Reklama ogólnosieciowa

Archiwum wiadomości z miasta Stevenage [zmień miasto]

Stevenage -> Za drogie mundurki w UK- Mundurek niejedną ma cenę

Za drogie mundurki w UK- Mundurek niejedną ma cenę

2012-09-02 16:35:38

Wakacje w pełni, ale większość sklepów w Wielkiej Brytanii już przygotowuje specjalne oferty na artykuły szkolne i mundurki. Zasady tego, co we wrześniu powinno mieć każde dziecko i nastolatek w brytyjskiej szkole, są bardzo szczegółowo określone. Jak nie zginąć w gąszczu cen i nie nadwerężyć domowego budżetu? 

Powrót dziecka do szkoły każdego rodzica już w sierpniu przyprawia o zawrót głowy. Niestety, nie można go uniknąć. Wielka Brytania co prawda to kraj wielkiej tolerancji, czasem nawet zbyt daleko idącej, ale w sprawach edukacji brytyjskie władze pozostają bardzo zasadnicze. 

Na Wyspach obowiązkiem edukacyjnym są objęte dzieci od 5 do 16 roku życia. Obok publicznych szkół podstawowych istnieją również szkoły wyznaniowe. Wśród Polaków największą popularnością cieszą się szkoły rzymsko-katolickie, które w większości mają szczególnie rygorystyczne reguły związane ze szkolnym ubiorem. Zdaniem niektórych zasady te ograniczają swobodę wyrazu osobowości zbuntowanych nastolatków. Od lat nikt jednak nie podważa sensu ich istnienia. Mundurek to mus i już. 

W Wielkiej Brytanii dzieci traktowane są wyjątkowo pobłażliwie, zdecydowanie bardziej niż w Polsce. Widok biegających i krzyczących dzieciaków w sklepach, które odgrywają się w nich dramatyczne sceny, nie jest niczym szczególnym. Mała Brytyjka od najmłodszych lat uczy się, jak być kobietą. Nikogo nie dziwi widok pięciolatki z pomalowanymi paznokciami i bucikami na obcasie. Loki, oko na niebiesko, różowe mini – to niemal norma. Wszystko się zmienia, gdy rozpoczyna się rok szkolny. 

Uczeń jako reprezentant szkoły 
Już przy zapisywaniu dziecka do szkoły rodzice otrzymują informację o wymaganiach odnośnie szkolnego ubioru. Zwykle jest to wykaz 
elementów stroju oraz adres konkretnego sklepu, który przygotowuje mundurki. Zdarza się, że placówki same sprzedają szkolne artykuły. Tak jest na przykład w mniejszych miejscowościach. W większych miastach, tak jak w Londynie, w szkole można kupić jedynie specjalnie zamawiane i szyte na miarę letnie sukienki dla dziewczynek. Uniform dla ucznia podstawówki to zwykle biała koszulka polo z wyszytym emblematem szkoły, jednokolorowa bluza z takim samym emblematem oraz ciemne spodnie dla chłopców i ciemne spódniczki dla dziewczynek. 

Uczeń szkoły ponadpodstawowej dodatkowo nosi krawat w określonych barwach szkoły, a czasem czarną marynarkę. W szkołach ponadpodstawowych wykaz elementów stroju szkolnego obejmuje również strój sportowy, np. podkolanówki w barwach szkoły. Dzięki temu można rozpoznać, do jakiej placówki uczęszcza dane dziecko. To bardzo istotne, bo uczeń reprezentuje swoją szkołę także w drodze do niej i podczas powrotu do domu. 

– W Polsce akcja wprowadzania jednolitego ubioru w szkołach została najnormalniej schrzaniona – mówi Dawid Młyński z Londynu. – Moje dziecko miało odruch wymiotny, kiedy było zmuszone założyć niewygodną, drapiącą w plecy kamizelkę z jakiegoś chińskiego badziewia. A tutaj? Nie ma żadnego problemu! Sama ubiera się do szkoły i czasem zostaje w mundurku aż do wieczora. 

Sytuacja dyktuje oszczędności 
Ceny obowiązkowych ubrań w polecanych przez szkoły sklepikach są dość wysokie, ale często zezwala się na noszenie przez dzieci zwykłych strojów (np. bluzy lub swetra w zbliżonym kolorze, ale bez emblematu), które można tanio kupić w sieciach supermarketów, jak Asda, Sainsbury’s, Tesco czy Primark. Tam też można kupić spodnie, spódniczki, wdzianka dziewczęce i sukienki letnie w bardzo przystępnych cenach oraz zalecane przez szkoły czarne półbuty. 

Nic więc dziwnego, że rodzice chętniej wybierają tę drugą opcję. Helena Smolarek ma dwoje dzieci w wieku szkolnym. – Syn ma dziewięć lat, a córka czternaście i oboje są umundurowani – mówi. – Gdyby było mnie stać, pewnie kupowałabym wyprawkę droższą i lepszej jakości, ale w praktyce zawsze wybieram supermarkety albo Primark. Jedyne, na co wydaję najwięcej pieniędzy, to buty dla moich dzieciaków. Brytyjczycy na to nie zwracają uwagi, ale ja wolę wydać więcej i mieć pewność, że mają porządne, zdrowe, ze skóry – dodaje. 

W obecnej sytuacji ekonomicznej większość polskich rodziców musi bardzo uważać na swoje wydatki, wybierze więc produkty z najtańszych sklepów albo poczeka na przeceny. 

– Ja kupuję albo na początku sierpnia albo tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego – mówi Hanna Ostaszek, mama dwóch chłopców. – Wtedy jest najtaniej, a moi mali panowie tak szybko niszczą szkolne mundurki, że i tak na jednorazowych zakupach się nie kończy – dodaje. 

Uczniowie szkoły podstawowej zamiast tornistrów noszą do szkoły jedynie drugie śniadanie w specjalnych opakowaniach, zwanych tutaj lunchboxami, lub worek ze strojem na gimnastykę. Przybory i materiały potrzebne do zajęć znajdują się w salach lekcyjnych. Dzieci nie prowadzą tradycyjnych zeszytów i rzadko mają zadawane prace domowe. Starsi uczniowie noszą długopisy, ołówki, kalkulatory, a zamiast zeszytów – segregatory na notatki. 

Czasy (trochę) zmieniają tradycję 
Wielu Polaków odzieżowych restrykcji nie potrafi zrozumieć. Mundurki to w Wielkiej Brytanii tradycja. Ich zasadności właściwie nie podważają nawet zbuntowani nastolatkowie. Mundurki świadczą o przynależności do pewnej społeczności i uczą obowiązkowości. Jeśli wprowadza się jakąś zasadę, musi być przestrzegana. 

– To bardzo dziwne, bo w Polsce nie chciałam mundurków. Tutaj są one wszechobecne, obowiązkowe, a nawet modne – mówi 15-letnia Justyna Kwiatkowska. – Istnieje coś takiego jak styl „college girl”. Jedyna ekstrawagancja, na jaką możemy sobie pozwolić, to podwinięte rękawy marynarek – dodaje. – Bardzo lubię kupować nową wyprawkę i idę z mamą na zakupy, jak tylko szkolne ciuchy pojawiają się w sklepach. Mam już buty i spódniczkę, lubię swetry z Marks & Spencer, ale niestety mama woli te tańsze, na przykład z Primarku. 

Uniformy bardzo wyraźnie dzielą czas nauki od czasu wolnego. Nic również dziwnego, że swoje mundurki chętniej noszą uczniowie szkół z najlepszą reputacją lub najdłuższą tradycją. 

Co prawda system edukacji w Wielkiej Brytanii kładzie duży nacisk na rozwój indywidualny uczniów, ale jeśli chodzi o strój Brytyjczycy pozostają konserwatystami. Indywidualna może być osobowość ucznia, ale nigdy jego strój. 

Jednak i od tej reguły coraz częściej zdarzają się odstępstwa. Na przykład w związku z coraz większą plagą otyłości wśród dzieci na Wyspach sieć Marks & Spencer wprowadziła większe rozmiary mundurków szkolnych. Spodnie w rozmiarze 18 rozchodzą się ponoć jak świeże bułeczki. Pojawiają się również nowe elementy stroju dopasowane do zmieniającego się społeczeństwa. Widok specjalnych chust dla dzieci muzułmanów nie jest już w brytyjskich sklepach rzadkością. Cóż, warunki określają byt. Dotyczy to również szkolnego ubioru!                                             

Anna Rączkowska 

 

 

 

http://magazyn.goniec.com

Reklama ogólnosieciowa

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa