Reklama ogólnosieciowa

Archiwum wiadomości z miasta Stevenage [zmień miasto]

Stevenage -> Wprowadzono nowy banknot

Wprowadzono nowy banknot

2011-11-04 09:51:54

W środę trafił do obiegu nowy banknot o najwyższym w Wielkiej Brytanii nominale 50 funtów; pierwszy, na którym oprócz wizerunku Elżbiety II, figurują dwie inne podobizny: pionierów rewolucji przemysłowej: Matthew Boultona i Jamesa Watta.

 

Matthew Boulton (1728-1809) i James Watt (1736-1819) upowszechnili zastosowanie maszyn parowych w przemyśle. Pierwszy z nich był przedsiębiorcą, drugi inżynierem. Obaj prowadzili fabrykę Soho w Birmingham, będącą swego czasu największym zakładem produkcyjnym w świecie. Produkowano tam m.in. zabawki i świeczniki, wybijano również bilon na użytek innych państw. 

W zamyśle autorów projektu banknotu ten wybór ma przypominać, że każda firma potrzebuje zarówno talentu przedsiębiorcy posiadającego wizję jej komercyjnego rozwoju i gotowego wziąć na siebie ryzyko, jak i talentu technicznego zdolnego przełożyć nowatorskie idee na techniczny produkt.

Bank Anglii wprowadził nowe zabezpieczenia, umożliwiające rozróżnienie egzemplarza prawdziwego od falsyfikatu i utrudniające fałszowanie. Obraz przesuwa się w różne strony, w zależności od kąta, pod którym banknot trzyma się w ręku. 

W obiegu jest 210 mln pięćdziesięciofuntówek, co daje łączną wartość 10,5 mld funtów. Najbardziej rozpowszechnionym banknotem jest obecnie dwudziestofuntówka, której w obiegu jest 1,55 mld sztuk, na łączną sumę 31 mld funtów.

Nowe 50 funtów będzie przez pewien czas dostępne obok starego, na którym figuruje sir John Houblon - pierwszy prezes Banku Anglii. Stare banknoty będą stopniowo wycofywane. Banknot 50-funtowy po raz pierwszy wprowadzono do obiegu w 1725 r. Od tego czasu jego projekt zasadniczo się nie zmienił.


http://elondyn.co.uk

Reklama ogólnosieciowa

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa