Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Polska -> Trwają wybory samorządowe

Trwają wybory samorządowe

2010-11-22 02:17:30

Głosowanie potrwa do godz. 22.00, Głosowanie potrwa do godz. 22.00, , fot. fot. Ł. Ostalski /REPORTER

O godz. 8.00 rozpoczęły się wybory samorządowe. Głosowanie potrwa do godz. 22.00. Wybieramy radnych wszystkich szczebli samorządu, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Reklama ogólnosieciowa

Uprawnionych do głosowania jest 30.590.896 osób, w tym 403 obywateli innych państw Unii Europejskiej mieszkających w Polsce.

Wybierzemy 39.549 radnych gmin, 6.290 radnych powiatów, 561 radnych sejmików wojewódzkich, 1.701 radnych miejskich, 409 radnych dzielnic Warszawy.

W wyborach bezpośrednich wybieranych jest 1.576 wójtów, 796 burmistrzów i 107 prezydentów miast.

O mandat radnych wszystkich szczebli ubiega się niemal 255 tys. kandydatów; o funkcje wójtów, burmistrzów, prezydentów miast powalczy ponad 7.5 tys. kandydatów.

Wybory przeprowadzone zostaną w 25.460 obwodach głosowania.

Oprócz obwodów powszechnych, głosowanie przeprowadzane jest także w 677 szpitalach, 61 zakładach karnych, 66 aresztach śledczych, 474 zakładach pomocy społecznej. Do potrzeb osób niepełnosprawnych przystosowanych jest 6.744 obwodów.

Karty do głosowania: białe, żółte, niebieskie, różowe

Po przyjściu do lokalu wyborczego, każdy wyborca otrzyma kilka kart do głosowania, różniących się kolorami i rozmiarami. Głosujemy stawiając znak "x" w kratce po lewej stronie obok nazwiska kandydata.

Idąc do lokalu wyborczego, trzeba pamiętać o wzięciu ze sobą dokumentu tożsamości zawierającego imię, nazwisko, adres zamieszkania wraz z fotografią. Tylko po okazaniu go komisji wyborczej, będzie można otrzymać karty do głosowania.

Na białej karcie umieszczone są listy kandydatów do rad gmin, do rad miejskich oraz Rady Warszawy.

Na karcie żółtej znajdują się kandydaci do rad powiatów i rad 18 dzielnic stolicy.

Na niebieskiej są nazwiska kandydatów do sejmików województw.

Karta koloru różowego zawiera nazwiska kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Listy kandydatów na radnych poszczególnych komitetów wyborczych są umieszczone według wcześniej nadanych im numerów, w rzędach poziomych od lewej strony karty do prawej.

W gminach liczących do 20 tys. mieszkańców wybory są większościowe. To oznacza, że radnymi zostają ci kandydaci, którzy uzyskają najwyższe poparcie.

Wyborcy mieszkający w takich gminach będą mogli postawić znak "x" obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu wyborczym. Można też oddać głos na mniejszą liczbę kandydatów. W takich gminach jeden wyborca może oddać głos na kandydatów z różnych list wyborczych. Na karcie będzie informacja, ilu radnych wybieranych jest w okręgu.

W gminach liczących powyżej 20 tys. mieszkańców i w miastach na prawach powiatu - gdzie wybory są już proporcjonalne - głosuje się tylko na jednego kandydata do rady gminy z jednej tylko listy.

Na żółtej karcie do głosowania (na kandydatów do rady powiatu) również należy oddać głos tylko na jednego kandydata z jednej listy.

Jednak nie wszyscy głosujący otrzymają żółte karty, gdyż w miastach na prawach powiatu - to miasta liczące ponad 100 tys. obywateli i niemal wszystkie dawne stolice województw - nie wybiera się radnych powiatowych, lecz miejskich.

Także na karcie koloru niebieskiego, z nazwiskami kandydatów do sejmiku wojewódzkiego, głosować należy tylko na jednego kandydata, z jednej listy.

Wyborcy w Warszawie nie głosują na radnych powiatowych, wybierają natomiast radnych dzielnicowych. Listy kandydatów na radnych dzielnicy znajdą na kartach koloru żółtego. Również w tym przypadku głosuje się stawiając znak "x" obok nazwiska jednego kandydata z jednej listy.

Na karcie koloru różowego nazwiska kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast są ułożone w kolejności alfabetycznej. Głosujemy stawiając znak "x" w kratce umieszczonej po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Wójtem (burmistrzem, prezydentem) zostanie ten kandydat, który otrzyma ponad połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli w tę niedzielę w danej jednostce samorządu nie uda się to żadnemu z kandydatów, to za dwa tygodnie odbędzie się tam druga tura wyborów.

W sytuacji, gdy zarejestrowany jest tylko jeden kandydat na wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta, na karcie jest umieszczone tylko jego nazwisko i dwie kratki: "TAK", czyli głosuję za wyborem danego kandydata, lub "NIE", czyli przeciwko niemu. Kandydat zostaje wybrany wójtem, burmistrzem lub prezydentem, gdy uzyska więcej niż połowę głosów na "TAK". Jeśli nie uzyska wystarczającego poparcia w głosowaniu, gospodarza danej miejscowości wybiera rada gminy lub miasta. W tym roku w 302 miejscowościach zgłoszono po jednym kandydacie na urząd wójta lub burmistrza.

Wybieramy niemal 2,5 tys. gospodarzy miast

W wyborach samorządowych wybieramy niemal 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Większość kandydatów - 86 proc. - to mężczyźni.

O stanowiska wójtów, burmistrzów, prezydentów miast ubiega się 7.776 kandydatów, w tym 6.702 mężczyzn oraz 1.074 kobiety. Wśród kandydatów jest 64 parlamentarzystów: 3 senatorów oraz 61 posłów.

302 gminy mają po jednym kandydacie na wójta i burmistrza. W tych miejscowościach wyborcy głosują za lub przeciw danemu kandydatowi. Taka osoba wygra tylko wtedy, jeśli w głosowaniu otrzyma więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli tak się nie stanie, gospodarza danej miejscowości wybierze rada gminy lub miasta.

Nazwiska kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast są umieszczone w kolejności alfabetycznej na karcie koloru różowego. Aby oddać ważny głos, należy postawić znak "x" tylko w jednej kratce umieszczonej po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata.

Wójtem (burmistrzem, prezydentem) zostanie ten spośród kandydatów, który otrzyma ponad połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli w najbliższą niedzielę w danej gminie nie uda się to żadnemu z kandydatów, za dwa tygodnie - 5 grudnia - odbędzie się tam druga tura wyborów.

W Warszawie na prezydenta miasta samodzielnie mogą zagłosować wyborcy niewidzący; umożliwia im to specjalna nakładka na kartę do głosowania.

48,5 tys. radnych spośród prawie 255 tys. kandydatów

Niemal 255 tys. osób kandyduje w wyborach na radnych gmin, powiatów, miast oraz sejmików wojewódzkich. Do obsadzenia jest 48,5 tys. mandatów. 69 proc. kandydatów na radnych to mężczyźni.

Wybory są przeprowadzane do 2.892 rad. Wybieramy 46.400 radnych gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich, 1.701 radnych miejskich oraz 409 radnych dzielnic Warszawy.

O mandat radnego gminy walczy 159.997 osób, w tym 51.078 kobiet i 108.919 mężczyzn.

W wyborach do rad miast na prawach powiatów startuje 20.698 kandydatów (6 787 kobiet oraz 13 911 mężczyzn).

O funkcję radnego powiatu ubiega się 61.322 kandydatów, w tym 17.522 kobiet i 43.800 mężczyzn.

Z kolei 8.905 osób zabiega o mandat radnego sejmiku wojewódzkiego; w tym gronie znalazło się 2.651 kobiet oraz 6.254 mężczyzn.

W gminie Morzeszczyn (woj. pomorskie) głosowanie na radnych się nie odbędzie, gdyż tutaj zgłosiło się tylu kandydatów, ile jest mandatów do obsadzenia, czyli 15. W takiej sytuacji kandydaci automatycznie zostają radnymi.

Nie będzie również głosowania na radnych w 1 tys. okręgów wyborczych rozmieszczonych na terenie 424 gmin liczących do 20 tys. mieszkańców. W tych okręgach wyborczych liczba kandydatów na radnych jest równa lub mniejsza liczbie mandatów do zdobycia w danym okręgu.

źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

 

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa