Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Wielka Brytania -> Pies zostawiony w domu przeżywa traumę

Pies zostawiony w domu przeżywa traumę

2011-07-06 20:49:26

W Wielkiej Brytanii ponad 1,5 miliona psów cierpi na zespół chorobowy związany z pozostawaniem bez opieki na długie godziny w ciągu dnia, a czasami również w nocy.

 

Badanie przeprowadzone przez dr Johna Bradshawa pokazuje, że nasi pupile odczuwają porównywalną traumę powodowaną rozstaniem, jak dziecko pozostawione bez opieki rodziców – podaje „Daily Mail”.

John Bradshaw, dyrektor Instytutu Antrozoologii na Uniwersytecie w Bristol, badał zachowania zwierząt domowych przez 25 lat. Podczas ostatniego projektu wraz z grupą naukowców umieścił kamery w domach 20 osób, które uważały, że ich psy są idealnie szczęśliwe. Rezultaty zdumiały właścicieli, którzy zamiast szczęśliwie drzemiących piesków zobaczyli na nagraniach zestresowane zwierzaki, krążące po domu bez celu, godzinami siedzące pod drzwiami, albo piszczące i wyjące podczas snu.

W swojej książce „In Defence of Dogs”, która ma pojawić się w księgarniach jeszcze w tym miesiącu, dr Bradshow wskazuje, że zwierzęta zostawiane bez opieki właściciela przechodzą traumę i dotyka je stres związany z rozłąką. Psy odreagowują przegryzając i żując wszystko, co znajduje się w ich pobliżu, w tym fragmenty mebli i tapet. W szczególnych sytuacjach mogą się nawet samookaleczać.

W cytowanej przez „Daily Telegraph” wypowiedzi dr Bradshaw przekonuje, że nie należy karać psów za zniszczenia dokonane podczas naszej nieobecności: „psy mają inny rodzaj pamięci. Nie radzą sobie dobrze z myśleniem przyczynowo-skutkowym. Nie potrafią połączyć tego, co zrobiły godzinę temu z karą, którą otrzymują od właściciela.”

Zdaniem naukowca kluczem do nauczenia psa zostawania w domu jest przekonanie go, że nasze wyjście łączy się dla niego z czymś pozytywnym. Dlatego właśnie, w ramach treningu dr Bradshaw rekomenduje, pozostawianie psa na krótką chwilę i wracanie ze smakołykiem. Z czasem rozłąkę należy wydłużać, aż nasz pupil z łatwością zacznie znosić całodniową separację.
http://elondyn.co.uk


Reklama ogólnosieciowa

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa