Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> O mieście -> Historia miasta

Historia miasta

2008-10-28 17:47:35

Croeso i Gaerdydd, Prifddinas Cymru - Welcome to Cardiff, Capital of Wales.

Nazwa Cardiff(wal. Caerdydd) pochodzi od rzeki Taff, na której miasto powstało(Caer Taff w języku walijskim znaczy Twierdza na Taff). Miasto leży na południu wybrzeża i ma już ponad 300,000 mieszkańców. Cardiff jest najmłodszą europejską stolicą, figuruje jako stolica Walii jest dopiero od 1955 roku. Historia miasta sięga jednak wstecz o kila tysięcy lat.

Według książki "Historia Walii" - John Davies, ludzie żyli już w Walii 250,000 lat temu. Rejony te zamieszkiwali Celtowie, jednakże to Rzymianie umieścili Cardiff na mapie kiedy postawili tutaj fort w 75 roku n.e. Pozostałości Rzymian nadal są widoczne w Cardiff Castle. Pierwsze zapiski o Cardiff sięgają 456 roku kroniki walijskiej. Pierwszy najazd wikingów na walijskie wybrzeże miał miejsce w 850 roku. Normanowie przejęli Walie w 12 wieku budując tym samym Cardiff Castle. Sam William Zdobywca odwiedził Cardiff w 1081 roku.

Podczas następnych stuleci Cardiff pozostawało całkiem małą mieściną zależną, jak większość południowej Walii od przemysłu węglowego i żelaznego, nie było jednak spokojnym miastem. Miały tutaj miejsce częste starcia z angielskimi władcami, jak również najazdy ze strony Saksończyków, Irlandczyków i Norwegów. W roku 1542 praktycznie siłą oficjalnie wprowadzono język angielski w Walii jako urzędowy. W 1841 powstała kolej Tall Vale łącząca Cardiff z Merthyr Tydfil - największym ówczesnym ośrodkiem produkcji żelaza na świecie, które mogło być transportowane w mniej niż godzinę na wybrzeże Cardiff. To zrewolucjonizowało eksplorację węgla w Walii i wrzuciło Cardiff na czoło przemysłu. Otwarcie wschodnich doków przez markiza Bute spowodowało rozkwit handlu, czego rezultatem bym wzrost populacji miasta do 33,000.

Rodzina Bute wybijała się w tym czasie. Pośród najbogatszych właścicieli ziemskich Brytanii, zarządzali majątkami w Szkocji i Walii, razem z Cardiff Castle oraz Castell Coch, dużą częścią miasta i większością doków. Dzięki swojemu rozwojowi Cardiff oficjalnie otrzymał prawa miasta w 1905 nadane przez Edwarda VII. W tym samym czasie Cardiff bym głównym światowym eksporterem węgla, transportując 10 milionów ton węgla rocznie.

Po tym jak przemysł węgla podupadł, miasto stało się centrum administracyjnym. Rodzina Bute podarowała swoje udziały Cardiff radzie miejskiej - wraz z kilkoma ograniczeniami rozwoju budowlanego na przyszłość, co tłumaczy, dlaczego okolice Civic Centre zachowują dużo ze swojego starego charakteru. W wieku 20 powstaje City Hall, Muzeum Narodowe Walii oraz Biuro Walii. 20 grudnia 1955 Cardiff zostaje stolicą Walii.

Reklama ogólnosieciowa

Port w Cardiff, znany jako Tiger Bay, był przez wiele lat jednym z największych portów na świecie.

W roku 1999 wybudowano nowy stadion sportowy, który jest obecnie jednym z największych tego typu obiektów w Europie.

Zatoka Cardiff Bay została trwale odgrodzona od Kanału Bristolskiego. Dlatego też w zatoce nie występują przypływy i odpływy.

Oceń artykuł
(głosów: 7, średnia ocena: 3,6)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (1)
gozdziu7 gozdziu7
bardzo ciekawy artykul. w pigulce ;-)
  • 2010-08-18 01:36
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa