Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Polska -> Zaginięcia Polaków za granicą częściej niż myślimy

Zaginięcia Polaków za granicą częściej niż myślimy

2012-04-19 10:39:53

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wśród wyjeżdżających za granicę w poszukiwaniu pracy około 5 osób na tydzień znika bez wieści. Fundacja ITAKA rozpoczęła mającą trwać do 14 maja kampanię pt. „Bezpieczna Praca”.


Kampania ma na celu uświadomienie, że za granicą wcale nie jest tak różowo. Bez znajomości języka, pewnego miejsca i pracy do której jedziemy bardzo łatwo można się zgubić. ITAKA podaję, iż w 2011 roku zgłoszone były 274 takie zaginięcia. Stanowi to około 20% wszystkich zaginionych osób – to bardzo dużo. Najczęściej dotyczy to krajów takie jak Wielka Brytania, Holandia, Niemcy. Wicedyrektorka Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Fundacji Itaka Aleksandra Andruszczak-Zin mówi: „Wielu osobom wyjazd do Niemiec, Anglii czy Holandii wydaje się być szansą na lepsze życie. Niestety, jadąc w ciemno, bez odpowiedniego przygotowania, często podejmując pracę na czarno, Polacy stają się łatwymi ofiarami nieuczciwych pośredników czy pracodawców”. Zbyt duże zaufanie jest bardzo zgubne, źle wróży podejmowanie się nielegalnej pracy a także oddawanie swoich dokumentów, co często ma miejsce. Emigranci bardzo łatwo stają się bezdomnymi, nie mającymi za co wrócić do domu i wstydzą się przyznania rodzinie do swojej porażki.

Specjaliści apelują o ostrożność, radzą aby przed wyjazdem dokładnie się przygotować. Zrobić kserokopie podstawowych dokumentów takich jak dowód osobisty, paszport, korespondencję z przyszłym pracodawcą lub pośrednikiem. Należy również wcześniej poznać miasto, do którego się jedzie – wziąć mapę, adres ambasady i słownik z potrzebnymi zwrotami. Wszystkie informację należy przekazać również rodzinie - gdzie się wybieramy, do kogo, podać adres.

W celu lepszego przygotowania oraz bezpłatnych szkoleń uświadamiających jak trzeba postępować w obcym kraju uruchomiona została strona www.bezpiecznapraca.eu.


(elw)

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Write captcha code*

Username:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa