Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Polska -> Gang polskich Romów wyłudził miliony funtów

Gang polskich Romów wyłudził miliony funtów

2011-11-04 10:27:05

29 osób w Polsce i dwie w Anglii zatrzymała policja w związku z handlem ludźmi i wyłudzaniem zasiłków w Wielkiej Brytanii. Ofiarą bandytów padło co najmniej 230 Polaków. 

Gang, w którym główną rolę odgrywały osoby narodowości romskiej z Wielkopolski, obiecywał pracę w Wielkiej Brytanii bezdomnym, alkoholikom oraz ludziom z problemami psychicznymi. Werbowani byli dobierani staranie, a jednym z warunków była kompletna nieznajomość języka angielskiego.  

W Polsce nad rozwiązaniem sprawy policjanci CBŚ pracowali od początku 2010 roku. Przez kolejne miesiące docierali do setek osób, które potwierdziły ich podejrzenia. Grupa osób narodowości romskiej w Polsce werbowała ludzi, oferując im pracę. Zazwyczaj na niczego nieświadome ofiary wybierano osoby w trudnej sytuacji materialnej, nie znające języka angielskiego.  

Po ich sprowadzeniu na teren Wysp Brytyjskich, pod pozorem załatwienia formalności związanych z legalnym zatrudnieniem oraz potrzebą założenia konta bankowego, osobom tym podsuwano do podpisania niezrozumiałe dla nich dokumenty. Odbierano także dokumenty tożsamości. 

Po kilku dniach okazywało się, że pracy jednak nie ma, sytuacja się skomplikowała, a niedoszli pracownicy mają czekać na sygnał w Polsce. Oczywiście taki sygnał nigdy do nich nie docierał, jednak do sprawców procederu docierały pieniądze z urzędów pomocy społecznej i pieniądze z kredytów udzielanych nieświadomym tego ofiarom. 

Brawurowa akcja policji  

500 uzbrojonych funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego, Biura Operacji Antyterrorystycznych, KWP w Poznaniu i Łodzi wkroczyło w środę o 6 rano do 100 domów i mieszkań w Polsce. Łącznie stworzono 74 zespoły realizacyjne, które w tym samym czasie weszły do wytypowanych domów i mieszkań, zatrzymując 26 osób, 3 doprowadzając z aresztu, i zabezpieczając dokumenty i mienie mogące świadczyć o przestępczym procederze. 

W tym samym czasie brytyjska policja w Londynie wtargnęła do domów rodzin polskich Romów. W akcji udział wzięło 50 brytyjskich funkcjonariuszy i trzech policjantów z CBŚ. W sumie sprawdzono 11 adresów, pięć w Londynie i sześć poza nim, zatrzymując dwie poszukiwane do sprawy osoby. Poszukiwano również dokumentów niezbędnych do wyłudzeń świadczeń i kredytów. Co ciekawe, osoby, które zatrzymano, pobierały świadczenia przeznaczone dla osób bardzo biednych, choć posiadały duże majątki. 

Przeszukiwane w Polsce domy to w większości wille, które należą do podających się za bezrobotnych Romów. Niektóre miały po kilkaset metrów kwadratowych. Przed jednym z nich, jak poinformowali poznańscy policjanci, zaparkowany był samochód marki Bentley należący także do „bezrobotnego” członka gangu. 

Po zasiłki 

Rekordowa kwota zasiłku, którą udało się wyłudzić przestępcom na jedną osobę to 57 tys. funtów – poinformowali funkcjonariusze CBŚ. Pieniądze były przelewane na konta w Polsce. Brytyjczycy zidentyfikowali fałszywe operacje na ponad 2 mln funtów, ale przewidują, że suma ta może być znacznie wyższa, sięgająca nawet kilkudziesięciu milionów funtów.  

Śledztwo policyjne przy współpracy HM Customs oraz polskiej policji trwało dwa lata, ale jeszcze się nie zakończyło. Nie wszystkich Romów zamieszanych w przestępstwo udało się schwytać policji w obu krajach. Policja zapowiedziała, że będzie poszukiwać ich teraz w całej Europie. Niewykluczone bowiem, że gang wyłudzał zasiłki również w innych krajach. http://goniec.com


Reklama ogólnosieciowa

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa