Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Świat -> Proces Andersa Behringa Breivika rozpoczęty

Proces Andersa Behringa Breivika rozpoczęty

2012-04-16 13:51:44

Dziś w Oslo drugi dzień mającego trwać 10 tygodni proces Andersa Breivika odpowiedzialnego za zamach bombowy w Oslo 22 lipca 2011 roku oraz egzekucję na wyspie Utoya, gdzie zginęło 77 osób.


W dniu dzisiejszym zamachowiec będzie miał szansę wygłosić swoje 30 minutowe - wczesniej przygotowane oświadczenie. Jego wystąpienie nie bedzie transmitowane z obawy przed serzeniem nienawiści i skrajnych poglądów.

W dniu wczorajszym procesu Brevik nie okazał skruchy, wzruszył sie tylko w czasie odtwarzania filmu propagandowego swojego autorstwa. W czasie odczytywania nazwisk ofiar na jego twarzy rysował się jedynie obraz dumy i szderczy uśmiech.

Breivik od samego początku przyznawał się do zamachu, jednak cały czas utrzymuję iż nie poczuwa się do winy. Twierdzi, że działał w samoobronie ponieważ chciał zapobiec wielokulturowości i „muzułmańskiej inwazji” w Europie. Sala na dzisiejszą rozprawę została specjalnie przygotowana, aby pomieścić kilkaset osób natomiast dla oskarżonego wyznaczono specjalne pomieszczenie oddzielone szkłem pancernym.

Według norweskiego wymiaru sprawiedliwości Breivikowi grozi do 21 lat więzienia, a w przypadku niepoczytalności – pobyt w zakładzie psychiatrycznym. Wyrok zapadnie 22 czerwca 2012 roku, a jego decyzję podejmie pięć osób. Dwóch sędziów zawodowych – Wenche Elizabeth Arntzen i Arne Zyng oraz trzech ławników, których głos będzie miał taką samą wartość jak sędziów. Status poszkodowanych w tej sprawie ma 813 osób.

Podczas dzisiejszej, pierwszej rozprawy Anders Behring Breivik spokojnie przysłuchiwał się wyczytywanym nazwiskom a także obrażeniom jakie odniosły jego ofiary. Podczas pokazu jego filmów propagandowych – rozpłakał się. Jak twierdzą jego obrońcy współwinnymi za dokonanie zbrodni są norweskie instytucje państwowe. 33-latek przed popełnieniem zbrodni widniał na liście osób sprowadzających materiały wybuchowe – nikt jednak nie zareagował. Po drugie Breivik twierdzi, że tuż po dokonaniu zamachu w Oslo przed dotarciem na wyspę Utoya Breivik, dzwonił na policję i sam się chciał poddać – bezskutecznie.

 

(elw)

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa