Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Świat -> Huragan Tomas przeszedł nad Haiti

Huragan Tomas przeszedł nad Haiti

2010-11-06 12:44:52

Zalane ulice Port au PrinceZalane ulice Port au Prince, fot. PAP/EPA
Tropikalny huragan Tomas, zaliczony do kategorii 1, przeszedł w piątek nad Haiti powodując co najmniej 6 ofiar śmiertelnych i znaczne straty materialne, których wielkość jest obecnie trudna do oszacowania. Wiele rejonów kraju jest bowiem niedostępnych.

Reklama ogólnosieciowa

Huragan o prędkości przekraczającej 100 km/godz, któremu towarzyszyły gwałtowne opady deszczu, przeszedł m. in. nad stolicą Port-au-Prince, zniszczoną w prawie 90 proc. przez tragiczne trzęsienie ziemi ze stycznia br. Nawiedził też rejony zaatakowane przez obecną epidemię cholery.

Żywioł zamienił niektóre obozy poszkodowanych przez trzęsienie w grzęzawiska a ulice Port-au-Prince w rwące potoki niosące zwały śmieci i ścieki komunalne. Sytuacja sanitarno-epidemiologiczna i bytowa ludności uległa dalszemu pogorszeniu.

Prezydent Haiti Rene Preval ostrzegł, że Tomas może przyczynić się do dalszego zaostrzenia epidemii cholery, która pochłonęła dotychczas co najmniej 442 ofiary śmiertelne.

W wielu miejscach doszło do lokalnych powodzi i obsunięć mas ziemi. Powodzie i lawiny błotne są częściowo spowodowane rabunkową wycinką lasów. Pozbawiona drzew ziemia nie jest w stanie zatrzymać nagłego przyboru wód spowodowanych przez tropikalne ulewy.

Władze wezwały ok. 1,3 mln Haitańczyków pozbawionych dachu nad głową przez trzęsienie ziemi do opuszczenia prowizorycznych obozów i udania się do przyjaciół lub rodziny. Podstawiono nawet autobusy dla chętnych, ale nie było ich zbyt wielu. Ludzie obawiają się, że nie będą mogli wrócić nawet do swych tymczasowych siedzib, a ich pozostały dobytek zostanie rozkradziony.

Tomas zabił już co najmniej 14 osób w innych rejonach Morza Karaibskiego. Przechodzi obecnie nad wschodnią Kubą a później - według prognoz - ma dotrzeć do wysp Turks i Caicos i wysp Bahama.

źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa