Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> O mieście Ipswich -> Historia Ipswich

Historia Ipswich

2011-11-23 21:05:56


Stary budynek w Ipswich dekorowany sztukateriąroślinnąArrasGaleria zdjęć w Wikimedia Commons
Ipswich
Stary budynek w Ipswich dekorowany sztukaterią roślinną
Stary budynek w Ipswich dekorowany sztukaterią roślinną
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Hrabstwo Suffolk
Burmistrz William George Wright
Powierzchnia 39,42 km²
Położenie 52° 03' 17 '' N
1° 09' 27'' E
Ludność 
• liczba ludności
• gęstość

138,718 (obszar miejski)
3,054 os./km²
Miasta partnerskie
Francja
Francja
Położenie na mapie Anglii

Ipswich
Galeria zdjęć w Wikimedia CommonsGaleria zdjęć w Wikimedia Commons
Strona internetowa miasta

Ipswich /ˈɪpswɪtʃ/ – miasto położone we wschodniej Anglii u ujścia rzeki Orwell, stolica hrabstwa Suffolk

Reklama ogólnosieciowa

Ślady pierwszego osadnictwa pochodzą z epoki kamiennej. W bezpośrednim sąsiedztwie osady, w mieście Felixstowe Rzymianie wybudowali warowny fort, a na wzgórzu zamkowym Castle Hill (na północny zachód od Ipswich) okazałą willę. Około 700 r.n.e. w Ipswich osiedlili się fryzyjscy garncarze, którzy rozpowszechniali swoje wyroby na terenie całej Anglii. Po najeździe w r. 869 Ipswich znalazło się pod rządami Wikingów. Prawdopodobnie im zawdzięcza się otoczenie około r. 900 centrum miasta wałami ziemnymi celem zabezpieczenia przed wypędzonymi Anglikami. W roku 970, król Edgar I udzielił miastu licencji na otwarcie mennicy, która funkcjonowała nawet po inwazji Normanów, aż do czasu panowania króla Jana bez Ziemi, który nadał Ipswich prawa miejskie w 1200 roku. W tym okresie cztery zakony wybudowały tu pięć świątyń: Augustianie (S.S. Piotra i Pawła, Św. Trójcy - w połowie XII wieku), Dominikanie, Franciszkanie oraz Karmelici - wszystkie w XIII wieku. Miejscowa świątynia pw. Matki Boskiej Łaskawej była celem licznych pielgrzymek z udziałem głów koronowanych (m.in. króla Henryka VIII i Katarzyny Aragońskiej). Miasto miało kilka szpitali, łącznie ze szpitalem Marii Magdaleny dla trędowatych, ufundowanym jeszcze przed 1199 rokiem.

Miasto rozwijało się w okresie średniowiecza, szczególnie po wejściu do Hanzy. W roku 1380 Geoffrey Chaucer sparodiował handlarzy z Ipswich w swoich Opowieściach kanterberyjskich. Urodzony i żyjący w Ipswich kardynał Thomas Wolsey założył tu w roku 1528 kolegium, obecnie znane pod nazwą Ipswich School. Szkołę tą ukończyli liczni angielscy artyści, naukowcy, politycy i wojskowi. W latach 1611-1634 Ipswich był portem startowym dla osadników udających się do Nowej Anglii. W roku 1797 Lord oraz Lady Nelson przenieśli się do Ipswich, a w roku 1800 Lordowi Nelsonowi nadano godność "Wysokiego Zarządcy Ipswich" (ang. High Steward of Ipswich).

W XIX stuleciu odkryto tu koprolity, uruchomiono ich wydobycie i przetwórstwo. Ipswich spełnia i spełniało rolę ważnego portu przeładunkowego.

13 marca 2007 Ipswich otrzymało nagrodę przyznawaną najczystszemu miastu[1].


http://pl.wikipedia.org/wiki/Ipswich

Załączone zdjęcia:

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa