Reklama ogólnosieciowa

Archiwum wiadomości z miasta Stevenage [zmień miasto]

Stevenage -> Gdzie Polacy wypoczywali w te wakacje?

Gdzie Polacy wypoczywali w te wakacje?

2011-09-02 08:50:17

Letni urlop jest nagrodą za pracowitość, za sukcesy i porażki, za smutki i znoje. To najbardziej zasłużony czas w roku. Kiedy się zbliża, odliczamy dni. Gdy w końcu nadchodzi, nie posiadamy się z radości, odkładamy wszystkie problemy na dno szafy i jedziemy na... urlop. Ale gdzie?

Tam, gdzie pogoda
„W Polsce nie pomyślałabym nawet, żeby jechać na wakacje na przykład na Malediwy, czy na Kubę. Te kierunki były tylko marzeniami, o których nie myślało się poważnie w chwili wyboru wakacji, głównie dlatego, że nie było mnie na to stać. Zastanawiałam się raczej, do którego nadmorskiego polskiego miasteczka wybrać się w tym roku”– mówi Marzena z Londynu. „Wymyślaliśmy wtedy z przyjaciółmi sposoby na ciekawy, ale tani urlop. Jeździliśmy pod namioty na dziko; albo wynajmowaliśmy domek, w którym mieszkaliśmy w więcej osób niż przewidziano i robiliśmy kilometry na rowerach zwiedzając co się dało, z suchym prowiantem na plecach. W czasach studenckich zdarzało nam się też przesiedzieć tydzień na czyjejś działce, gdy nie było pieniędzy.” Z raportu eSky wynika, że Polacy w Polsce najczęściej jeżdżą na urlop do krajowych kurortów w rejonach takich, jak Warmia, Mazury, Podlasie czy właśnie polskie Wybrzeże. Ci, których stać na wyjazd poza kraj, w tym roku najczęściej wybierają bliskie cele, jak Włochy, Hiszpanię, Egipt, Tunezję i Majorkę czy Maltę. „Z doświadczeń naszego biura wynika, że są to zwykle oferty first minute albo last minute, czyli najtańsze. Niektórzy, także ze względu na cenę, rezerwują urlopy z bardzo dużym wyprzedzeniem, ale istnieje ryzyko, że przez pół roku coś może się zmienić. Na przykład w Egipcie znów zrobi się niebezpiecznie, albo islandzki wulkan znów zacznie dymić i odwołane zostaną loty w niektóre miejsca urlopowe” – opowiada Tomek, pracownik jednego z biur podróży w Polsce.  „Urlop za granicą to wciąż dobro luksusowe, przynajmniej w Polsce...”.

… ale nie w Wielkiej Brytanii

„Polacy w UK często wyznaczają sobie pewnego rodzaju nagrody, aby łatwiej przetrwać dwa etaty czy pracę w ciężkich warunkach. Zakupy, weekendowe szaleństwa czy wymarzony urlop, to tylko niektóre z nich. Na pewno lepsze to, niż ucieczka w używki” –  mówi studentka psychologii Karolina. „W Wielkiej Brytanii zmienia się trochę myślenie. Mamy poczucie, że stać nas na więcej i dlatego pozwalamy sobie zaplanować wakacje z rozmachem. Te Malediwy czy Kuba są już osiągalne” – komentuje Marzena. Pieniądze dają poczucie bezpieczeństwa, a brytyjski styl życia dodaje pewności siebie, dlatego Polacy często pozwalają sobie na luksusowe wakacje w poczuciu, że może to być jedyna szansa zobaczenia takich miejsc. Polska mentalność opiera się na przyzwyczajeniu, że dobrobyt nie trwa wiecznie i jeśli nadarzy się szansa - z życia należy korzystać.

„Obserwujemy wzrost zainteresowania wakacjami i wypoczynkiem. Dla Polaków ważnym czynnikiem przy wyborze miejsca urlopu jest słońce i ciepło! To zrozumiały wybór, biorąc pod uwagę deszczową pogodę na Wyspach. Ostatecznie jednak o wyborze kierunku wyjazdu decyduje nadal atrakcyjna, konkurencyjna cena. Z naszych obserwacji i statystyk wynika, iż najczęściej wybieranymi kierunkami podróży rodaków, są kraje basenu Morza Śródziemnego. Popularna jest Hiszpania wraz ze słoneczną Majorką, Malta, Grecja i - w dalszym ciągu - atrakcyjna cenowo Chorwacja. Swoim niespotykanym urokiem dawnego Imperium Brytyjskiego kusi również położony na skraju Hiszpanii, Gibraltar. Dalej na południe, prym wiodą położone na Atlantyku Wyspy Kanaryjskie oraz egipskie kurorty nad Morzem Czerwonym: Sharm El Sheikh, Hurghada i pobliskie Makadi Bay. Ostatnio coraz większe zainteresowanie zyskują wyjazdy w nieco bardziej odległe regiony świata. Popularnością cieszą się jednak coraz częściej egzotyczne Seszele, Malediwy Goa, czy też malowniczo położone hotele w Republice Południowej Afryki” –  mówi Krzysztof Bożejewicz z polskiego biura turystycznego Atlas Travel w Londynie.

Plan na urlop

Emigracja powoduje, że chcemy być w dwóch miejscach jednocześnie, w wakacje nawet w trzech. Spośród dziesięciu losowo zapytanych Polaków w Anglii, wszyscy odpowiedzieli, że w te wakacje byli w Polsce, u rodziny i znajomych. Trzy czwarte z nich na drugą część urlopu zaplanowało wyjazd poza Wielką Brytanię. Zdecydowana większość z nich twierdzi, że wydało sporą sumę na taki wyjazd, ale nie jest im żal tej inwestycji w niezapomniane wspomnienia. Kilkoro z moich rozmówców w ciagu roku korzysta także z tak zwanych “city breaks”, w miejscach takich jak belgijska Brugia, Rzym, Barcelona, nawet Las Vegas. „Bezkonkurencyjnym celem wypadów weekendowych jest oczywiście przepiękny Paryż, ale popularność zyskuje również Amsterdam” – dodaje Krzysztof Bożejewicz.
„Nie ma co ukrywać, Polak lubi się pochwalić przed znajomymi. Portale społecznościowe uginają się pod wakacyjnymi zdjęciami użytkowników na tle egzotycznych krajobrazów. Tak Polacy pokazują znajomym z Polski, że w Anglii dobrze im się wiedzie. Wakacje za granicą są dla Polaków wciąż symbolem dobrobytu. Może też trochę sami pokazują sobie w ten sposób, że mimo częstych emigracyjnych łez i znoju, warto było zamieszkać w  UK” – dodaje studentka psychologii.

Polacy, mieszkający na Wyspach, pracują bardzo ciężko, często ponad swoje siły. Są zdeterminowani, pracowici i wytrzymali. Urlop należy im się jak przysłowiowa „psu zupa”. Wyczekane wakacje to czas, kiedy mogą spotkać się z rodziną, pozostawioną w kraju i w końcu zrobić użytek z kilku cyfr na bankowym koncie. Niektórym z nas szkoda ruszyć kwoty na jakie pracowaliśmy w pocie czoła, inni nie martwią się tym wcale. Tanio czy drogo, blisko czy daleko, aktywnie czy leniwie, w urlopie najważniejsze jest to, aby naładować akumulatory organizmu na najbliższy rok...

Andrea Dymus

 

 

http://polishexpress.polacy.co.uk

 

Reklama ogólnosieciowa

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa