Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Wielka Brytania -> Jakub Tomczak skazany w Anglii może być ułaskawiony w Polsce

Jakub Tomczak skazany w Anglii może być ułaskawiony w Polsce

2011-02-26 15:55:45

Jakub Tomczak, skazany na podwójne dożywocie za brutalne pobicie i gwałt na 48-letniej Jane Hamilton, przerywa milczenie. W wywiadzie przeprowadzonym w programie „Czarno na Białym” mówi o nagonce, jaka towarzyszyła całemu procesowi.„Ja w zasadzie zostałem skazany przed rozpoczęciem procesu sądowego” – mówi. Opowiada również o ogromnej presji, jaka w okolicach Exeter jest kładziona na sprawy gwałtów. „W Exeter dużo się słyszy o sprawach gwałtów. Tam starają się jak najszybciej rozwiązać sprawy dotyczące takich przestępstw.”

Tomczak opowiadał w programie, co wydarzyło się w nocy 22 lipca 2006 roku. Jakub wraz z siostrą i jej trzema koleżankami postanowili „przejść się po mieście, od pubu do pubu.” Według niego nic szczególnego tamtego wieczoru się nie stało. „Jedynie to, że się odłączyłem od dziewczyn i poszedłem do tego hotelu, w którym pracowałem po papierosy”. Tam spędził kilka chwil z kolegą z pracy, który później potwierdził zeznania Tomczaka. Nie było go, jak sam powiedział, maksymalnie 40 minut. 
Według ustaleń miejscowej policji, to wystarczająco dużo czasu, żeby oskarżony popełnił przestępstwo i wrócił do mieszkania. „Nie było technicznej możliwości, żebym tak szybko dotarł na miejsce przestępstwa, popełnił je i wrócił do domu.”. Skazany powiedział w wywiadzie, że nigdy nie był w miejscu gwałtu, gdyż jest to głęboko na peryferiach miasta.

Materiał filmowy, który był dowodem w sprawie, na prośbę rodziny został przebadany przez niezależnego eksperta, specjalisty z dziedziny fotografii i analizy monitoringu. Z jego raportu wynika, że nagrania z Exeter są nieczytelne, jak również niczego nie dowodzą. Główne jego ustalenia to: nieprawdziwe przedziały czasowe, materiał filmowy ułożony w rodzaj historii obrazkowej dla uzyskania efektu śledzenia ofiary, domniemanie o manipulację materiałami filmowymi.

Sam Tomczak mówi o zdjęciach z kamer CCTV „Znam je na pamięć. Niejedno popołudnie nad nimi spędziłem.” Specjalista potwierdził to, co brytyjski biegły przed sądem - przyznał, że miejscowa policja miała duży wpływ na ostateczny kształt ekspertyzy oraz także zakłada tezę „narzuconej narracji”. Jednak angielski badacz stworzył dokumentację, która była nadinterpretacją zdarzeń i miała wywołać określony efekt na przysięgłych. Tomczak: „Pamiętam jak zachowywał się ten ekspert. Był taki trochę zmieszany. To nie było dochodzenie tylko polowanie.” – mówi. „Tam była straszna taka presja opinii publicznej, mieszkańców.” Opowiada o miejscowych gazetach, które jeszcze przed procesem uznały go za winnego. „Może im pasowałem? Może im pasowało, że ktoś odłączył się od grupy w centrum miasta, później szedł sam, ofiara była w pobliżu.” Polak w Anglii, zdaniem Tomczaka, ma łatkę kombinatora, który zabiera pracę prawdziwym Brytyjczykom. On sam myśli, że został skazany dlatego, że jest Polakiem.

Po wakacjach spędzonych w Exeter wrócił na studia, do Poznania. O gwałcie dowiedział się dopiero po powrocie do Polski. Został wezwany na policję w charakterze świadka. Nie musiał, ale zgodził się na oddanie próbki DNA, bo nie chciał być w jakikolwiek sposób łączony z tą sprawą. 
Pewnego dnia o szóstej rano 2 policjantów ubranych po cywilnemu weszło do pokoju Jakuba. Nie powiedzieli w jakiej sprawie zostaje zatrzymany. „Mama zapytała się tylko, czy cokolwiek złego zrobiłem. Odpowiedziałem, że nie i to w zasadzie była ostatnia konwersacja z rodzicami w domu.”
„Dożywocie to kawał czasu, długo to do mnie docierało” – mówi skazany. „Zacząłem akceptować ten wyrok w momencie, kiedy pojawiła się nadzieja na powrót do Polski.”

 

 

http://polishexpress.polacy.co.uk

 

Reklama ogólnosieciowa

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (1)
Wolność dla Jakuba Wolność dla Jakuba
UŁASKAWIĆ Panie Prezydencie! Jak najszybciej! To już 4 lata koszmaru. Przerwać tą wielką niesprawiedliwość.
  • 2011-03-16 13:34
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa