Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Nauka -> Angielskiego uczymy się szybciej, niż nam się wydaje

Angielskiego uczymy się szybciej, niż nam się wydaje

2011-10-17 23:19:39

NAUKA JEZYKA ANGIELSKIEGO

Z  około 500 Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii i Irlandii, którzy wykonali test badający znajomość języka angielskiego przygotowany przez szkołę Ad_Lib English oraz zamieszczony w serwisie internetowym www.adlib-english.com, zdecydowana większość, ponad 75%, dobrze radzi sobie z czasami teraźniejszymi - Present Simple i Present Continuous.

Głównymi powodami dla których chcemy uczyć się angielskiego są: poczucie większej samodzielności (57%), chęć znalezienia pracy, zmiany na lepiej płatną lub zdobycia pracy w swoim zawodzie (55%), przyjemność (37%) oraz chęć rozpoczęcia edukacji w UK (24%). Tylko 14% z nas szlifuje angielski by poszerzyć krąg znajomych.

Niestety aż połowa osób, które  wykonały test, ma poważne trudności z używaniem powszechnie stosowanych form takich jak: Present Perfect, Past Perfect, formy czasu przyszłego (will, going to) czy też nie wie, jakiego przyimka wymaga dana konstrukcja.

– Z jednej strony to wyniki bardzo dobre, jeśli wziąć pod uwagę to, że około 1/3 osób, które zrobiły test, uczyła się angielskiego krócej niż rok – komentuje Monika Wojnowska z Ad_Lib English. – Z drugiej strony, prawie 1/3 uczyła się ponad 4 lata. Może to oznaczać, że pomimo iż  dość szybko przyswajamy język, łatwo wpadamy w pułapkę ‘podstawowej komunikatywności’, gdy opanowaliśmy język w stopniu pozwalającym nam tu żyć, ale nie rozwijamy naszych umiejętności poprzestając na prostym słownictwie i podstawowej gramatyce – stwierdza Monika Wojnowska.

Z testu wynika, że ponad połowa badanych poprawnie używa czasu przeszłego (Past Simple), czasowników modalnych w czasie teraźniejszym (np. can, must, should), odróżnia przymiotniki od przysłówków i potrafi używać je w stopniu wyższym i najwyższym oraz dobrze radzi sobie z bardziej zaawansowanymi obszarami gramatyki angielskiej, takimi jak strona bierna.

– Generalnie rzecz ujmując, czujemy się pewnie używając zdań pojedynczych, jednak już podstawowe zdania złożone często przekraczają nasze możliwości – zauważa Monika Wojnowska. Wskazują na to problemy z takimi aspektami gramatyki jak: mowa zależna (Rozmawiałem z Ianem i powiedział że...), embeded questions (Zastanawiam się, co powinienem zrobić w tej sytuacji), spójniki (during, while, even though, although) czy zdania względne (Kobieta, której skradziono torebkę, nie zgłosiła tego na policję).

Najtrudniejsze dla osób, które zrobiły test, okazały się czasowniki modalne w czasie przeszłym (Powinienem był wiedzieć, że on nie przyjdzie), zdania względne oraz Future Perfect (I will have finished the book by the end of the week) – tylko mniej niż jeden na czterech testowanych poradził sobie z nimi bez problemu.

– Z testu wynika, że radzimy sobie zadziwiająco dobrze z trudniejszymi aspektami gramatyki, takimi jak rozróżnianie oraz właściwe stosowanie form bezokolicznika oraz formy Gerund (She stopped eating. vs. She stopped to eat.). Mamy natomiast problemy z zagadnieniami, które powinny być proste – stwierdza Monika Wojnowska. – Tak zwany dopełniacz saksoński stosowany w zdaniach typu: This is my brother’s car (To jest samochód mojego brata), choć wprowadzany jest na ogół na początku nauki, okazał się dość trudny dla co drugiego testowanego – komentuje Monika Wojnowska.

- Wyniki testu mogą oznaczać, że niezwykle łatwo przyswajamy język mieszkając tu, na wyspach, szybko dochodzimy do poziomu pre-intermediate, ale z drugiej strony, zatrzymujemy się na nim, jeśli świadomie nie pracujemy nad językiem – zauważa Monika Wojnowska.

– Znajomość języka w ograniczonym stopniu może nas powstrzymywać w dążeniu do lepiej płatnej pracy oraz sprawiać, że będziemy unikać sytuacji wymagających większej biegłości językowej, takich jak na przykład zasięganie szczegółowych informacji przez telefon – komentuje Jagoda Litwin, doradca zawodowy współpracujący z Ad_Lib English.

Na zrobienie składającego się ze 100 pytań testu potrzeba średnio 30 minut. Po jego wykonaniu otrzymuje się szczegółową listę zagadnień gramatycznych, nad którymi należy popracować. Osoba, która wykona test, zostanie również poinformowana, na jakim poziomie jest jej ogólna znajomość języka angielskiego.

Aby przetestować swój angielski, należy wejść na stronę Ad_Lib English, szkoły języka angielskiego oferującej lekcje przez internet - www.adlib-english.com , a następnie podać imię i nazwisko oraz adres emailowy, na który zostanie dostarczony wynik testu.

Matylda Setlakhttp://www.opinia.co.uk/index.php?option=com_content&view=article&id=292:angielskiego-uczymy-si-szybciej-ni-nam-si-wydaje&catid=34:edukacja&Itemid=166

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa