Reklama ogólnosieciowa

Archiwum wiadomości z miasta Stevenage [zmień miasto]

Stevenage -> Zakaz mówienia po polsku podczas pracy

Zakaz mówienia po polsku podczas pracy

2011-01-17 18:58:42

Polacy zatrudnieni w fabryce części samochodowych Delphi Diesel

 

Systems w Stonehouse mają zakaz rozmawiania w języku polskim w czasie pracy. Szefowie tłumaczą tę decyzję przede wszystkim troską o bezpieczeństwo pracy - czytamy na thisisgloucestershire.co.uk.

Powołując się na przepisy BHP, zarząd Delphi Diesel Systems zadecydował, że pracownicy zakładu mogą posługiwać się tylko językiem angielskim. Zdaniem szefów, nakaz ten wpłynie pozytywnie także na ducha pracy zespołowej w fabryce.

"To przejaw dyskryminacji"

Jan Zakrzewski, przewodniczący Gloucestershire Polish Club - organizacji pomagającej polskim imigrantom mieszkającym i pracującym w okolicy Gloucestershire - ocenił ten przepis jako „bezsensowny". - W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia prawdopodobnie i tak pracownik użyje swojego ojczystego języka - wyjaśnia. - To upokarzające. W pewnym sensie to przejaw dyskryminacji - dodaje.

Podobnie uważa 30-letnia Milena Jasińska, która po dwóch latach pracy w fabryce w Stonehouse, zrezygnowała - częściowo z powodu obowiązującego regulaminu. - Kiedy zaczynałam pracę w 2006 r., powiedziałam mojemu menedżerowi, że rozumiem dlaczego powinniśmy mówić po angielsku, ale mówienie w tym języku przez cały czas także do polskich kolegów, było dla nas bardzo trudne. W praktyce po angielsku mówiłam tylko w obecności Anglików - wspomina Polka.

"Chodzi o bezpieczeństwo i integrację"

Rzecznik firmy, Richard Gotch, tłumaczy, że ten przepis to część długoterminowej polityki Delphi i obowiązuje we wszystkich zakładach. - W fabryce w Stonehouse Delphi zatrudnia ludzi mówiących 11 różnymi językami. W zakładzie, w którym wykonuje się tak skomplikowane prace, porozumiewanie się w języku, którego nie rozumieją współpracownicy, może być niebezpieczne - mówi. - Poza tym, nie sprzyja to kształceniu silnego ducha pracy zespołowej, którego Delphi wysoko ceni, i może powodować poczucie izolacji u niektórych pracowników.

Gotch podkreśla, że nakaz porozumiewania się w języku angielskim obowiązuje w godzinach pracy. Podczas przerw pracownicy mogą rozmawiać w dowolnym języku. Twierdzi, że każdy z zatrudnionych zna język angielski na dobrym poziomie, a firma we współpracy ze związkiem zawodowym umożliwia dodatkowe szkolenia językowe.

Specjalistka z zakresu prawa pracy, Alice Reeve, mówi, że prawo nie zabrania stosowania takich praktyk przez pracodawcę. - Widzę, że firma kieruje się w tym przypadku chęcią stworzenia dobrze zgranego zespołu - komentuje.

Richard Gotch w rozmowie z „This is Gloucestershire" nie potrafił określić ilu z 600 pracowników fabryki w Stonehouse to obcokrajowcy.

Z danych Gloucestershire County Council wyniki, że w z 2006 r. w całym hrabstwie mieszkało około 17 tys..

www.polishzone.co.uk/news/show/4519

 

Reklama ogólnosieciowa

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (1)
Mat Mat
To JEST dyskryminacja, niezależnie od tego jak dobrze pracownicy mówią po angielsku. Tutaj wypowiedź prawnika: Unia szanuje zróżnicowanie kulturalne, religijne i językowe (art. 22 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Wszyscy członkowie Unii Europejskiej muszą używać legalnych rozwiązań w celu zagwarantowania praw mniejszościom narodowym. Niedopuszczalne jest dyskryminowanie osób ze względu na wyżej wymienione kryteria, zwłaszcza jeśli chodzi o sferę prawa pracy. http://www.eporady24.pl/zakaz_rozmowy_po_polsku_w_firmie_za_granica,pytania,2,84,932.html Trzeba walczyć z takimi regulaminami, bo niedługo staną się standardem!
  • 2013-11-07 11:22
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa