Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> archiwum -> IX Festiwal Polskich Filmów KINOTEKA

IX Festiwal Polskich Filmów KINOTEKA

2011-03-13 20:56:13

Dziewiąta edycja KINOTEKI odbędzie się miedzy 24 marca a 13 kwietnia w aż 5 miastach na terenie Wielkiej Brytanii i w 13 różnych kinach:

  • w londyńskich Curzon Cinema, Barbican, Riverside Studios, Prince Charles, Roxy Bar & Screen, London Film Academy, West London Synagogue i Tate Modern, a także:
  • w Queen’s Film Theatre i Ulster Museum w Belfaście,
  • w edynburskim Filmhouse,
  • Exeter Phoenix w Exeter i
  • Glasgow Film Theatre w Glasgow.

 

 

Na program tegorocznego festiwalu złożą się najnowsze produkcje filmowe z kraju, retrospektywa mistrzów komedii, nagrodzone polskimi i zagranicznymi nagrodami krótkie metraże, artystyczne filmy eksperymentalne, oraz wyjątkowe wydarzenie muzyczno-filmowe w rytmie elektro-jazzu zamykające festiwal.

Pojawi się też plejada gości ze świata polskiej kinematografii w tym Jerzy Skolimowski, Przemysław Wojcieszek oraz Marcin Wrona. IX Festiwal Polskich Filmów KINOTEKA jest organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz marki DFDS Seaways. Bilety na seanse są już w sprzedaży w kasach i na stronach internetowych partnerskich kin.

KINOTEKĘ rozpocznie specjalny przedpremierowy pokaz dwukrotnie nagrodzonego na festiwalu w Wenecji obrazu Jerzego Skolimowskiego “Essential Killing” (24 marca, Curzon Cienema, Londyn; 25 marca, Queen’s Film Theatre, Belfast). Film jest alegoryczną opowieścią o mężczyźnie (granym przez Vincenta Gallo),  który zostaje schwytany w Afganistanie przez amerykańskie wojska i poddany przesłuchaniom, a następnie przetransportowany do obozu gdzieś w Europie Wschodniej.

Podczas podroży na miejsce udaje mu się zbiec, jednak nie uchodzi to uwadze strażników, którzy wszczynają pościg przez dzikie, ośnieżone tereny. „Essential Killing” to obraz heroicznej walki człowieka o przetrwanie w obcym miejscu i klimacie. Reżyser Jerzy Skolimowski będzie obecny na pokazie. Będzie to też świetna okazja by zapowiedzieć wejście filmu do kin w całej Wielkiej Brytanii (1 kwietnia).

 

12 najlepszych filmów fabularnych z ostatnich 12 miesięcy to program Nowego Polskiego Kina. Do Londynu przyjadą jego twórcy i bohaterowie m.in. Przemysław Wojcieszek z nagradzanym w Gdyni i Wrocławiu obrazem „Made in Poland” (25 marca, Londyn; 31 marca, Belfast; 5 kwietnia Edynburg), szorstką i gniewną historią o młodym buntowniku. Film jest adaptacją sztuki Wojcieszka o tym samym tytule.

Do stolicy Wielkiej Brytanii przyjedzie także Marcin Wrona, reżyser brutalnego, trzymającego w napięciu „Chrztu” (26 marca, Londyn; 27 marca, Exter; 30 marca, Belfast) , okrzykniętego przez krytyków największym wydarzeniem zeszłorocznej Gdynii. Będzie można także spotkać się z Pawłem Salą, reżyserem „Matki Teresy od Kotów” (26 marca,  Londyn; 31 marca, Exeter; 7 kwietnia, Glasgow), opartej na faktach fabuły o dwóch braciach, którzy mordują własną matkę.

W programie Nowego Polskiego Kina znajdzie się także długo wyczekiwany debiut Marka Lechkiego „Erratum” (26 marca, Londyn; 29 marca, Belafast; 2 kwietnia, Edynburg), nagrodzony w Locarno obraz Urszuli Antoniak „Nothing Personal” (28 marca, Londyn; 3 kwietnia, Glasgow), mroczny thriller Wojciecha Smarzowskiego „Dom Zły” (31 marca, Prince Charles Cinema, Londyn) oraz wstrząsający dramat Agnieszki Łukasiak „Dwa Ognie” (29 marca, Prince Charles Cinema, Londyn). Podczas festiwalu zostanie także zaprezentowana najnowsza anglojęzyczna publikacja o polskim kinie ostatnich 20 lat pt. „Polish Cinema Now!” pod redakcją Mateusza Wernera, wydana przez wydawnictwo John Libbey we współpracy w z Instytutem Adama Mickiewicza.

 

KINOTEKA ma również zaszczyt przedstawić brytyjskiej publiczności kultowy duet reżyserski Janusza i Andrzeja Kondratiuków. Będzie to pierwsza w historii retrospektywa twórczości Braci Kondratiuków w Wielkiej Brytanii. Zapraszamy na zdrową dawkę absurdu, surrealnego stylu, a przede wszystkim humoru. Podczas KINOTEKI widzowie będą mieli okazje obejrzeć takie polskie hity jak „Wniebowzięci”, „Jak zdobyć pieniądze, kobietę i sławę” czy „Dziewczyny do Wzięcia” (26 i 27 marca, Riverside Studios).

Po pokazie w niedzielę 27 marca Janusz Kodratiuk odpowie na pytania publiczności. Festiwal zaprasza również na przedpremierowy pokaz najnowszego filmu reżysera "Milion dolarów" (5 kwietnia, Prince Charles Cinema), komedii o wszechobecnym konsumpcjonizmie dzisiejszego społeczeństwa. Film parę dni później trafi do kin w Polsce.

 

W tym roku KINOTEKA będzie również świętować krótkie metraże najlepszych młodych twórców. Z okazji 10-lecia powstania Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy KINOTEKA zaprezentuje programy  najlepszych fabuł oraz dokumentów absolwentów słynnej „filmówki” (27 marca, Riversied Studios; 31 marca i 7 kwietnia, London Film Academy).

Filmy krótkometrażowe zostaną także pokazane w dwóch odsłonach w londyńskim kino-barze Roxy Bar & Screen (31 marca i 7 kwietnia).  Podczas pierwszego pokazu, przygotowanego we współpracy z Janem Naszewskim z New Europe Film Sales, zostaną zaprezentowane takie produkcje jak nominowana do Oskara „Animowana Historia Polski” Bagińskiego czy prezentowana na zeszłorocznym Edynburskim Festiwalu Filmowym „Szafa Zbigniewa” Magdaleny Osińskiej.

W kolejnym tygodniu ponownie zapraszamy do Roxy Bar & Screen tym razem na wieczór z polskim festiwalem Short Waves i  duetem wizualizacyjno-muzycznym Michał Mierzwa i Piotr Bejnar. Głównym celem organizowanego przez poznańską Fundację Ad Arte Festiwalu Short Waves jest promocja polskiego kina krótkometrażowego w kraju oraz zagranicą poprzez zaoferowanie zarówno młodym, jak i doświadczonym twórcom okazji do prezentacji swoich produkcji.

Na każdym z pokazów publiczność będzie mogła zagłosować na swój ulubiony film, a zwycięzca otrzyma nagrodę 10 000 złotych. Wszystkie londyńskie pokazy filmów krótkometrażowych (z wyjątkiem pokazu 31 marca w Riverside Studios) są darmowe.  

 

Selekcja krótkich metraży, w tym wielokrotnie nagradzane filmy „Danny Boy”, „Millhaven” oraz „Warszawa do wzięcia”, będzie także prezentowana w Belfaście (27 marca, Queen’s Film Theatre).

 

By uczcić prezentację nowej pracy duetu KwieKulik zakupionej przez galerię Tate Modern, KINOTEKA przygotowała specjalny pokaz zrealizowanego przez Zofię Kulik i Przemysława Kwieka filmu eksperymentalnego „Działania z Dobromierzem” (5 kwietnia). Współpracę tych artystów uznaje się za jeden z najważniejszych fenomenów powojennej polskiej sztuki. Ich prace, począwszy od produkcji obiektów aż do działań zorientowanych na proces, odznaczają się dużym społecznym i politycznym zaangażowaniem.

„Działania z Dobromierzem” to dwuletni projekt przedstawiający synka artystów (tytułowego Dobromierza) w różnych sytuacjach, często z wykorzystaniem elementów propagandy z okresu lat 70-tych. Po projekcji filmu Zofia Kulik będzie dyskutować o swojej międzynarodowej karierze artystycznej z kuratorami Stuartem Comerem (Tate Modern), Łukaszem Rondudą (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie) oraz Maxą Zoller.

 

KINOTECE, jak co roku, towarzyszyć będzie wystawa plakatów filmowych. Podczas IX edycji festiwalu przypomnimy prace Franciszka Starowieyskieg (1930 – 2009). Starowieyski, wielki ekscentryk i wielki artysta, stworzył podczas swojej kariery ponad 300 plakatów zarówno filmowych, teatralnych, jak i operowych. Jego oryginalne, często surrealistyczne prace trafiły do największych kolekcji świata, w tym do Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOMA w Nowym Yorku  (to właśnie Starowieyski, jako pierwszy polski artysta w dziejach, miał swoją indywidualną wystawę w MOM-ie). Ekspozycję prac Starowieyskiego można oglądać za darmo w Riverside Studios (24 marca – 10 kwietnia) oraz w Barbicanie (7 – 13 kwietnia) w Londynie.

 

Tegoroczna gala zamykająca KINOTEKĘ jak zwykle będzie ucztą zarówno dla kino-, jak i melomanów. Podczas goli zostanie zaprezentowany „Mocny człowiek” w reżyserii Henryka Szaro, jeden z najlepszych polskich filmów niemych. Muzykę na żywo do filmu zagra polska grupa elektro-jazzowa Pink Freud (13 kwietnia, Barbican). Film, oparty na powieści Stanisława Przybyszewskiego, opowiada historię Henryka Bieleckiego, miernego dziennikarza który, by zdobyć pieniądze i sławę zabija swego przyjaciela, a następnie kradnie jego rękopis. Po zdobyciu upragnionej sławy i bogactwa, Bieleckiego zaczynają jednak nękać wyrzuty sumienia.

Film został uznany za zaginiony podczas II wojny światowej, jednakże w 1997 roku szczęśliwym zrządzeniem losu jego kopia została odnaleziona w Królewskiej Akademii Filmowej w Brukseli, a następnie odnowiona. Grupa Pink Freud, znana w Polsce z mieszanki elektroniki, jazzu i yassu, skomponowała na zamówienie Instytutu Kultury Polskiej w Londynie nową ścieżkę dźwiękową do filmu. Zostanie ona po raz pierwszy zaprezentowana podczas Gali zamykającej KINOTEKĘ.  

 

W programie tegorocznej edycji KINOTEKI znajdą się także dwie inne perły przedwojennej Polskiej kinematografii – będą to „Ślubowanie” Henryka Szaro (5 kwietnia, West London Synagogue) oraz „Dybbuk” Michała Waszyńskiego (12 kwietnia, West London Synagogue) pochodzące z 1937 roku. Obydwa film są w języku jidysz i przedstawiają dwie różne interpretacje dramatu S. Anskiego pt. „Dybuk”. Pokazy są współorganizowane ze Spiro Ark; wstęp wolny.http://goniec.com


Reklama ogólnosieciowa

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa