Reklama ogólnosieciowa
W środę w Genewie odbyła się obrada Rady Praw Człowieka ONZ. Co cztery lata jest oceniane każde ze 192 państw członkowskich. To już druga ocena Polski, pierwsza była w 2008 roku.
Reklama ogólnosieciowa
Wśród pozytywnych rekomendacji i zmian, które poszły w dobrym kierunku był temat promowania praw osób niepełnosprawnych, a także kobiet i dzieci oraz propagowanie równości płci, złagodzenie kar za zniesławienie, jak również "ułatwienie dostępu na imprezy w ramach mistrzostw Europy w piłce nożnej".
To nad czym na pewno musimy popracować i na co powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę, to przede wszystkim rasizm, antysemityzm i inne przejawy dyskryminacji m.in muzułmanów, Romów i ludności pochodzacej z Afryki. "Wszystkie przestępstwa na tle rasowym były dogłębnie badane, a sprawcy karani". Poruszony został również temat aborcji. Według Rady Praw Człowieka każda Polka powinna mieć sprecyzowane informacje na temat tego, w jakich sytuacjach i kiedy może zostać przeprowadzona legalna aborcja. Rada Praw Człowieka apeluje do Polski o zaakceptowanie i przyzwolenie na zawieranie związków homoseksualnych.
"Ponadto Polska powinna przyjąć Konwencję Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Sprzeciw wobec części postulatów konwencji podtrzymuje minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, który widzi w nim "wyraz ideologii feministycznej", służący "zwalczaniu tradycyjnej roli rodziny i promowaniu związków homoseksualnych". Zdaniem ministra niektóre zapisy konwencji są sprzeczne z konstytucją" - informuje Onet.pl na temat przebiegu obrad.
Od 2006 roku zamiast Komisji Praw Człowieka została utworzona Rada Praw Człowieka ONZ. Należą do niej 192 państwa członkowskie, a zasiada w niej wybieranych na podstawie klucza 47 państw.
(elw)
Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Wybór opcji:
Publikuj bez rejestracji (akceptuje regulamin)
Nowy użytkownik - załóż konto (rejestracja w 20 sekund!)
Zarejestrowany użytkownik - zaloguj się