Reklama ogólnosieciowa

Archiwum wiadomości z miasta Stevenage [zmień miasto]

Stevenage -> BBC skrytykowane za dziennikarski eksperyment

BBC skrytykowane za dziennikarski eksperyment

2011-01-30 08:34:56

BBC zostało skrytykowane za dziennikarski eksperyment, w którym wykorzystało psy do celowego zanieczyszczania ulicy.

 

Dziennikarzom chodziło o wyraziste pokazanie, jak wyglądałoby otoczenie, gdyby nie odpowiadały za nie władze lokalne.

Telewizyjny program "The Street That Cut Everything" miał zilustrować, jakie mogą być skutki cięć wydatków publicznych dla mieszkańców konkretnej ulicy. Do tej poglądowej lekcji wybrano jedną z ulic w Preston w północno-zachodniej Anglii.

Jej mieszkańcom przyznano ulgę od podatku samorządowego, pokrywającego m.in. koszty wywózki śmieci, naprawy ulicznego oświetlenia, łatania dziur w jezdni itp. W zamian musieli sami rozwiązywać te problemy.

Aby dać im możliwość wykazania się, BBC podrzucała zdezelowane kanapy, zepsute lodówki, wraki samochodów i "artystów" upiększających ściany graffiti. Eksperyment przewidywał, że władze lokalne - z braku środków - nie kiwną palcem, by porządkować okolicę.

Ulicę pogrążono w ciemnościach, wyłączając latarnie. Mieszkańcom nie wolno było korzystać z miejskiej biblioteki. Tylko dzieci chodziły do szkoły jakby nic się nie stało, a w razie potrzeby nadal można było przywołać karetkę pogotowia lub straż pożarną. Władze samorządowe współpracowały z BBC, ale korporacja wzięła na siebie wszystkie koszty.

Eksperyment szedł dobrze i ulica szybko przekształcała się w slums, dopóki któryś z producentów programu nie wpadł na pomysł, że najlepszą ilustracją zapuszczenia okolicy będą widoczne wokół psie odchody. Kilkunastu mieszkańcom polecono, by dużo spacerowali z psami i nie ingerowali w ich czynności fizjologiczne.

Oburzyło to konserwatywnych polityków, którym program od początku nie podobał się jako alarmistyczny w tonie. Pomysł posłużenia się psami przez BBC uznano za nadużycie standardów dziennikarskich, niewłaściwe wykorzystanie pieniędzy podatnika, finansującego BBC z rocznego abonamentu, ogólnie nietrafiony i w złym guście.

Konserwatywny poseł Stephen Hammond przygotowuje skargę do Ofcomu (Office of Communications) - państwowego regulatora mediów. Lider konserwatystów we władzach miejskich Preston Ken Hudson uznał, że program BBC ma niewielką wartość poznawczą, a jego koszt jest zbyt wysoki.

Program realizowany nakładem 1 mln funtów w okresie 6 tygodni, którego prezenterem ma być główny polityczny korespondent korporacji Nick Robinson, zostanie nadany w maju w dwóch odcinkach.

BBC sugeruje, że psy odwróciły uwagę od zasadniczej kwestii: czy usługi świadczone przez lokalne samorządy muszą być aż tak drogie? Pytany o to 59-letni uczestnik eksperymentu odparł stoicko: "Za wcześnie, by wyrokować w tej sprawie".

Ogłoszone przez koalicję konserwatystów z liberałami cięcia wydatków publicznych na sumę 81 mld funtów w okresie 4 lat dotkliwie uderzą w lokalne władze samorządowe, już teraz szukające oszczędności i sposobów zwiększenia przychodów m. in. przez podnoszenie opłat za parkowanie.

 

 

http://elondyn.co.uk/newsy.

Reklama ogólnosieciowa

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa