Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Nauka -> Lekarstwo na zatrucia ze

Lekarstwo na zatrucia ze

2012-02-19 10:40:43

 

Portugalscy naukowcy z uniwersytetu w Evorze opracowali technologię wyrobu węgla aktywnego wysokiej jakości ze zużytych opon samochodowych. Nowy produkt może być używany również w medycynie, na przykład pomagając w zatruciach pokarmowych.

Według doktora Carlosa Laginha z zespołu badawczego działającego w ramach Centrum Chemicznego uniwersytetu w Evorze opracowany po raz pierwszy na świecie węgiel aktywny z gumy opon samochodowych może być w przyszłości powszechnie stosowany w medycynie, ale nie tylko:

– Poza tym, może być on również stosowany w wielu innych dziedzinach, zarówno w gastronomii jako węgiel drzewny, a także do czyszczenia wody, eliminacji nieprzyjemnych zapachów, czy jako element filtrów lodówek i klimatyzatorów –poinformował dr Laginha.

Węgiel aktywny, zwany też aktywowanym, składa się z węgla pierwiastkowego oraz drobnokrystalicznego grafitu. Zaletą węgla aktywnego jest jego nietoksyczność, łatwa utylizacja oraz stosunkowo tania produkcja.

– Można go wykorzystywać nie tylko do leczenia zatruć pokarmowych, ale także do prac laboratoryjnych. Opracowany przez nas produkt jest bowiem niezwykle skuteczny podczas badań krwi, gdzie pomaga wydzielić potrzebne do analizy proteiny – dodał badacz. 

Już w ubiegłym roku uczonym udało się wyprodukować węgiel aktywny z korka. Obecnie trwają prace nad wzbogaceniem go dodatkowymi substancjami i wprowadzeniem do sprzedaży jako „wysokowartościowego towaru”. 

 

http://goniec.com

 

 

Reklama ogólnosieciowa

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa