Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Wielka Brytania -> Fala podwyżek cen w Wielkiej Brytanii

Fala podwyżek cen w Wielkiej Brytanii

2011-01-03 23:59:06

W Wielkiej Brytanii drożeją koleje, wzrosną też ceny paliw i opłaty parkingowe. Miliony Brytyjczyków czekają więc w tym roku o wiele większe wydatki na dojazd do pracy - o ile jej nie stracą na skutek wielkich cięć budżetowych.

Reklama ogólnosieciowa

Już dziś w Wielkiej Brytanii podskoczyła akcyza paliwowa - o 3/4 procent, a od wtorku o 2 ,5% wzrośnie też podatek VAT. AutomobilklubAA przewiduje, że pierwsze noworoczne podwyżki cen paliw wyniosą 3,5%, ale w tym roku akcyza ma wzrosnąć jeszcze dwukrotnie.


Zmuszone do wielkich oszczędności samorządy lokalne podnoszą również opłaty parkingowe i wystawiają nowe parkomaty tam, gdzie ich dotąd nie było. Rosną też opłaty parkingowe dla rezydentów, a w centrum Londynu - za korzystanie ze strefy śródmiejskiej przez jej stałych mieszkańców, którzy dotychczas mieli dużą zniżkę.
Nie lepiej wypadną ci, którzy zechcą się przesiąść z samochodów do pociągów. Ceny biletów na sprywatyzowanych kolejach wzrosną średnio o ponad 6% - niemal dwukrotnie więcej niż inflacja. Jak mówił BBC dyrektor stowarzyszenia firm kolejowych Michael Roberts: "Po pierwsze, ma to sfinansować dalszą poprawę obsługi podróżnych, a po drugie - odzwierciedla dążenie rządu, aby zmniejszyć udział podatnika w utrzymaniu kolei, a zwiększyć część przypadającą na pasażerów".
Nawet po dzisiejszych podwyżkach państwo nadal pokrywa w połowie koszt eksploatacji i modernizacji brytyjskich kolei - i to 15 lat od ich prywatyzacji.

Portal Spraw Zagranicznych

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa