Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Świat -> Światowy Dzień Malarii

Światowy Dzień Malarii

2012-04-24 23:37:14

25 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Malarii. Ekspreci przestrzegają przed groźną chorobą i przypominają o koniecznej profilaktyce oraz skrupulatnemu przygotowaniu się przed wyjazdem do kraju zagrożonego chorobą.


, fot. sxc

 

 

 

Podczas konferencji w ramach obchodów dr Piotr Kajfasz z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie zwrócił uwagę, że każdego roku 30 tysięcy podróżujących osób wraca do swojego kraju zakażonych chorobą. Połowa z nich to Europejczycy, w większości młodzi ludzie mający poważne plany na życie. Jak mówił: "Wprawdzie komary przenoszące malarię są aktywne głównie od zachodu do wschodu słońca, ale już te, które przenoszą dengę (potencjalnie śmiertelna wirusowa gorączka krwotoczna) wieczorem. Dlatego środki ochrony powinniśmy stosować 24 godziny na dobę".

Do tej pory nie opracowano szczepionki przeciwko malarii. Profilaktyka przeciwmalaryczna polega przede wszystkim na stosowaniu środków odstraszających komary m.in. moskitiery, repelenty, środki owadobójcze. Podczas pobytu najlepiej ubierać się w jasne kolory, ponieważ ciemne wytwarzają ciepło i przyciągają owady. Idąc spać należy oczyścić pomieszczenie z wszelkich owadów i sprawdzić szczelność siatek w oknach. Około 6-8 tygodni przed wyjazdem nalezy zgłosić się do poradni chorób zakaźnych. Objawy mogą sie pojawić do dwóch miesięcy od powrotu do rodzinnego kraju.

 

(elw)

Żródło: Onet

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa