Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Wielka Brytania -> Jak zalegalizować dokumenty w Wielkiej Brytanii

Jak zalegalizować dokumenty w Wielkiej Brytanii

2011-11-14 14:02:41

 

Większość naszych rodaków decyduje się na wyjazd do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu lepszego życia i choć Anglia już dawno przestała być dla Polaków synonimem raju miodem i mlekiem płynącym, wciąż stanieje jeszcze szansa na to, by jednak osiągnąć tu pewien zadowalający nas status finansowy pomimo olbrzymiego napływu ludzi różnych narodowości a więc zaciekłej rywalizacji na rynku pracy.

 

 

Bardzo często wielu studentów zaraz po ukończeniu studiów opuszcza Polskę po to by harować całymi dniami w angielskich fabrykach, tzw. ‘warehous-ach’ bądź też na słynnym ‘zmywaku’ za najniższą stawkę. Jak wiadomo, przyczyn może być wiele; poczynając od tego iż najzwyczajniej w świecie nie zależy nam na rodzaju wykonywanej pracy i nie mamy za wiele chęci do tego by coś zmienić bądź, co jest poważniejszym problemem, nie mamy wystarczającej znajomości języka by móc starać się o lepszą pracę, wyższą płacę i swoje prawa.

Nierzadko również okazuje się, że zarówno bardzo chcemy coś zmienić i w praktyce wykorzystać zdobywaną podczas studiów wiedzę oraz podszkolić dobrą już znajomość języka angielskiego pod kątem swojej profesji. Awans z pozycji „sprzątacza” na „wykładowcę” być może nie okaże się dla nas prostą drogą usłaną różami a dość  wyboistą stromą ścieżką z wysoko postawioną poprzeczką, jednakże, jeśli tylko uzbroisz się w cierpliwość i masz w sobie dużo samozaparcia, niezależnie od tego czy jesteś programistą komputerowym czy też nauczycielem, podpowiemy Ci w jaki sposób pokonać labirynt świadectw, kursów i certyfikatów by wreszcie zrealizować swoje życiowe ambicje oraz skorzystać z wielu dodatkowych szans jakie może zaoferować nam rząd brytyjski.

 

Już na początku należy być przygotowanym na to iż sam proces uznania naszych dokumentów jest dość czasochłonny i często wystawia determinację samego zainteresowanego na nielada próbę, ponieważ może trwać nawet do parę miesięcy. Najlepiej więc jeśli zaczniemy nasze przygotowania będąc jeszcze w Polsce. Warunkiem koniecznym jest aby wszystkie dokumenty, świadectwa, kursy i certyfikaty jakie udało się nam zgromadzić na przestrzeni lat przetłumaczone zostały na język angielski. Dokonanie stosownych tłumaczeń musi odbyć się u tłumacza przysięgłego i z pewnością stanowić będzie ten najkosztowniejszy etap naszej 'podróży'. Kluczowym elementem, pomijanym przez wielu naszych rodaków jest legalizacja dokumentów w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, której to można dokonać od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 14.00  w gmachu przy ul. Hożej 20 w Warszawie.

Legalizacja świadectw dojrzałości wydanych przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne, niezbędna w przypadku dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą dokonywana jest w Ministerstwie Edukacji Narodowej przy Alei Szucha 25 w pokoju 215; tel. nr (022) 3474484. Jeśli mamy jakieś wątpliwości możemy skontaktować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych dostępnym pod  numerem (022) 5239128 bądź też (022) 5239463.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i sportu z dnia 18 lipca 2005r. w sprawie dokumentacji przebiegu studiów / Dz. U. Nr 149. poz. 9254/ urząd obsługujący ministra nadzorującego uczelnie podległe Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego dopuszcza do obrotu prawnego z zagranicą wyłącznie oryginały następujących dokumentów:

  • dyplomy ukończenia studiów/ książeczka
  • świadectwa stwierdzające  ukończenie studiów podyplomowych
  • dyplomy nadania stopni naukowych
  • zaświadczenia o ukończeniu studiów

 

Na stronie www.mnisw.gov.pl możemy sprawdzić czy nazwa naszej uczelni figuruje na liście uznawanych za granicą.

Kiedy już udało się nam zalegalizować owe dyplomy ( a mowa tu o świadectwach sprzed 2005 roku) i zdobyliśmy już komplet potrzebnych dokumentów, które otworzą przed nami nowe drzwi, np. te do angielskich uczelni gdzie, o ile nasz poziom języka na to pozwoli, będziemy mogli kontynuować swoją naukę, najprawdopodobniej będziemy poproszeni o dowód naszej znajomości języka angielskiego w postaci certyfikatu CAE lub IELTS zdanego z wynikiem co najmniej 6.5 .Koszty uzyskania takiego certyfikatu oscylują pomiędzy kwotą od 50 do 100 funtów.

 

Aby zalegalizować nasz dyplom w Uk, dokumenty wysyłamy na adres :

The National Recognition Information Centre for the United Kingdom

UK NARIC

Oriel House

Oriel Road

Cheltenham

Gloucestershire

GL50 1XP

United Kingdom

Phone: +44 (0) 871 330 7033

Fax: +44 (0) 871 330 7005

E-mail: [email protected]

Website(s) http://www.naric.org.uk/

Contact  person:

Dr. Cload Bai – Yun, Head of UK NARIC

 

Jednak zanim zdecydujemy się na wysłanie dokumentów, w celu rozwiania ewentualnych wątpliwości odwiedźmy stronę: http://www.naric.org.uk

NARC, czyli The National Recognition Information Centre for the United Kingdom oferuje nam dwa rodzaje dwa rodzaje rozpoznawanych świadectw i kwalifikacji, a mianowicie – podstawowe (dokument formatu A4 z naszymi danymi oraz oficjalnym potwierdzeniem, które stwierdza, iż Zjednoczone Królestwo uznaje Twój dyplom oraz, w zależności od uczelni, także tytuł magistra bądź też nie)  i rozszerzone ( droższe, rzędu nawet 100f, w zamian za co otrzymujemy nawet do 6 stron formatu A4 ze szczegółowym opisem naszych kwalifikacji oraz tym, czym możemy zajmować się tu w Anglii).

Po wysłaniu dokumentów wraz z załączoną opłaconą kopertą zwrotną na list za potwierdzeniem oczekujemy około 3 miesięcy na ich powrót wraz z opisem. W tym czasie w przypadku jakichś nieścisłości, które należy niezwłocznie wyjaśnić, możemy spodziewać się korespondencji od NARIC.

Cały ten proces może wydawać się troszkę skomplikowany, ale cała gra jest warta świeczki, ponieważ posiadając cały komplet upragnionych dokumentów śmiało możemy starać się o pracę w bankach, firmach konsultingowych, czy też na stanowiskach kierowniczych. Zamiast szukać na własną rękę, można także zapisać się do odpowiedniej agencji, która pokieruje nas i pomoże w znalezieniu stosownego do naszych kwalifikacji miejsca pracy a stąd już parę kroków od zrealizowania naszych aspiracji zawodowych. Najważniejsze jednak to nie poddawać się w dążeniu do wyznaczonego celu i śmiało walczyć o swoje miejsce na rynku pracy.

 

 

 

 

 

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa