Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Polska -> Śmingus-Dyngus, czyli jak obchodzimy Poniedziałek Wielkanocny.

Śmingus-Dyngus, czyli jak obchodzimy Poniedziałek Wielkanocny.

2012-04-08 23:59:40

Dziś drugi dzień świąt Wielkanocy, zwany również lanym poniedziałkiem.

Reklama ogólnosieciowa

To bardzo radosny dzień, po Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Jest nie tylko dniem wolnym od pracy, ale przede wszystkim wiąże się z nim tradycja Śmingusa-Dyngusa. W godzinach porannych ludzie znajomi oraz nieznajomi polewają się wodą, co ma zapewnić zdrowie, powodzenie, obfitość. Panny, na których ubraniu nie pozostanie sucha nitka mają pewność, że szczęśliwie wyjdą za mąż. Zabawy te są zwiastunem ogromnej radości z budzącej się do życia przyrody. W wielu regionach Polski nadal praktykowana jest tradycja śmingowania, czyli smagania nóg kobietom gałązkami brzozy. Te, które to ominie niestety nie mają szans na znalezienie partnera – oczywiście jest to tylko symbol. Chrześcijanie czczą dziś zwycięstwo dobra nad złem.

Poniedziałek Wielkanocny to dzień spotykania się z rodziną, przyjaciółmi. Osoby mieszkające na wsiach mogą rano obudzić się a za oknem zobaczyć brak furtki w ogrodzeniu. Spokojnie, to nie złodzieje tylko sąsiedzi!

 

(elw)

Oceń artykuł
(głosów: 1, średnia ocena: 4)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (2)
xD ? xD ?
po co kurwa komuś moja furtka zwłaszcza sąsiadą ?!a jak się tę święto obchodzi w Londynie ?
  • 2012-04-10 14:21
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Elwira Elwira
Tradycja zabierania bram sąsiadom jest praktykowana przede wszystkim na południu Polski. Jest to psikus, ma służyć zabawie. Furkę można odnaleźć niedaleko domu, a wspólne szukanie dostarcza dużo śmiechu. Później można wybrać się "na kielicha".
To już od Ciebie zależy jak bawisz się w Londynie. W Polsce tego roku nie było litości - jak ktoś się zbyt dobrze bawił i przesadnie oblewał, można było otrzymać prezent w formie mandatu.
  • 2012-04-10 16:08
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa