Reklama ogólnosieciowa

Archiwum wiadomości z miasta Reading [zmień miasto]

Reading -> Zakaz mówienia w pracy po polsku

Zakaz mówienia w pracy po polsku

2011-09-19 22:05:01

Zakaz mówienia po polskuZakaz mówienia po polsku, fot. Zakaz mówienia po polsku

 

Polacy pracujący w Waterstone's w Burton upon Trent nie mogą w pracy mówić po polsku. Zakazał im pracodawca. 

Reklama ogólnosieciowa

Przedsiębiorstwo logistyczne Unipart, dystrybuujące książki dla Waterstone's, zobowiązało swoich pracowników do używania w godzinach pracy wyłącznie języka angielskiego. Pomysł nie spodobał się zatrudnionym przez firmę Polakom i Łotyszom.

Polacy i Łotysze wezwali na pomoc związki zawodowe

Zakaz mówienia po polskuZakaz mówienia po polsku, fot. Zakaz mówienia po polsku

Polscy emigranci stanowią prawie 50 proc. ze 120 osób zatrudnionych przez firmę przy pakowaniu produktów przeznaczonych do wysyłki. Jak tłumaczył pracodawca, zakaz miał poprawić relacje między załogą. Na używanie innych języków zezwalał jedynie podczas przerw.

Zatrudnieni przez Unipart Polacy i Łotysze uznali taką decyzję za dyskryminującą i skierowali w tej sprawie petycję do zarządu. Ich wniosek poparł związek zawodowy Unite.

"Unipart musi się wiele nauczyć o szacunku"

- To śmieszne zatrudniać w większości obcokrajowców i wymagać od nich, żeby rozmawiali między sobą po angielsku - komentuje Rick Coyle, lokalny działacz Unite. - Unipart musi się jeszcze wiele nauczyć o szacunku - dodaje.

Według brytyjskiej prasy, Polacy mieli w swojej petycji powołać się m.in. na Europejską Konwencję Praw Człowieka i zarzucić pracodawcy jej łamanie. Według Coyla dziennikarze podając taką informację dopuścili się "nadinterpretacji faktów."

"Lepsze środowisko pracy"

Mimo protestu Unipart utrzymuje swoją decyzję w mocy. - Aby zapewnić lepszą i klarowną komunikację między pracownikami i przestrzeganie zasad BHP, ważne jest, aby pracownicy posługiwali się ogólnie przyjętym językiem - wyjaśnia rzecznik przedsiębiorstwa na łamach brytyjskiego dziennika Metro.

-Wymagamy, aby w czasie pracy był to język angielski - dodaje. I kończy: - Używanie jednego języka tworzy lepsze środowisko pracy.

 

źródło: gazeta wyborcza

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa