Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Wielka Brytania -> Polscy rodzice zastępczy potrzebni!

Polscy rodzice zastępczy potrzebni!

2011-01-18 18:35:54

„To może by bardzo wartościowe doświaczenie” – mówi Loura McStea

Sahara Adopcja i Rodziny Zastępcze. „Jest ogromne zapotrzebowanie na osoby, które chciałyby podjąć się opieki nad dziećmi". Po rozmowie z Lourą już wiem, że Polacy z North East również mogą być częścią tego projektu.


Reklama ogólnosieciowa

Proces zostania opiekunem zastępczym jest dosyć klarowny. Przede wszystkim trzeba się wykazać zainteresowaniem przyjęcia dziecka do swojego domu i uzyskać pozytywną opinię po pierwszych mniej lub bardziej formalnych rozmowach z pracownikami projektu i pracownikami socjalnymi. Osoby, które wykażą się zrozumieniem potrzeb dzieci, są sprawdzane i rejestrowane przez urząd miasta w funkcji foster carers, czyli opiekunów zastępczych.

Kto?

Przyszli opiekunowie i osoby, które myślą o przyjęciu dzieci, muszą znaleźć czas na uczestnictwo w szkoleniach, które lepiej pozwolą im zrozumieć ich rolę i odpowiedzialność, jaką biorą na siebie. Przyszły rodzic musi wiedzieć, z czym się może spotkać i jak sobie radzić z ewentualnymi problemami, do kogo się zwrócić o pomoc i wsparcie. Szkolenia pomagają również odpowiedzieć potencjalnym zainteresowanym: czy to na pewno dla mnie? Późniejsze rozmowy z pracownikami socjalnymi są skierowane na konkretne doświadczenia życiowe. Warunkiem bycia zakwalifikowanym do roli opiekuna zastępczego lub rodzica adopcyjnego jest także pozytywne rozpatrzenie zaświadczenia o niekaralności (CRB). Zazwyczaj musisz mieć wolny pokój dla dziecka, ale w niektórych urzędach możliwe są też przypadki dzielenia pokoju przez dzieci.

Jak?

Nieważne, czy masz pracę czy nie, mieszkasz we własnym domu czy wynajmujesz mieszkanie. Nie liczy się, czy jesteś osobą samotną czy w związku, ani twoja orientacja seksualna. Ważne, żeby umieć zrozumieć wrażliwość dzieci i ich kulturalne potrzeby i żeby potrafić zapewnić dziecku bezpieczny dom. Osoby, które myślą o przyjęciu dziecka, muszą mieć ukończone 21 lat. Mile widziane są osoby w związkach mieszanych, z przynajmniej dwuletnim stażem, ponieważ wierzy się, że mają one większe zrozumienie dla inności dzieci i różnic kulturowych.

Dlaczego?

Dzieci, które kierowane są do domów zastępczych, z różnych powodów nie mogą mieszkać ze swoimi naturalnymi rodzicami. Czasami są to dzieci, które zostały porzucone tuż po urodzinach, pochodzą z trudnych socjalnie rodzin, w których istnieje problem alkoholowy lub narkotykowy, zdarza się, że były wykorzystywane. Loura McStea przekonuje: „Ty decydujesz, co najbardziej ci odpowiada. Potrzebujemy opiekunów dla dzieci w każdym wieku - od niemowlęctwa do dzieci w wieku szkolnym 5-10 lat oraz dla nastolatków". Dobrze, żeby jedno z opiekunów pracowało na pół etatu, żeby mogło w pełni zająć się dzieckiem". Loura dodaje: „-Potrzebni są zarówno opiekunowie na dłuższy, jak i na krótszy czas, którzy przyjmą dziecko, kiedy inny rodzic zastępczy potrzebuje przerwy w sprawowaniu opieki nad trudnym dzieckiem, chce jechać na wakacje itd.". Przybrani rodzice mogą zajmować się dzieckiem od 1 tygodnia, czasem tylko w weekendy, do dwóch lat.

Co jeszcze?

Sprawowanie opieki nad dziećmi to praca w domu. Wszyscy opiekunowie otrzymują boarding allowance, czyli pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem dziecka. Niektóre urzędy płacą również wynagrodzenie, które różni się w zależności od urzędu. Polacy zainteresowani długo lub krótkoterminową pracą jako przybrani rodzice, muszą wykazać, że chcą zostać na terenie Wielkiej Brytanii przez kilka lat. W przypadku polskich rodzin ważne jest, żeby chociaż jedna osoba w związku potrafiła mówić płynnie po angielsku. Chodzi tu głównie o umiejętność reprezentowania dziecka w szkole, u lekarza oraz kontakty z pracownikiem socjalnym, który będzie upewniał się, że obie strony - i dziecko, i opiekun lub opiekunowie - są zadowoleni z ulokowania dziecka. Muszą być zakceptowani przez pracownika socjalnego, który może również wydać zgodę na dłuższy pobyt za granicą, na przykład w przypadku długich wakacji w Polsce.

Danka Kudłacik, Magazyn 2B

 

Jak uzyskać więcej informacji na temat Projektu Sahara?

1. Wystarczy zadzwonić pod numer 01914212346 lub 07904153932. Pocztą zostanie przesłany Ci pakiet informacyjny.

2. Potem pracownik socjalny odwiedzi Cię w domu i jeżeli po tej wizycie Twoja aplikacja zostanie zaakceptowana, zostaniesz zaproszony na szkolenie.

3. Zostanie Ci przydzielony pracownik socjalny, który napisze raport podsumowujący Twoją przydatność do opiekowania się dzieckiem w roli rodzica zastępczego lub adopcyjnego.

4. Specjalnie powołany panel specjalistów z różnych dyscyplin podejmie decyzje o uznaniu Cię zdolnym do podjęcia roli rodzica adopcyjnyjnego lub opiekuna zastępczego. Ten proces może trwać od 3 do 6 miesięcy.


http://www.polishzone.co.uk/news/show/4520

Oceń artykuł
(głosów: 2, średnia ocena: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa