Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Krav Maga skuteczny sposob na samoobrone

Krav Maga skuteczny sposob na samoobrone

2011-08-30 05:23:06

Powiedzmy ze mamy napastnika wazacego 120kg w dalszej czesci nazwiemy go "120" i ofiare wazaca 60kg, bedziemy ja nazywac "60"

W walce na ringu taka dysproporcja szybko zakonczyla by sie porazka "60".

W realnej walce o zycie gdzie zasadnicza role odgrywa instynkt przetrwania i agresja, takie starcie moze zostac rozegrane na korzysc "60"

Reklama ogólnosieciowa

W ciagu kilku miesiecy treningu mozna opanowac umiejetnosci pozwalajace na zmniejszenie dysproporcji i nauczyc sie jak bronic sie nie tylko przed jednym, ale i wieloma napastnikami, na dodatek uzbrojonymi.

Krav Maga  w języku hebrajskim oznacza "walkę wręcz" i jest nowoczesnym i praktycznym systemem samoobrony. Została opracowana dla potrzeb wojska izraelskiego, policji i służb specjalnych, a następnie przystosowana dla osób cywilnych, tak aby zgodnie z dewizą jej twórcy Imi Lichtenfelda "każdy mógł żyć w pokoju".

Charakteryzuje ją prostota, łatwość przyswajania i wysoka skuteczność potwierdzona przez ekspertów sztuk walki, oficerów wojska i policji, a przede wszystkim uczestników szkoleń na całym świecie. Krav Maga zawiera różnorodne techniki atakowania i obrony fizycznej: uderzenia, kopnięcia, dźwignie, walkę w parterze, kontrolowanie przeciwnika, poruszanie się i obserwację. Duży nacisk kładziony jest na walkę z agresorem uzbrojonym w nóż lub inne narzędzie, oraz obronę przed kilkoma napastnikami.

Techniki Krav Maga oparte są na naturalnych odruchach obronnych, które doskonalone są w czasie treningu, tak aby w sytuacji realnego zagrożenia napadnięty nie dał się zranić i zadziałał najwcześniej jak to możliwe.
Studenci uczą się nie tylko reagować szybko ale prawidłowo oceniać zagrożenie, bronić się adekwatnie do ataku, kontrolować swoje emocje i przede wszystkim unikać konfliktów.

Cechą odróżniającą treningi krav magi od sztuk walki jest przede wszystkim obecność treningów zadaniowych lub sytuacyjnych. Kładą one nacisk na wykorzystanie poznanych technik w określonych sytuacjach mających miejsce w rzeczywistości, przy zastosowaniu maksymalnego możliwego zbliżenia warunków treningu do rzeczywistości.

Przykładowy trening sytuacyjny/zadaniowy: Student KM ma za zadanie przejść z punktu A do punktu B. W wykonaniu tego zadania starają się mu przeszkodzić pozostali trenujący, atakując go z zaskoczenia, w tym także z użyciem atrap broni białej i palnej. Ćwiczenie zazwyczaj odbywa się wieczorem w parku, na boisku, na klatce schodowej lub na obszarze dużego budynku w którym odbywają się treningi. Celem tego ćwiczenia jest wypracowanie w studentach nawyku ciągłej kontroli otoczenia w poszukiwaniu potencjalnego zagrożenia oraz umiejętność szybkiego doboru technik obronnych w zależności od warunków ataku (np. nie wykonywanie kopnięć okrężnych w przypadku walki na schodach, co mogłoby się skończyć utratą równowagi i upadkiem).

Ponadto w metodyce treningowej uwzględnia się przeprowadzany co pewien czas trening z użyciem codziennego ubioru trenujących. Ten rodzaj treningu ma za zadanie pokazać różnicę między skutecznością, a często także i możliwością wykonania danej techniki w luźnym stroju gimnastycznym (dres), a wykonaniem danej techniki np. w garniturze lub obcisłych spodniach.

Regularny trening szybko przynosi efekty. W ciagu kilku miesiecy mozna sie naprawde sporo nauczyc. Nie jest to oczywiscie caly, kompletny trening, ale opanowane techniki pozwalaja wyjsc calo z najbardziej “typowych” sytuacji.

By Robert Bednarski

Instruktor Krav Maga Group

Oceń artykuł
(głosów: 6, średnia ocena: 4,3)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (2)
Witam,mam pytanie. Czy w Glasgow działa wasza szkoła? Chcielibyśmy zapisać się na treningii z kolegą i szukamy kontaktu. Pozdrawiam.
  • 2011-10-15 01:54
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
KANAP KANAP
WITAM,PROSZĘ O  NAMIARY NA WAS.
CHCĘ SIE DO WAS PRZYŁĄCZYĆ.
POZDRWIAM
  • 2011-12-01 21:17
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa