Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Prasa Polonijna -> Lelis: Irena Duchowska o Polakach i życiu na Litwie 2013

Lelis: Irena Duchowska o Polakach i życiu na Litwie 2013

2013-06-05 19:30:36

, fot. Adam Wnęta

Z wykształcenia jest fizykiem a z zamiłowania pisarką. Zajmuje się redagowaniem gazetki "Głos z Laudy" i organizowaniem Festynów Kultury Polskiej na Litwie. Irena Duchowska, polska działaczka na Litwie, gościła dziś (9 maja) w bibliotece w Lelisie.

Irena Duchowska jest wilnianką, urodzoną w czasach sowieckich, kiedy to znajomość języka litewskiego nie była w ogóle potrzebna. - Bo rozmawiało się po polsku, okolice Wileńszczyzny były polskie więc nie było z tym problemu – wyjaśnia poetka i działaczka polska na Litwie, prezes Związku Polaków Kiejdan. - Inaczej jest odbierana polskość w Polsce i zupełnie inaczej na Kresach. Jako przykład gość opowiedział o swoim najstarszym synu Pawle, obecnie mieszkającym w Warszawie, który od małego uczony był przez poetkę języka polskiego. Choć – jak sama przyznaje – wcale nie było to takie łatwe.

Reklama ogólnosieciowa

– Kiedy miał półtorej roku spytał się mnie czy nie możemy rozmawiać tak samo jak wszyscy bo śmieją się z niego i nazywają „Polaczek” – wspomina pisarka. – Kilka lat później, gdy skończył 10 lat i po raz pierwszy pojechał do Polski, wrócił z kolonii i z podniesioną głową powiedział „Wiesz mamusiu, jestem dumny, że jestem Polakiem”. Bardzo mnie to ucieszyło – dodaje gość jednocześnie zaznaczając jak ważne jest wychowanie w duchu polskości i że to, co przekazali jej rodzice ona przekazała swoim dzieciom.

Pani Irena języka polskiego zaczęła uczyć dzieci swoich sąsiadów, znajomych aż w końcu założyła Szkółkę Języka Polskiego w rejonie kiejdańskim, w której jest nauczycielką. Organizowane przez nią polskie festyny ilością gości przewyższają nawet lokalne, litewskie imprezy. Zwłaszcza największy, czyli Festyn Kultury Polskiej, który w tym roku odbędzie się po raz jedenasty. – W tym roku Pisarka wydała tomiki wierszy "Znad Issy" (2004 r.), "Głos z Laudy" (2005 r.) i "Mój Testament" (2006 r.), których fragmenty czytała zebranym w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lelisie.
aw

źródło: kurierostrolecki.pl

Załączone pliki:

DSC00566.JPG
Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Write captcha code*

Username:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa