Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Nauka -> Nowe telefony ładowane głosem

Nowe telefony ładowane głosem

2011-05-09 20:24:01

Już niedługo telefony komórkowe będą mogły być ładowane przez mówienie do mikrofonu - donosi na swych stronach internetowych "Daily Telegraph". Takie wnioski płyną z najnowszych eksperymentów.Inżynierom udało się opracować sposób zamiany energii, płynącej z mowy, na prąd. Dzięki temu, rozmawiając przez telefon będziemy jednocześnie go ładować. Opracowana technologia pozwoli także wykorzystywać do zasilania dźwięki otoczenia i muzykę. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest to, że najpewniej ludzie, chcąc "wcisnąć" do telefonu jak najwięcej mocy, będą krzyczeć do słuchawki - ironizuje gazeta.Dr Sang-Woo Kim, który był w zespole opracowującym nową metodę ładowania telefonu powiedział "Daily Telegraph" że technologia "zasilania dźwiękiem" była zainspirowana powszechnością i bogactwem otaczających nas odgłosów.Moc dźwięku może być wykorzystywana w różny sposób - podkreśla naukowiec i oprócz telefonów komórkowych wymienia też ekrany akustyczne, stojące przy ruchliwych ulicach i generujących prąd z hałasu przejeżdżających samochodów.Zasada działania tych dźwiękowych ogniw jest stosunkowo prosta. Tworzą je cienkie paski tlenku cynku, umieszczone pomiędzy elektrodami. Umieszczona na górze membrana wibruje, kiedy trafia w nią fala dźwiękowa i dzięki temu zbliża do siebie i oddala płytki tlenku cynku. Ten ruch generuje prąd, który potem trafia do baterii.Na razie jednak metoda produkcji prądu z dźwięku jest mało wydajna - z hałasu o poziomie stu decybeli udało się wyprodukować 50 miliwoltów napięcia. 

To za mało, by naładować telefon, ale zespół dr. Kima przewiduje, że dokonując niewielkich zmian w materiałach użytych do produkcji miniaturowych prądnic uda się uzyskać wyższe napięcia przy niższych poziomach hałasu. Nasze obecne osiągnięcie może być stosowane do zasilania różnych urządzeń elektronicznych o niskim poborze mocy, na przykład różnych czujników, lub podskórnych implantów - mówi dr. Kim.
http://elondyn.co.uk

Reklama ogólnosieciowa

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa