Reklama ogólnosieciowa
Dziś o godzinie 5:14 UTC powitaliśmy astronomiczną wiosnę, a jutro rozpoczniemy kalendarzową która potrwa aż do 22 czerwca!
Wiosna klimatyczna zawitała u nas już od jakiegoś czasu (uznawana jest wtedy kiedy średnie temperatury wynoszą od 5°C do 15°C), jednak czekaliśmy aż słońce znajdzie się w tzw. punkcie Barana. Ten moment nazywamy równonocą wiosenną, ponieważ noc trwa tyle samo co dzień. Każdego roku astronomiczna wiosna zaczyna się w zbliżonym czasie, jednak w tym roku wyprzedziła kalendarzową. Wynika to z faktu, iż w roku kalendarzowym mamy do czynienia ze zmienną liczbą dni (365 lub 366).
Jedną z tradycji witania wiosny, a żegnania zimy jest podpalenie i utopienie marzany. Zwyczaj ten jest zaczerpnięty z pogańskich obrzędów ofiarnych i ma zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku, pożegnać skutki przebytej zimy. Marzannę topimy wraz z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny czyli 21 marca, ta data jest również uznawana i praktykowana jako dzień wagarowicza.
Uwaga! W najbliższą niedzielę w związku ze zmianą czasu na letni, będziemy spali krócej. Przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, dzięki czemu zmrok będzie zapadał później. Aż do pierwszego dnia astronomicznej jesieni dni będą dłuższe niż noce.
(elw)
Reklama ogólnosieciowa
Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Wybór opcji:
Publikuj bez rejestracji (akceptuje regulamin)
Nowy użytkownik - załóż konto (rejestracja w 20 sekund!)
Zarejestrowany użytkownik - zaloguj się