudskiego i jego rodzeństwa stoi drewniany pomnik poświęcony Mikołajowi Daukszy, księdzu, humaniście, pisarzowi okresu Renesansu.  M. Dauksza (Dowksza) ur. ok. 1530 w Babianach (obecnie dzielnica Kiejdan, rośnie tam dąb Daukszy), w latach 1570-1572 był proboszczem w Krokach, zm. w 1613.

Po korowodzie i występach orkiestr z mażoretkami na placu Wolności w Krokach, koncert odbył się w sali Centrum Kultury (dyrektor Robertas Dubinka), po koncercie był wieczorek integracyjny, podczas którego najdłużej przygrywała orkiestra z Sejn pod batutą Józefa Żukowskiego. Zespoły z Sejn i Rezekne nocowały w Gimnazjum w Krokach, gdzie  jeszcze przed północą zdążyli wypróbować swą sprawność, po całodziennych imprezach, w tenisie stołowym z Laudańczykami.

W niedzielę po śniadaniu zespoły śpieszyły do Podbrzeża nad rzeczką Laudą, kolebki powstania 1863 roku, by zwiedzić tak ważne dla każdego laudańczyka  miejsce, związane też z powszechnie lubianym i szanowanym o. Stanisławem Dobrowolskim. Grupy ciepło witała, całym sercem oddana opiekunka Podbrzeża, wieloletnia dyrektor Muzeum, organiśćina, Regina Galwanauskiene. Uroczystą Mszę Świętą w kościele Nawiedzenia N.M.P. odprawił ks. kan. Stanisław Draguła z Wrocławia, o oprawę Mszy Św. zadbali kapelmistrze z Orkiestrami Dętymi i Chóry z Olsztyna i Dobrego Miasta. Po Mszy Św. zespoły spotkały się w parku kiejdańskim, w miejscu, gdzie, przed wzerwaniem przez Niemców, do 1944 roku znajdował się pałac wybudowany za czasów Mariana Czapskiego (potomka Weroniki z Radziwiłłów) w XIX w., który po 1863 roku otrzymał hrabia Edward Totleben. Imprezę zakończono koncertem w parku, prowadzonym przez powszechnie znanego i lubianego Wincuka (Dominika Kuziniewicza) z Wilna.

Organizatorzy i uczestnicy serdecznie dziękują sponsorom imprezy: Wydziałowi Konsularnemu Ambasady RP w Wilnie, Ministerstwu Kultury RL, Samorządowi rejonu Wileńskiego, ZG ZPL, Oddziałowi ZPL rej. Wileńskiego, rodzinie Alicji i Rołandasa Wilkelisów z Kiejdan oraz wszystkim, dzięki komu XI Festyn Kultury Polskiej "Znad Issy" się odbył, jak również widzom za aktywny udział w imprezach.

(I.D.)

Załączone pliki:

DSC00566.JPG
Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa