Reklama ogólnosieciowa
Drożyzna na rynku nieruchomości wymusza w Wielkiej Brytanii zmiany. Coraz częściej rodziny wracają do modelu trzypokoleniowego: dziadków, rodziców i dzieci. To pozwala dzielić koszty życia oraz zapewnić dzieciom opiekę.
Już ponad 500 tysięcy rodzin zdecydowało się na model wielopokoleniowy. Pod jednym dachem dzieci mieszkają ze swoimi dziadkami. Ich rodzice coraz częściej muszą zaciskać pasa. Żłobki i przedszkola są drogie, a miejsca – deficytowe, podobnie domy opieki dla seniorów. Czyżby zatem względy ekonomiczne kazały powracać do rozwiązań najbardziej tradycyjnych?
O sprawie napisał brytyjski tygodnik „Independent on Sunday”, podając informacje ośrodka badawczego Intergovernmental Foundation. W jego ocenie do 2019 roku liczba gospodarstw kilkupokoleniowych sięgnie 556 tys. Narodowe Biuro Statystyczne obliczyło tymczasem, że w ostatniej dekadzie liczba takich gospodarstw przyrosła aż o 30 procent.
Nowe, a właściwie wypróbowane w przeszłości trendy to nie specyfika wyłącznie Zjednoczonego Królestwa. Podobnie dzieje się w Hiszpanii i we Włoszech, czyli tam, gdzie recesja spowodowała wzrost kosztów życia i obniżkę płac. Jednak Wielka Brytania pod względem powrotów dorosłych dzieci do rodziców nie ma takich tradycji jak kraje Europy Południowej. Dlatego takie zmiany niekoniecznie są przyjmowane z radością. Część młodych małżeństw może wręcz interpretować to jako osobistą porażkę.
Na razie z nowych trendów społecznych korzysta sektor budowlany. Wobec stale wysokich cen nieruchomości rośnie popyt na przerabianie strychów oraz piwnic, coraz częściej powstają też dobudówki.
http://wiadomosci.goniec.com
Reklama ogólnosieciowa
Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Wybór opcji:
Publikuj bez rejestracji (akceptuje regulamin)
Nowy użytkownik - załóż konto (rejestracja w 20 sekund!)
Zarejestrowany użytkownik - zaloguj się